Zařízení pro uprchlíky v Drahonicích na Lounsku přijalo první cizince 12. října...

Zařízení pro uprchlíky v Drahonicích na Lounsku přijalo první cizince 12. října 2015 | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

Uprchlíci mají větší komfort než my, stěžují si policisté z Drahonic

  • 401
Policisté, kteří hlídají nově otevřené detenční zařízení pro uprchlíky v Drahonicích na Lounsku, si stěžují na nedostatečné zázemí. Tvrdí, že zadržení migranti mají daleko vyšší komfort než oni. Jeden z policistů se proto obrátil se stížností na odborovou organizaci, Unii bezpečnostních složek.

Areál bývalé věznice střeží 85 policistů ve směnách a navíc lidé z bezpečnostní agentury. Ubytovaní jsou v jednom z křídel.

„Na počet dvaceti policistů nám přichystali pouze šest postelí pro odpočinek. Polovina střídajících policistů tak musela využít židle, z kterých si udělali postel, jako nutné zázemí na krátký spánek. Ve tři hodiny ráno mě ze spánku na židlích, přestože jsem byl oblečen, vzbudil chlad. Stejně tak mé kolegy. Takto unavení a vyčerpaní jsme šli do chladného počasí, kdy již k ránu začíná mrznout. Při pohledu z prostoru mezi ploty do oken místností jsme se dívali, jak si uprchlíci užívají nových lůžek s kvalitním vytopením zázemí tříhvězdičkového hotelu a baví se tím, jak jsme zahalení až po uši, abychom zvládali chlad nebo mráz,“ popisuje policista ve zprávě, kterou zveřejnila Unie bezpečnostních složek.

Vedení Cizinecké policie na výtku zareagovalo otevřeným dopisem adresovaný Unii bezpečnostních složek.

„Zařízení v Drahonicích muselo být vybaveno a otevřeno ve velmi krátkou dobu. Pracujeme na tom, aby podmínky byly neustále zlepšovány,“ uvedl ředitel útvaru Milan Majer. Zároveň ale tvrdí, že policista uvedl několik nepravdivých informací. To se týká například zajištění stravy.

Policisté podle stížnosti nemají zajištěnou ani pravidelnou stravu. „Bylo nám vyhověno, že jeden z nás v roli nákupčího mohl odjet do jiné obce nakoupit potraviny. Přímo v Drahonicích obchod, ani jiná možnost jak se najíst, není,“ píše policista.

Podle Majera policisté o situaci věděli v dostatečném předstihu a byl jim nabídnut dovoz jídla z Podbořan. „Nabídka se neshledala se zájmem, s tím, že si policisté přivezli jídlo své. Strava byla zajištěna od úterní večeře, ovšem opět bez zájmu policistů s odůvodněním, že jim vyhovují takzvané ‚cesťáky‘,“ dodává Majer.

Unie bezpečnostních složek podmínky prověří

Zástupci Unie bezpečnostních složek se do Drahonic chystají. „Velmi pravděpodobně jsou porušována práva policistů. Situací jsme se okamžitě začali zabývat. V příštích dnech se do Drahonic vypravíme, abychom situaci přímo na místě vyhodnotili,“ uvedl předseda unie Zdeněk Drexler.

Jméno policisty, který na nedůstojné pracovní podmínky poukázal, zůstane anonymní kvůli obavám z postihu ze strany nadřízených. „Je to policista, který má odslouženo dvacet let a znám ho osobně. Věřím mu každé slovo,“ poznamenal Drexler.

V táboře v Drahonicích je zatím 80 imigrantů, jen mužů. Dopraveni tam byli začátkem minulého týdne z tábora v Bělé pod Bezdězem. Kapacita zařízení je 240 lůžek. Jde o uprchlíky, kteří jsou problémoví a ti, kteří vstoupili na území České republiky nelegálně a po zadržení nepožádali o azyl. Po skončení správního řízení, které trvá až 42 dnů, budou s největší pravděpodobností vyhoštěni.

Ministerstvo vnitra investovalo do zprovoznění bývalé věznice deset milionů korun. Prostředky šly na vybavení pokojů a technického zázemí.

Podle Drexlera jsou obdobné problémy i v dalších uprchlických záchytných táborech. „Neoficiálně, co nám policisté ústně sdělili, máme poznatky, že i v dalších táborech není všechno tak, jak má být. Budeme se proto zabývat nejenom Drahonicemi,“ dodal Drexler.

Příjezd uprchlíků do Drahonic:

12. října 2015