Kdo dá obraz do kliprámečku, neváží si ho, říká rámař

  • 6
Navrací se obliba kvalitních ručně řezaných rámů, díky kterým obraz jako celek perfektně vynikne. Jenže jen ti mimořádně nadaní a zruční si ho mohou zkusit vytvořit doma.

„Hlavně zapomeňte na všechna pravidla. Můžete dát moderní rám ke starému obrazu a bude vypadat dobře a naopak,“ tvrdí Petr Matějíček z rámařství Frame-it.cz.

Platí ovšem i klasická pravidla, kdy se vychází z interiéru a tomu se přizpůsobuje rámování obrazů. „Rám a obraz musí vytvořit naprosto svébytný celek, který musí obstát v jakémkoliv interiéru. Když si vezmete výstavní síň, tak tam se také neupravuje interiér podle obrazu a dílo jako celek perfektně vynikne,“ říká.

Aby rám samotný obraz povýšil, je potřeba, aby v rámařství byl někdo, kdo má nějaký výtvarný cit, je také dobré, když si zájemce může vzít s sebou domů i vzorek rámu, aby se podíval, jak se bude vyjímat na zdi.

Stejně důležité je i zasklení obrazu, které se používá hlavně u technik jako kresba nebo akvarel. Obecně tam, kde se jako podklad nepoužívá plátno, ale papír. Je možné zvolit obyčejné sklo, ale u vzácných obrazů je vhodné použít speciální rámařské sklo, které nejen nezkresluje barvy, ale zároveň chrání před UV zářením. To se vyplatí i u fotografií, kde také mají barvy tendenci degradovat. Zvláště u fotografií, ke kterým vás váže citové pouto, neváhejte.

Co rámaři absolutně nesnášejí, jsou skleněné kliprámečky. „Toto už ani není rámování, ale jen jakési zkompletování, s uměním to nemá nic společného,“ rozhořčuje se Matějíček. „Když si dáte i normální rodinnou fotku do takového rámečku, jako byste říkal, že vám na tom obrázku nezáleží. Přitom se dá vyrobit levná pasparta, která té fotce dá nový rozměr,“ vysvětluje.

Ostatně podívejte se do galerie, že i fotografii vašeho dítěte lze zajímavým rámem o třídu povýšit. Zvláště když necháte vytisknou fotografii na plátno, což mu dá vizáž obrazu.

Je hodně lidí, kteří by si chtěli vyrobit podobný rám sami. V potřebách pro kutily sice nenajdete takovou škálu rámů jako ve specializované provozovně, ale určitý výběr v metráži najdete.

Stříbrný rám po slepení

Stříbrný rám po zatmelení

První, co budete k podobné stavbě potřebovat, je pokosová pila. To je mašina, kterou má spousta kutilů v dílně. Pokoušet se řezat rám ručním nářadím asi nemá smysl, protože si na hraně vyrobíte spoustu otřepů. Přitom aby byl spoj co nejhladší, je potřeba řezat ve vysokých obrátkách a ostrým kotoučem.

Nastavte úhel přesně na 45 stupňů, jinak rámeček nesestavíte. Lepit můžete lepidlem na dřevo. Nesnažte se přilepit všechny hrany najednou, lepte postupně. Nejdříve jeden roh, silně přitlačte a počkejte, dokud nezaschne. Pak stejně postupujte u dalších.

Abyste zachovali rovinnost rámu, lepte na rovné ploše. V další fázi je vhodné zajistit pevnost rámu rámařskými sponkami, nejčastěji se používají takzvané V sponky.

Aby byl rám dokonalý, je třeba ještě zaretušovat spoje v rozích. Když jste pracovali přesně, jsou úplně minimální, při bližším pohledu jsou však i tak vidět. Na retušování se prodávají speciální tmely a retušovací rámařské vosky.

Profesionálové používají i různé barvy k opravám patiny u zlacených či stříbrných rámů, pro amatéra jsou však dosti drahé a prodávané balení nevyužijete. Pro opravy je vhodnější poradit se se svým rámařstvím, kde vám možná pomohou levněji. Navíc půjde spíše o starý drahý rám, u kterého by amatér mohl udělat víc škody než užitku.

Podívejte se na video a na praktický postup rámování krok za krokem.