V Rapidu Vídeň mají Čechy rádi. Uměli se přizpůsobit

  • 21
Vídeň (Od našeho zpravodaje) - Pepi Bican sem jezdil vzpomínat na dětství. Zpívaly se rakouské lidovky, hrála harmonika a Pepi plakal dojetím. Vídeňský Rapid zůstává ostrůvkem česko-slovenského fotbalu. Proč vlastně?

Ten dopis přichází pokaždé 5. ledna. Rok co rok. Díky němu Antonín Panenka cítí, že mu Rapid Vídeň pořád leží u nohou. Dostane permanentku, parkovací kartu, rozpis zápasů a křeslo mezi klubovými legendami. „Starají se o mě, jako bych mezi ně pořád patřil. Krása,“ děkuje fotbalový mistr Evropy 1976.

Sice do Vídně vyrazí jen párkrát za sezonu, ale ten dopis ho u srdce zahřeje vždycky. Ve čtvrtek Panenka přijel, zápas Evropské ligy proti Plzni si nechtěl nechat ujít. Na tribunách si fanoušci Rapidu znovu ukazovali na známého muže s knírkem. „Hodně štěstí, Herr Panenka,“ přáli mu.

Zelenobílý fotbalový svět pod tradiční značkou Rapid na své hvězdy nezapomíná. Však Panenkův skvostný dloubáček proti Innsbrucku z května 1982 byl vyhlášen gólem třicetiletí.

Češi a Slováci tu byli vítáni vždycky. Vídeňští rodáci Bican a Vytlačil kopali za Rapid ještě před válkou, Panenka tu hrál finále Poháru vítězů, Wagner nadchl trofejí pro krále střelců, Bejbl s Kinclem tu ochutnali Ligu mistrů.

„Rapid si nás vždycky považoval. Pan Bican nám udělal dobré renomé a pak už to šlo docela snadno,“ přikývne Panenka s úsměvem.

René Wagner

Antonín Panenka

Sázka na stejnou mentalitu

Rapid se možná neřadí mezi evropské giganty, ale kredit má, 32 rakouských titulů mluví za všechno. Nikde jinde se Češi a Slováci neprosadili víc. Ani v Liverpoolu, za jehož starou gardu teď hrají Berger se Šmicerem. Ani v Juventusu, kde Nedvěd patří mezi členy představenstva.

„Rapiďáci nám vždycky věřili. Máme stejnou mentalitu, rychle se přizpůsobíme,“ vypráví Josef Kadraba, vicemistr světa z roku 1962. Do Vídně emigroval skoro před půl stoletím a žije tu dodnes. Kdo z československých rapiďáků chtěl, vždycky u vitálního důchodce našel pomoc. Kdo ví, třeba se příští léto zase někdo objeví, Rapid české fotbalisty sleduje, zatím se však v brance ohání jen Slovák Novota.

Mimochodem, v létě by se měl otevřít nový stadion Rapidu. Ve čtvrtek Plzeň nastoupila v obrovské národní aréně Ernsta Happela, za půl roku by hrála na tradiční adrese: předměstí Hütteldorf, konečná linky U4, Hanappiho stadion. Cena? 53 milionů eur.

„Už se nemůžu dočkat, až to bude hotové,“ zasní se bývalý útočník René Wagner, v Rakousku daleko populárnější než v rodném Česku. Jak by také ne, když v Rapidu strávil osm let. Také on má od klubu VIP kartičky a status legendy. Také on do Vídně přijel a zápas s Plzní komentoval pro televizi Puls4. „Češi a Slováci tu mají výsadní postavení, protože něco dokázali,“ řekl.

Panenka v novém chrámu

Na to, že se původní Hanappiho stadion boural teprve v prosinci 2014, pokračují stavební práce bleskově. Nad betonovými pilíři visí jeřáby, na budoucím hřišti jezdí bagry a z rozestavěného areálu couvají míchačky. „Budou to mít pěkné. Na schody prý dají Panenkovu podobiznu,“ říká 82letý Josef Kadraba, který kolem staveniště každý den kráčí k domovu.

Ve čtvrtek ráno si zahrál tenis, k obědu si dal rybu a na zápas proti Plzni se podíval v televizi. Na stadion ho nepozvali, protože mezi klubové legendy nepatří. Za Rapid nehrál, i když ho místní chtěli. Bohužel nedostal povolení, tak jen zpovzdáli sledoval, jak tu trénoval slavný Vytlačil, domlouval muzikanty pro Bicana, který se do rodného města vracel na návštěvu, na nádraží vítal Panenku či Veselého, sháněl školu pro dceru brankáře Maiera, pomáhal Pivarníkovi, Bejblovi a dalším: „Snad se ještě nějakého Čecha v Rapidu dočkám.“

Čeští fotbalisté, kteří působili v Rapidu Vídeň

Rudolf Vytlačil
Trenér vicemistrů světa 1962 nebyl tak úplně Čech, neboť se narodil u Vídně. S Rapidem byl ve 30. letech dvakrát druhý.

Pepi Bican
I legendární kanonýr se narodil ve Vídni. Než se upsal Slavii, stačil být před válkou rakouským mistrem s Rapidem i Admirou.

František Veselý
Sezona 1980/81, 20 zápasů a 1 gól. Uškodilo mu, že trenér prosazoval místní mladíky.

Antonín Panenka
Ikona. Jeho knír byl slavný tehdy a je i dnes. Dvakrát mistr, finalista Poháru vítězů, v Rapidu zvládl 127 zápasů.

Ladislav Maier
Velká postava z brány Rapidu. Důkazem je 151 zápasů. Titul získal až jako náhradník.

René Wagner
Wagnerové hráli za Rapid čtyři. Jen René byl Čech a fanoušci ho milovali. Dal 75 gólů a před 18 lety byl nejlepší střelec ligy. Titul mu unikl, čtyřikrát byl druhý.

Marek Kincl
Za tři roky toho stihl dost. Získal titul, zahrál si Ligu mistrů a dal 27 gólů.

Radek Bejbl
Zkušený záložník, hrával s Kinclem. Mužstvo ho bralo, ovšem dva ligové pokusy skončily špatně.

Tomáš Došek
Jednoduchá rovnice: 1 sezona, 7 gólů a titul. Už je to 11 let.

Petr Voříšek
Opačný případ. Host ze Sparty chtěl titul, jenže skončil čtvrtý a v létě 2007 zmizel do Mladé Boleslavi.

Za Rapid hrálo také deset Slováků, brankář Ján Novota patří do kádru nyní


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko