Tank museli z bahna dostat hasiči.

Tank museli z bahna dostat hasiči. | foto: HZS MSK

Tank, který rozrýval mokřady, zapadl v bahně. Vyprostili jej hasiči

  • 29
Tank, který v pátek projížděl chráněným územím mokřadů v Havířově, museli o den později vytáhnout z bahna hasiči. Šestatřicetitunový kolos totiž zapadl v laguně, ze které se vlastními silami nemohl dostat ven.

Hasiči o problému věděli již od pátečního večera, kdy na místo také vyjeli. Jenže na jeho vyproštění neměli odpovídající techniku. „Museli jsme počkat do soboty, kdy na místo dorazil speciální vyprošťovací tank ze Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru v Hlučíně,“ uvedl mluvčí krajských hasičů Petr Holub.

Tank „T55 A“ do pasti vjel ve chvíli, kdy se jeho práce na havířovských mokřadech chýlila ke konci.

Zbývalo poslední místo, vyschlá tůňka. Hladina byla pokryta zelenou travou. Zúčastnění si nejprve místo prošli a vše se zdálo v pořádku.

„Jenže, když zde vjel tank, ukázalo se, že pod hladinou je černá bažina. Tam tank vklouzl a k bahnu se přilepil,“ řekl Jiří Polášek z Klubu vojenské historie ve Vratimově, jehož zástupci na žádost města stroj k pracím v chráněné oblasti vypůjčili.

Tank v mokřadech pomáhal obojživelníkům

Kolos zde měl za úkol pomoci několika druhům obojživelníků, kteří zde žijí.

„Mokřady, ve kterých živočichové žijí, mají rovné dno. Což není vhodné v situaci, kdy nastane extrémní sucho. Voda se totiž ztratí a nejsou žádná místa, kde by se mohla soustředit. Živočichové nemohou dokončit svůj vývoj a zanikají,“ uvedl už dříve vedoucí oddělení ekologie krajiny a ochrany přírody havířovského magistrát Jan Smola.

Těžká technika tomu má předejít. „Rozčlení dno, vznikne zde spousta dolíků a vyježděných kolejí, ve kterých bude vyšší sloupec vody. V případě extrémního sucha zde tak bude vždy místečko, kde trochu vody živočich najde,“ dodal Smola.

16. října 2015

Emisní limity se na něj nevztahují

Tento svérázný způsob údržby mokřadů má pomoci zachránit vzácné druhy čolka, ropuchy, ale i ještěrky. Všechna tato zvířata zde žijí.

Čtenáři iDNES.cz se však v diskuzi pozastavovali nad tímto radikálním řešením situace v havířovských mokřadech. Zejména je zaráželo, jak je možné, že se na takto využitý tank nevztahují emisní limity.

„Limity se vztahují na provoz vozidel na pozemních komunikacích. Ale tank nebyl účastníkem silničního provozu, na místo určení byl přepraven po silnici na podvalníku, a pak již jezdil v určeném terénu,“ vysvětlil Polášek.