Zařízení pro uprchlíky v Drahonicích na Lounsku přijalo první cizince 12. října...

Zařízení pro uprchlíky v Drahonicích na Lounsku přijalo první cizince 12. října 2015 | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

Drahonice nemají policejní ubytovnu, kritizují odbory. Je 10 km odtud

  • 15
Zástupci policejní odborové Unie bezpečnostních sborů kontrolovali, v jakých podmínkách pracují policisté v detenčním táboře pro uprchlíky v Drahonicích na Lounsku. Mimo jiné se dozvěděli, že v případě dlouhodobého nasazení si policisté nedokáží představit, že by v Drahonicích sloužili denně.

Odboráři si mohli prohlédnout jeden objekt určený pro policisty. Budova nabízí několik místností s jedenácti postelemi, kde si mohou policisté odpočinout v přestávkách během 24hodinové směny. Nachází se tam také kuchyňka vybavená dvěma mikrovlnnými troubami a varnou konvicí, dále toalety, sprchy a kancelář vedení.

„Nedostatek spatřujeme v tom, že chybí zázemí v podobě ubytovny pro policisty, kteří byli převeleni do Drahonic z celé České republiky. Nemají tam kde pobývat mezi jednotlivými směnami. Nebylo nám prezentováno, zda a v jakém množství jsou k dispozici dezinfekční a ochranné prostředky jako roušky nebo jednorázové rukavice,“ uvedl ve zprávě z kontroly předseda unie Zdeněk Drexler.

Na kontrolu odbory vyrazily kvůli stížnosti jednoho z policistů, který popisoval, že musel spát na sražených židlích a byla mu zima. Stížnost pak unie zveřejnila na svých stránkách (o stížnosti zde).

Závěrečná zpráva je podle vedení cizinecké policie v rozporu s tím, co Drexler po kontrole řekl řediteli útvaru Milanu Majerovi.

„Předseda unie Zdeněk Drexler po prohlídce telefonicky hovořil s Milanem Majerem a omluvil se mu za zveřejnění stížnosti bez ověření faktů, že se unie se zveřejněním unáhlila. Na místě se přesvědčil, že zveřejněné informace jsou ve skutečnosti jinak. O to víc nás zaráží výsledek kontroly, který unie zveřejnila,“ uvedla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

K pobytu mají ubytovnu v Balkové, říká cizinecká policie

Odmítla také, že by si policisté stěžovali na podmínky v Drahonicích ve větším počtu. „Je to spíš naopak. Po zveřejnění stížnosti jednoho policisty nám chodí reakce policistů, že s jeho názorem nesouhlasí a cítí se potupeni, když jim tam lidé nosí deky,“ dodala Rendlová.

Policisté, kteří byli do Drahonic převeleni z celé České republiky, mají podle Rendlové možnost využít k odpočinku během směn zařízení v deset kilometrů vzdálené Balkové.

„Mají k dispozici patro jako ubytovací zařízení, kde mohou mezi směnami pobývat. Odpočinkové místnosti v zařízení v Drahonicích k tomu určeny nejsou,“ uvedla Rendlová.

Drexler ve zprávě také kritizuje, že si s kolegou nemohl prohlédnout celé zařízení. „Ministerstvo vnitra jsme informovali o kontrole den předem, přesto jsme nedostali žádnou reakci. Z důvodu nepřítomnosti vedení zařízení jsme si nemohli prohlédnout celý prostor,“ poznamenal Drexler.

Unie ministerstvo o plánované kontrole informovala elektronicky v neděli, na kontrolu odboráři vyrazili následující den ráno.

Příjezd uprchlíků do Drahonic:

12. října 2015