Těžební jáma se zastaví 500 metrů od Braňan.

Těžební jáma se zastaví 500 metrů od Braňan. | foto: Obecní úřad Braňany

Bude práce, chválí prolomení limitů Braňany. Ale i prach, namítají jiní

  • 9
Lidé v Mariánských Radčicích a Braňanech na Mostecku se rozcházejí v názoru, zda je prolomení limitů těžby na dole Bílina dobrá, nebo špatná zpráva. Mnoho z nich totiž na dole pracuje. Na druhou stranu se budou až do roku 2055 potýkat s prachem z těžby. Starostové rozhodnutí vítají. Tvrdí, že bez pracovních příležitostí by obce zanikly.

„Já už jsem v důchodu, ale na šachtě jsem dělal čtyřicet let. A dneska tam pracuje hodně členů mé rodiny. Nechci, aby přišli o práci. Je dobře, když se tam bude těžit dál,“ říká například Lukáš Klát z Braňan.

Přesně opačný názor má důchodkyně, která nechce říct své jméno. „Je tady kvůli tomu dost nevraživosti,“ omlouvá se a k prolomení limitů dodává: „Štve mě to. Když pominu hluk, je tady strašně prachu. A když se těžba rozšíří, bude ho ještě víc. Všechny předměty, které používáme na dvoře, musíme pořád čistit. Ovoce, zelenina, všechno je od prachu.“

Podle někdejších záměrů se měla těžba posunout až na 400 metrů od prvních domů v Braňanech a dokonce na 170 metrů v Mariánských Radčicích. Vláda v pondělí rozhodla, že těžební jáma musí skončit aspoň pět set metrů od lidských sídel.

„Prach tady bude pořád. Ale zkusíme s tím něco udělat. Chceme připravit projekty na zkrápění vodou, mají se stavět valy a sázet stromy. Vyjednávání o tom budou minimálně do roku 2020,“ říká braňanský starosta Petr Škanta.

Rozhodnutí vlády totiž neznamená okamžité posunutí těžby. Je to signál k projednávání podrobností o ochraně životního prostředí (rozhodnutí vlády zde).

Kdyby se netěžilo, obec zanikne, tvrdí starosta

„Teď bude muset ještě fungovat normální správní proces, který povede ministerstvo životního prostředí a Český báňský úřad a kde se budou vyhodnocovat dopady na životní prostředí,“ poznamenal ministr průmyslu Jan Mládek.

Také Mariánské Radčice budou požadovat ochranná opatření. „V rámci projednávání dokumentace ‚Plánu otvírky, přípravy a dobývání a vlivu stavby na životní prostředí‘ budeme požadovat nejvíce možných opatření tak, aby se život lidí nezhoršil,“ uvedl starosta Mariánských Radčic Jaroslav Sikora.

Starostové Braňan i Mariánských Radčic rozhodnutí o prolomení limitů na Bílině vítají.

„Kolik lidí odsud dělá na šachtě, neumím přesně říct, ale je jich hodně. A další jsou zaměstnaní u malých firem, které jsou na doly napojené. Tohle vždycky byla hornická vesnice a bude. Kdyby se netěžilo, tak za třicet let obec zanikne,“ tvrdí starosta Braňan Škanta.

Neprotestují ani Mariánské Radčice. „My s tím nemáme problém. Jsme rádi, že to rozhodnutí padlo,“ poznamenal starosta Sikora.

Protesty před jednáním vlády o limitech:

19. října 2015