Sparťané odehráli dobrý zápas, ale na stadionu Schalke nakonec vybojovali jen remízu. | foto: AP

Sparta, Plzeň i Liberec vedly, ale nakonec uhrály jen dvě remízy

• 53
Všechny tři české týmy vedly, ale ve třetím kole Evropské ligy nakonec uhrály jen dvě remízy. Sparta vybojovala cenný výsledek 2:2 na Schalke, Liberec přišel o vedení s Groningenen z penaltové dorážky v šesté minutě nastavení a Plzeň na hřišti Rapidu Vídeň prohrála 2:3.

Sparťané se slavného soka nezalekli. I když na hřišti Schalke prohrávali, dokázali skóre po přestávce otočit. A přestože vedení neudrželi, remíza 2:2 proti třetímu týmu bundesligy je velmi cenná.

„Začátek byl z naší strany nervózní, možná kvůli atmosféře. Ale postupem času jsme se dostali do dobrého výkonu,“ hodnotil trenér Zdeněk Svoboda, jenž na lavičce nahradil potrestaného hlavního kouče Zdeňka Ščasného.

1. Schalke 3 2 1 0 9:2 7
2. Sparta Praha 3 1 2 0 5:3 5
3. APOEL Nikósie 3 1 0 2 2:6 3
4. Tripolis 3 0 1 2 2:7 1

A pokračoval: „Posunuli jsme se na pět bodů, mrzí nás, že jsme neudrželi vedení. Ale i za remízu jsme rádi, může nás posunout dál. Uvidíme, jak se bude skupina vyvíjet.“

Sparta nastoupila bez kapitána a tradičního střelce Lafaty, i když byl po nedávném zranění připravený nastoupit. Trenéři dali přednost rychlejším typům hráčů.

A taktika se vyplatila. Vyrovnávací gól totiž vstřelil Fatai. A nakonec přišla i hvězdná chvilka Lafaty, který byl na hřišti necelé dvě minuty, když strhl vedení na stranu Sparty.

„Ještě se mi nestalo, abych se poprvé v zápase dotkl míče a byl z toho gól,“ usmíval se Lafata. „Bod bereme. I před zápasem bychom ho brali. Musíme mít respekt, vždyť jsme hráli proti výbornému soupeři. I když je samozřejmě škoda, že nám vedení nevydrželo.“

K nejlepšímu výsledku měl blízko Liberec, který hrál závěrečných deset minut proti oslabenému soupeři a navíc se v 87. minutě dostal po Luckassenově gólu do vedení. Jenomže...

Už po uplynutí nastaveného času odpískal rozhodčí penaltu pro Groningen. Brankář Koubek sice Hoesenovu střelu chytil, ale na dorážku už nestačil.

1. Braga 3 3 0 0 5:2 9
2. Liberec 3 1 1 1 2:2 4
3. Marseille 3 1 0 2 5:4 3
4. Groningen 3 0 1 2 1:5 1

Úplně bez bodu zůstala Plzeň. Ta ve Vídni vedla po Ďurišově trefě, ale pak se až moc zatáhla do obrany. A počítala góly ve své síti.

Nejdřív gólman Kozáčik neudržel centr a smolně poslal míč na rohový kop. Po něm pálil domácí kapitán Hofmann - 1:1.

Schaubův gól zkraje druhého poločasu platit neměl, protože v době přihrávky před svým doklepnutím hrudí stál v ofsajdu, ale rozhodčí branku uznali - 2:1.

Třetí vídeňský gól byl šťastný. Petsos centroval do pokutového území, kde se však míče nikdo nedotkl a balon proskákal až do brány za záda nešťastného Kozáčika - 3:1.

Úřadující český mistr už stihl jen snížit a značně si zkomplikoval boj o postup do jarní fáze. I kdyby vyhrál dva ze tří zbývajících zápasů, na postup by to pravděpodobně nestačilo. Druhou polovinu základní fáze tak musí mít výsledkově mnohem úspěšnější.

1. Rapid Vídeň 3 3 0 0 6:3 9
2. Villarreal 3 2 0 1 6:2 6
3. Viktoria Plzeň 3 1 0 2 4:4 3
4. Dinamo Minsk 3 0 0 3 0:7 0