Soud dal podmínečný trest šéfovi kriminálky za zneužívání pravomocí

  • 7
Bývalý šéf svitavské kriminální policie Jaroslav Král byl potrestán k trestu odnětí svobody na jeden rok s podmínečným odkladem za neoprávněné nakládání s osobními údaji a ze zneužití pravomoci úřední osoby.

Svitavský vrchní komisař Jaroslav Král byl v úterý shledán vinným, že ve více případech neoprávněné zjišťoval informace z evidencí Policie ČR a Ministerstva vnitra.

„Ty poté předával neoprávněným civilním osobám, případně je použil pro vlastní potřebu,“ uvedl v rozsudku Okresního soudu Ústí nad Orlicí soudce Richard Ander.

Policista tak trochu působil jako informační kancelář. Někdo z civilistů ho požádal o nějaký údaj, třeba adresu či fotografii z dopravní nehody, on mu vyhověl. Anebo také někomu o někom sdělil, že se z viny nevyváže. Popřípadě jménem policie vymáhal dlužné peníze od paní z Brna pro svoji svitavskou snachu.

„Přitom v tomto případě nebylo z její strany učiněno na policii žádné oficiální oznámení a věc nebyla žádnou součástí svitavské policie prošetřována. Jednalo se pouze o soukromou aktivitu kapitána Krále, který tímto způsobem neoprávněně jednal jménem policie v rozporu se závazným pokynem policejního prezidenta coby úřední osoba v úmyslu opatřit sobě nebo jinému neoprávněný prospěch,“ řekl soudce Richard Ander.

Podle státního zástupce Pavla Klaila nejednal policista nahodile, což v osmi případech prokázaly odposlechy v období od července do prosince roku 2013. Společenská škodlivost obžalovaného podle něj spočívá v narušení zájmu společnosti na řádném plnění povinností úředních osob. Na druhé straně označil Jaroslava Krále jako občana dosud bezúhonného, který byl jako policista velmi kladně hodnocen.

I proto obhájce Zbyněk Čermák argumentoval, že by tato činnost kriminalisty mohla být posuzována pouze jako kázeňský delikt i s přihlédnutím k tomu, že informace z lustrací spisů nesloužily k páchání kriminální činnosti.

Obžalovaný tvrdil, že z porušení zákona neměl žádnou výhodu

Obžalovaný Jaroslav Král ve své závěrečné řeči uvedl, že slouží u policie 30 let, i s vojnou a prací pod ministerstvem spravedlnosti je ve službě 37 let. Po celou jeho kariéru byl hodnocen velmi dobře s nadřízenými ani podřízenými neměl žádné problémy. A zdůraznil, že používání lustrací spisů byla jeho pracovní náplň.

„Toho, co se stalo, lituji, protože jsem velice poškodil sám sebe, ale mrzí mne i to, že jsem poškodil územní odbor policie ve Svitavách tím, že se na ni může někdo dívat s tím, že ji tolik let vedl člověk, který je relativně kriminálně závadná osoba. Přitom neexistuje, abych dělal neoprávněné lustrace,“ řekl Král. Podle něj při práci velitele služby kriminální policie a vyšetřování bylo jeho přirozenou pracovní náplní.

„Jsem přesvědčen, že jsem trestnou činnost nepáchal. Lidi, kteří u soudu vypovídali, jsem od sdělení obvinění ani předtím vůbec neviděl, ani jsem je nekontaktoval. Nikdy jsem neporušil zákon, abych z toho měl já výhodu. Moc dobře jsem věděl, co říkám, kam a co telefonuji, co dělám,“ dodal Jaroslav Král.

Soudce však označil jeho jednání za přečin zneužití pravomoci úřední osoby a odsoudil ho k trestu odnětí svobody na jeden rok s podmíněným odkladem na dva roky a šest měsíců. Zároveň mu uložil trest zákazu výkonu služby v ozbrojených sborech na tři roky.

„Věřím tomu, že to je jinak slušný člověk. To co dělal, dělal z dobré vůle, chtěl skutečně pomoci. Ale způsobem, kterým se dostal do rozporu s právními normami. Z toho důvodu je trest na spodní hranici trestní sazby,“
dodal soudce Richard Ander, který se za 25 let své praxe s podobným případem nesetkal.