Výpověď kvůli HIV je diskriminace, tvrdí bývalý policista a chce odškodné

  • 203
Policista z elitního útvaru musel skončit v práci ze dne na den, když se jeho zaměstnavatel dozvěděl, že je HIV pozitivní. Vyhodili ho pro zdravotní nezpůsobilost, i když při ostraze budov ho nákaza nijak neomezovala. V úterý soud začal řešit mužovu žalobu, ve které po ministerstvu vnitra žádá odškodné 500 tisíc korun.

„Mou pracovní náplní byla ostraha objektu, zejména kontrola přijíždějících aut. Můj zdravotní stav i poté, co jsem byl diagnostikován jako HIV pozitivní, nebyl v rozporu s vykonávanou činností,“ řekl Obvodnímu soudu pro Prahu 7 Max Blanck, kterého z Útvaru pro ochranu ústavních činitelů vyhodili v roce 2011. Muž hlídal americkou a izraelskou ambasádu v Praze.

Blanck zdůrazňuje, že v době, kdy toto rozhodnutí padlo, neměl rozvinutou nemoc AIDS ani žádné jiné zdravotní komplikace. S prací přišel i o bydlení. „Pobýval jsem na ubytovně ministerstva vnitra, v Praze jsem neměl jinou střechu nad hlavou,“ popsal bývalý policista.

O tom, že je HIV pozitivní, se dozvěděl v druhé polovině roku 2010. Začal se léčit na specializovaném pracovišti pražské Nemocnice Na Bulovce. Jakmile to zjistil jeho zaměstnavatel, postavil prý Blancka před hotovou věc. V den, kdy přišel do práce, ho nadřízení poslali k závodnímu lékaři, který už o jeho HIV pozitivitě věděl. Poslal ho do pracovní neschopnosti a 16. prosince 2010 lékařská komise zaměstnavatele určila, že pro práci u policie je nezpůsobilý.

Podle právního zástupce ministerstva vnitra Jaroslava Neumana Blanck svou šanci na změnu rozhodnutí zaměstnavatele promeškal, protože proti zdravotnímu posudku nebo výpovědi se měl odvolat do 15 dnů. „To neudělal,“ shrnul Neumann a navrhl soudu, aby Blanckovu žalobu zamítl.

Neměl čas na odvolání, řešil budoucnost

Bývalý policista ale vysvětlil, proč se neodvolával. Jednak mu prý posudkoví lékaři zaměstnavatele řekli, že by to bylo zbytečné, a také řešil jiné věci. „Pro mě bylo prioritní poprat se s tou diagnózou a s tím, co bude dál. Odvolání mi nepřišlo na mysl,“ vysvětlil. V lednu 2011 dostal vyrozumění o tom, že je propuštěn.

HIV pozitivita přitom nemusí být důvodem k výpovědi. „My zde máme policistů i vojáků z povolání víc, a pokud vím, tak řada z nich to svému zaměstnavateli řekla a problémy s tím nejsou,“ řekl iDNES.cz Ladislav Machala, lékař z AIDS centra v Nemocnici Na Bulovce. Podle něj centrum pacienty s HIV nikam nehlásí, je na nich, zda v zaměstnání o nákaze řeknou.

Blanck, kterému je nyní 28 let, považuje rozhodnutí ministerstva za diskriminační. Prostřednictvím svého právníka žádá náhradu újmy ve výši 500 tisíc korun spolu s úroky a s náklady vynaloženými na soudní řízení.

Soudkyně Marie Filippiová zatím ve věci nerozhodla. Chce si poslechnout výpovědi členů lékařské komise, která Blancka prohlásila za zdravotně nezpůsobilého. Rozsudek vynese nejspíš příští měsíc.

K případu se již loni v únoru vyjadřoval ombudsman, na kterého se Blanck obrátil (čtěte zde). Zkritizoval, že se posudková komise skutečným mužovým stavem nezabývala.

„Onemocnění virem HIV je možné považovat za zdravotní postižení, tedy za zakázaný diskriminační důvod dle antidiskriminačního zákona,“ uvedla kancelář ombudsmana. Blanckův právní zástupce Petr Kalla soud upozornil, že služební zákon o policii možná porušuje Listinu základních práv a svobod, a měl by ho prověřit Ústavní soud.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video