Velký test drůbežích párků: obsahují vepřové kůže, hrách a dokonce i bambus

  • 722
Člověk by čekal, že drůbeží párky budou z drůbežího masa. Test MF DNES ukázal, že to je pravda jen z části. Kromě drůbežího mohou obsahovat také vepřové sádlo, vepřové a kuřecí kůže, hrachovou nebo ovesnou vlákninu, kvasnicový extrakt, vepřový hemoglobin a dokonce i bambus.

U jednoho testovaného vzorku byl dokonce (podle údajů na obale) hlavní složkou rostlinný olej. V párku ho bylo 31 procent, což je větší podíl, než který připadal na drůbeží maso, jehož bylo jen 25 procent.

Test DNES můžete sledovat také na Facebooku

MF DNES spolu s Potravinářskou komorou ČR otestovala celkem 12 vzorků párků různých výrobců a různých cenových kategorií. Do testu byly zařazeny jak párky vyrobené z normálního masa, tak výrobky připravené pouze ze strojně odděleného masa, mezi laiky známého jako takzvaný separát.

V laboratořích Státního veterinárního ústavu v Praze se měřil podíl masa, obsah čistých svalových bílkovin, množství tuku, soli, fosfátů i glutamátů. Porota složená z nezávislých odborníků i zástupců výrobců ochutnala a ohodnotila párky jak za syrova, tak po ohřátí.

Vítězem testu se staly Kuřecí párky pro děti Bilbo. Zvítězily v chuťovém hodnocení a mají i lepší složení surovin. Zajímavé však je, že na druhém místě se v degustaci umístily třikrát levnější Klausovky, které jsou na rozdíl od vítězného produktu vyrobeny z levného separovaného masa a baleny do umělého „svlékacího“ střívka.

Výsledky testu

Kompletní výsledky testu drůbežích párků můžete najít na Akčníceny.cz.

Zajímavé bylo složení párků. Jeden vzorek dětských párků – Kuřecí párky bez éček - byl bez dusitanů a fosfátů, které se používají při výrobě masných výrobků, ale zase v něm bylo na dětské párky velké množství soli.

Většina vzorků obsahovala kromě masa nebo strojně odděleného masa i vepřové kůže, které dávají párkům po ohřátí lehce gumovitou konzistenci. U levných párků vyrobených z méně kvalitních surovin byly chybějící bílkoviny nahrazeny přidanými živočišnými (vepřový hemoglobin) nebo rostlinnými proteiny (sójová nebo hrachová bílkovina).

Párky v testu MF DNES

Nechyběly ani nejrůznější škroby a zahušťovadla, jako je guma guar, xanthan, nebo bambusová vláknina, která pomáhá vázat v párku přidanou vodu.

Test také ukázal, že se kuřecí párky rychle kazí a na konci doporučené doby spotřeby už některé vzorky obsahují vysoké koncentrace bakterií mléčného kvašení, které se projevují na vzhledu i chuti. „Většinou už byly nakyslé, štiplavé, nepříjemné. Některé už byly na povrchu lepkavé a oslizlé,“ říká Stanislava Herčíková ze Státního veterinárního ústavu, který ve svých laboratořích stav párků před uplynutím doporučeného data spotřeby prověřil.


Témata: Maso, Facebook, bílkovina