Vláda prolomila limity na Bílině, na ČSA zůstaly. Horníci protestují

  • 715
Vláda na výjezdním zasedání v Ústí nad Labem prolomila limity pro těžbu hnědého uhlí na lomu Bílina. Na lomu ČSA, který ohrožuje Horní Jiřetín, limity zůstaly. Před budovou krajského úřadu na kabinet čekaly stovky horníků i odpůrců prolomení z iniciativy Limity jsme my.

Vláda nakonec schválila variantu, kterou navrhl ministr životního prostředí Richard Brabec. Mimo jiné počítá s tím, že dojde k postupnému utlumení těžby na lomu ČSA, který patří Severní energetické podnikatele Jana Dienstla. Budoucí vlády se ale budou moci k rozhodnutí o ČSA vrátit.

„Dle dostupných expertíz by bez prolomení na Bílině mohly být už po roce 2022 ohroženy dodávky uhlí do tepláren i malospotřebitelům. Roli hrála i otázka udržení pracovních míst, a to i pro část lidí, kteří budou odcházet z dolu ČSA. Navíc jsme prosadili, aby se linie těžby nepřiblížily na méně než 500 metrů k zastavěným územím obcí a nebylo ohroženo životní prostředí našich občanů,“ uvedl pro iDNES.cz ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

Brabcova varianta mimo jiné obsahuje i to, že do příštího roku připraví program rozvoje pracovních příležitostí v Ústeckém kraji. Těžit za limity by mohly Severočeské doly na lomu Bílina kolem roku 2025.

„Zhruba pět šest let bude probíhat přípravný proces a Severočeské doly by mohly mít potřebná povolení kolem roku 2021,“ řekl ministr Brabec.

Usnesení vlády ukládá, aby uhlí vytěžené v lomu Bílina bylo přednostně použito pro potřeby českého teplárenství.

Rád už bych se také zabýval něčím jiným, říká Mládek

S prolomením limitů na lomu Bílina počítaly i oba návrhy, které předkládal vládě ministr průmyslu Jan Mládek.

„Těžební limity na dole ČSA zatím zůstávají zachovány. Sám budu mít lepší spánek, pokud se ukáže, že uhlí z této lokality nebudeme vůbec potřebovat. Závisí to zejména na rozvoji jaderné energetiky, obnovitelných zdrojů a naplňování Státní energetické koncepce. Dnes by tedy bylo neodpovědné tvrdit, že se v budoucnu skutečně bez tohoto uhlí obejdeme. Ohledně dolu ČSA proto platí, že budeme každoročně do roku 2020 vyhodnocovat plnění Státní energetické koncepce,“ poznamenal ministr Mládek.

Horníky na tuto variantu připravil již před jednáním vlády. „Dobrá zpráva je ta, že limity budou pravděpodobně posunuty na Bílině. V případě ČSA zatím rozhodnuto nebude, ale nezůstane to tak navždy. Pokud bude uhlí vytěžené, k dolu ČSA se vrátíme,“ řekl horníkům už po příjezdu do Ústí. Ti na něj za to začali hlasitě pískat.

Pro MF DNES Mládek dodal, že předpokládá, že současná vláda už o limitech na lomu ČSA rozhodovat nebude. „Já se tím zabývám už 21 měsíců, co jsem v úřadě, a rád bych se také zabýval něčím jiným,“ poznamenal Mládek

Předseda odborů na lomu ČSA Arnošt Ševčík říká, že mluvit o prolomení limitů třeba za pět let už bude zbytečné. „Pokud se limity neprolomí letos, nastane útlumový program a budou se odstavovat technologie. Pak už se těžba neobnoví,“ argumentuje Ševčík.

Prolomení na Bílině se zastáncům limitů nelíbí

Starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt říká, že Mládek chtěl odložením rozhodnutí o lomu ČSA jen získat čas a naději pro horníky. Prolomení limitů na dole Bílina se mu nelíbí.

„Těžba by se měla zastavit 70 metrů od Braňan a 300 metru od Mariánských Radčic. V takovém případě nebude možné dodržet hygienické limity,“ říká Buřt.

Zastánci limitů od rána pouštěli z reproduktorů skřípot důlního rypadla. Vládě předali otevřený dopis, v němž lékařů poukazují na zdravotní rizika prolomení limitů.

„Když se mluví o limitech, argumentuje se nezaměstnaností, občas se mluví o ekologických dopadech, ale vůbec ne o zdravotních. O tom, že v kraji je největší výskyt nádorových onemocnění, nemocí dýchacích cest, astmatu a alergií, že je tu největší kojenecká úmrtnost a výskyt vrozených vad. Tím, že dýcháme zdejší vzduch, si zkracujeme život o 9,5 dne ročně, a to celý život. Při rozhodování by na to měli myslet,“ řekl předseda Strany zelených v kraji Jiří Škoda k dopisu, který podepsalo 150 lékařů.

Rozhodnutí vlády prolomit limity na Bílině Škodu zklamalo. „Česká vláda jednoznačně obětovala občany Ústeckého kraje kvůli vlastní neschopnosti postavit se k energetickým výzvám čelem,“ poznamenal.

Podobně komentoval rozhodnutí ústecký poslanec TOP 09 Michal Kučera.

„Vláda přijela do Ústeckého kraje paradoxně proto, aby ukázala, že je jí budoucnost tohoto regionu zcela lhostejná. Pokud by ministři řešili něco jiného, než jak zalátat díry v rozpočtu, nemohli by se rozhodnout byť jen pro částečné prolomení těžebních limitů. Kraj se zoufale drží těžby a výroby s nízkou přidanou hodnotou místo toho, aby šel cestou využívání nových technologií výroby energie a hledal řešení v investicích do vědy, výzkumu, a také v investicích do lepšího dopravního spojení,” uvedl.

Horníci z Mostu přijeli jedenácti autobusy

Z Mostu do Ústí nad Labem přijelo jedenáct autobusů horníků, kteří si zabrali prostranství před domem kultury u krajského úřadu.

„Chceme vládě vzkázat, co si o ní myslíme, co chceme. Zachování pracovních míst, což znamená těžbu v lomu ČSA, protože nám nikdo jiný žádná pracovní místa nenabízí,“ řekl šéf Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Jaromír Franta.

Horníci si pro změnu pouštěli písničku skupiny Kabát Porcelánový prasata a vládu přivítali kromě pískotu slogany o propuštění.

Rudolf Šimice, který na lomu ČSA pracuje 16 let, řekl, že po propuštění se ocitne v bezvýchodné situaci. „Na Mostecku práce není a za to, za co bych tu prodal byt, bych jinde koupil tak garážová vrata,“ poznamenal.

Vláda jednala už ve vlaku

Vláda Bohuslava Sobotky vyrazila na výjezdní zasedání již podruhé, poprvé byla v červenci v Moravskoslezském kraji. Tentokrát však zahájili jednání již ve vlaku, v konferenčním voze Českých drah.

„Je to jeden z restauračních vozů, které jsme před časem odkoupili od rakouských drah ÖBB, v úpravě na konferenční vůz,“ řekl mluvčí Českých drah Radek Joklík.

Kvůli bezpečnosti bylo před úřadem kraje i ve městě více policistů. „Jsou to řádově desítky lidí, spolupracujeme podle požadavků ochranné služby vlády,“ poznamenal šéf ústecké policie Vladimír Danyluk.

, , ,