Slovinci kvůli běžencům nasadí armádu, chtějí také opevnit hranici

  • 1321
Slovinský parlament schválil návrh zákona, aby se do hlídání státních hranic zapojili vojáci. Dosud mohla armáda střežit hranice pouze za přítomnosti policistů. Slovinský ministr vnitra zvažuje, že nechá na hranicích postavit bariéry. Dvoumilionový stát také formálně požádá Evropskou unii o pomoc.

Návrh na zapojení vojáků do hlídání hranic odsouhlasila v úterý vláda, nejdříve ale bylo potřeba změnit zákon o obraně země. „Nejde o vynucování mimořádného stavu, ale o posílení kontrol na hranicích,“ prohlásil podle agentury Reuters slovinský premiér Miro Cerar. Parlament v Lublani se návrhem zabýval během úterního zasedání.

Ministr vnitra Boštjan Šefic agentuře Reuters v úterý odpoledne řekl, že vláda zvažuje i „zajištění hraničních přechodů fyzickými bariérami“.

Slovinsko také požádá Evropskou unii o poskytnutí policejní pomoci na hranicích s Chorvatskem. V Bruselu to v úterý večer řekl slovinský prezident Borut Pahor.

„Potřebujeme rychlou podporu od Evropské unie,“ řekl podle agentury Reuters Pahor po jednání s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem a předsedou unijních schůzek Donaldem Tuskem. „Slovinsko formálně požádá o dodatečné policejní síly ke střežení hranic mezi Slovinskem a Chorvatskem a o finanční pomoc,“ dodal.

Slovinské úřady už před několika dny oznámily, že hodlají armádu zapojit do usměrňování proudu migrantů, které k jeho hranicím posílají Chorvaté. Slovinsko se po uzavření maďarské hranice se Srbskem a následně také s Chorvatskem stalo jednou z hlavních tranzitních zemí, přes kterou uprchlíci procházejí na západ Evropy. Od soboty dorazilo do Slovinska dvacet tisíc uprchlíků.

Lublaň se nejdříve snažila nekontrolované vstupy na slovinské území regulovat a uprchlíky podle unijních azylových pravidel registrovat. Hranice mezi Chorvatskem a Slovinskem je totiž vstupní branou do schengenského prostoru, takže se migranti po jejím překročení mohou rozprchnout na území bez střežených státních hranic.

Běžence nezvládají policisté na srbsko-chorvatské hranici:

Na péči o běžence jsme moc malí, volá slovinská vláda

V pondělí odpoledne se ovšem Lublaň nakonec rozhodla všechny migranty do země vpustit. Podle agentury Reuters hranice do rána překročilo asi osm tisíc běženců, pouhé dva tisíce z nich ovšem pokračovaly dále do Rakouska. Slovinská policie dopoledne uvedla, že na území země zůstává asi 8 300 běženců.

Uprchlíci na chorvatsko - slovinské hranici u města Središče ob Dravi (19....
Uprchlíci na chorvatsko-slovinské hranici.
Slovinská policie na hranicích s Chorvatskem odmítla do země vpustit stovky...

„Slovinsko je nejmenší země na balkánské migrační trase, tudíž má jen omezené možnosti hraničních kontrol a ubytování migrantů. Veřejně proto vyzývá členské státy EU a evropské instituce, aby se aktivně zapojily do převzetí tohoto břemene,“ stojí v oficiálním prohlášení slovinské vlády.

„Je iluzí očekávat, že země se dvěma miliony obyvatel zastaví a vyřeší to, čeho větší členské státy nebyly schopné,“ cituje z prohlášení agentura Reuters.

Uprchlická krize

„Tlak imigrantů přicházejících z Chorvatska se stupňuje, posílají je do Slovinska bez jakékoli kontroly,“ stěžuje si slovinský kabinet. Podle agentury AP Chorvatsko stále není na zpomalení proudu běženců připravené. Ke slovinským hranicím směřoval ráno z města Tovarnik vlak s více než tisícovkou migrantů. Zhruba 20 plných autobusů pak odjelo z uprchlického tábora Opatovac.

Podle slovinské policie se nyní nachází ve slovinských přijímacích střediscích asi 8300 běženců, kteří chtějí pokračovat dál v cestě do západní Evropy.

Napjatá situace panuje i na srbsko-chorvatské hranici, kde čekalo v noci asi 1000 migrantů ve větru a zimě dlouhé hodiny, než jim bylo povoleno vstoupit do země. Chorvatská policie je vpouští jen po menších skupinkách po několika jednotlivcích.

Čekající se tak zahřívali u rozdělaných ohňů a byli zabaleni v přikrývkách. Na rodinách s malými dětmi bylo vidět, že se oblékli do veškerého oblečení, které nalezli, uvedla agentura AP. „Otevřete, otevřete,“ pokřikovali prý v jednu chvíli migranti na chorvatské policisty na hranicích.

Turci proud uprchlíků uměle přiživují, tvrdí Řekové

Proud uprchlíků, kteří míří balkánskou trasou do Evropy, navíc každý den sílí. V pondělí do Řecka přišlo přes 8000 uprchlíků a Athény spočítaly, že v zemi je aktuálně v pohybu zhruba 27 500 běženců. Podle poslední statistiky do Řecka letos dorazilo už půl milionu uprchlíků.

Křišťálová Lupa 2015

Vysoký počet uprchlíků se vysvětluje obavami z počasí před blížící se zimou, kdy bude přeplouvání Egejského moře v období častějších bouřek a minimální viditelnosti mnohem riskantnější.

Činitelé řecké policie zároveň obvinili Turecko, že zvýšený příliv přistěhovalců uměle přiživuje, aby si vydobylo co nejvíc ústupků na Evropské unii, uvedl dnes řecký deník Kathimerini. EU s Ankarou mimo jiné vyjednává o tom, kolik jí poskytne finanční pomoci na řešení uprchlické krize.

List s odvoláním na nejmenovaného vysoce postaveného činitele uvádí, že náhlý příval tří desítek tisíc uprchlíků přišel s návštěvou německé kancléřky Angely Merkelové v Turecku. „Jako by Evropanům říkali: podívejte, jaké vám můžeme nadělat problémy,“ řekl úředník.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue