VIDEO: Kulaté stěny i nábytek. Muž postavil ze dřeva dům ve tvaru koule

  • 27
Na Přerovsku je k vidění velmi nezvyklý dům ve tvaru seříznuté koule. Místní muž si ho postavil vlastníma rukama ze dřeva za pomoci svých dětí. Kulatý dům má podle něj výjimečné vlastnosti.

Pro Josefa Urbana z Hustopečí nad Bečvou všechno začalo před téměř dvaceti lety prakticky pouze ze zvědavosti.

„Kdysi jsem ve Francii viděl dům ve tvaru čočky, který se během dne postupně otáčel za sluncem. Říkal jsem si, proč by se měl otáčet dům, když může dokola chodit slunce. A k tomu se mi jako ideální tvar jevila koule, tak jsem se rozhodl, že zkusím postavit kulatý dům,“ vypráví Urban.

A protože má ke dřevu blízko - je totiž řezbářem a učitelem praktické výuky na hranické dřevařské průmyslovce - sáhl po dřevě jako nejlepším možném materiálu. Projekt si sám nakreslil a začal stavět.

„Bylo to v roce 1997, to si dobře pamatuji, protože jsem si tehdy při práci uřízl prsty. Měl jsem už hotové nosníky, do toho ruku v sádře, takže stavěly moje děti a já běhal kolem,“ vzpomíná. Stavba trvala postupně několik let.

„Jak někde zbyly peníze bokem, přikoupil se materiál a zase jsme kousek přistavěli,“ líčí.

Nábytek musí být na míru, protože stěny jsou zakřivené

Původně vznikal domek jako zahradní chatka, stačilo tedy jen povolení úřadu, stavba ale mohla zabírat maximálně plochu 16 metrů čtverečních. Protože však má tvar seříznuté koule, má proti chatkám o stejné ploše výhodu. Od podlahy směrem nahoru se stěny rozšiřují, takže působí prostornějším dojmem. V nejširším místě má koule poloměr šest a půl metru.

Kulatý dům v Hustopečích

„Nevýhodou je, že všechen nábytek musí být na míru, protože stěny jsou ve všech směrech zakřivené. Všechno je 3D zahnuté,“ směje se Urban, který si tak nábytek musel vyrobit sám.

V přízemí domu je hlavní obytný prostor s kamny uprostřed, prostředkem se ke stropu táhne zděný komín a zbývá prostor i na poloviční patro. Takže i v části přízemí se člověku nad hlavou klene kulatá kopule.

„Je to prakticky soběstačná jednotka 1+1. Dnes mi slouží hlavně jako dílna, ale dříve jsem tu i několik let bydlel. To když byl náš dům plný dětí a tady bylo místo, kde byl trochu klid,“ říká Josef Urban s tím, že stavba má skvělé vlastnosti.„

Obytných domů ve tvaru koule je v Česku jen pár

Je tu takový jiný pocit, tak trochu mimo prostor a čas. Když tady byli kamarádi, tak se vždycky divili, to už tady sedíme dvě hodiny? To samé říkal i Jarda Dušek, který se tady byl podívat. Je to zřejmě tím, že koule má prakticky ideální tvar a parametry. Když tady člověk pobývá dlouhodobě, cítí se klidnější, výborně se tu spí a medituje. A krásně se tady poslouchá hudba,“ popisuje Urban.

Kulatý dům si prý rozumí i s přírodou a dobře se brání klimatickým rozmarům.

„V létě je tady krásně chladno. V normálním domě slunce zahřívá velký kus střechy, tady, jak se postupně otáčí kolem, tak vždy jen na chvíli úzký srpek střechy. Vítr zase stavbu krásně oběhne, takže to tady nevyfouká, stejně tak je to i se sněhem,“ vysvětluje Josef Urban.

Podobných staveb dle Urbana v Česku příliš nestojí. „Co vím, má kulatý dům Jarda Dušek, ale z jiných materiálů. Pak jsou tady technické stavby, třeba zakrytí radarů, hvězdáren nebo vodárny. Ale kulatý dům k bydlení, takových moc není,“ říká Urban, podle nějž vznikla stavba i jako ekologický soběstačný experiment.