Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Sucho oživilo plány na vybudování přehrad. Sloužily by jako zásobárny vody

  • 17
V červenci dosáhly měřicí stanice hydrometeorologů hranice sucha. Drobné toky byly téměř bez vody a v nádržích hladina rychle klesala. Scénář, který se bude pravděpodobně opakovat i v dalších letech, donutil Povodí Moravy oprášit staré plány na výstavbu dalších vodních nádrží.

Vodní nádrže by sloužily mimo jiné jako zásobárna stále vzácnější vody. Na území Jihomoravského kraje by mohly vzniknout dvě.

„V této době si více než kdy jindy uvědomujeme význam vodních nádrží, které v době sucha vylepšují průtoky v řekách. Pod nimi je zachován biologický život a nejsou omezovány odběry povrchových vod. Proto už nyní zadáváme pět studií proveditelnosti na vodní díla,“ řekl ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský.

Na území Jihomoravského kraje by podle něj měly nově vzniknout nádrže Rychtářov a Čučice. Ta první z nich, na řece Velká Haná, by mohla být využita pro posílení budoucích dodávek pitné vody ze současné vodárenské nádrže Opatovice, jež leží na Malé Hané. Mohla by také sloužit k zadržení vody pro závlahy.

Lokalita leží na území vojenského újezdu

„Do budoucna se totiž dá očekávat v souvislosti s rozkolísaností počasí nárůst požadavků na zavlažování zemědělské produkce,“ upřesňuje mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková. Potenciální objem nádrže je až 7,3 milionu kubíků vody.

Lokalita, v níž má přehrada vzniknout, částečně leží na území dlouhodobě využívaného vojenského újezdu Březina.

Uvažovaná vodní nádrž Čučice na řece Oslavě by mohla být využita pro posílení současných vodárenských zdrojů, jako zásobárna chladicí vody pro elektrárnu Dukovany nebo jako zdroj vody pro závlahy na jižní Moravě. Pojmout by mohla až 53 milionů kubíků vody.

„Všechny vodní nádrže by samozřejmě plnily i další důležité účely jako například protipovodňovou ochranu níže položených měst a obcí a zajištění hygienických a ekologických průtoků ve vodních tocích v době sucha,“ podotkla Tomíčková.

Návrhy jsou až 100 let staré

Návrhy na výstavbu nových vodních nádrží mají vodohospodáři v ruce už několik desítek let. Prognózy vývoje klimatických změn a očekávaného nárůstu spotřeby vody v následujících 50 až 100 letech je nyní donutily je znovu vytáhnout na stůl.

„Jedná se o ‚staré‘ návrhy, ale vodní nádrž se nedá postavit kdekoliv. Musí pro to být vhodné podmínky,“ vysvětluje mluvčí Povodí. Proto se znovu uvažuje o stavbách na dávno vytipovaných místech, kde je vhodný terén, podloží i dostatek vody.

„Jsou to jedinečná a nenahraditelná území. Zejména proto, že v České republice jsme absolutně závislí na vodě, která u nás naprší nebo nasněží, protože žádná velká řeka k nám vodu nepřivádí,“ upozorňuje Tomíčková.

Jestli k výstavbě skutečně jednoho dne dojde, dnes nikdo nedokáže říci jistě. Starosta Čučic Martin Jacko je skeptický.

„Nechci říkat, že to není reálné. Otázkou je, zda se k tomu stát někdy skutečně dopracuje,“ říká s tím, že obce by se případná stavba nijak zásadně nedotkla. Zasažena by byla pouze chatová oblast. „V ní platí stavební uzávěra už někdy ze 60. let. A chaty, které tam stojí, dosluhují,“ poznamenal starosta s tím, že obec v této věci stejně nemá téměř žádné slovo.

„Nás se nikdo na nic neptá. Víme pouze tolik, kolik se dočteme na úřední desce Povodí Moravy nebo co se objeví v médiích,“ posteskl si.

Hovadský nápad, zlobí se místní

U místních lidí vzbudilo znovuzrození plánu na čučickou přehradu rozpaky. „Tím by zničili poslední krásné údolí na jižní Moravě,“ napsal na Facebook obce Čučice Miloš Růža. „Hovadský nápad. Zničí celou přírodu, jaká tam je,“ přidal se Vít Holý.

Na diskuse je ovšem možná ještě dost času. „U výstavby vodní nádrže je potřeba počítat se složitým a dlouhodobým procesem, který může trvat léta,“ potvrzuje mluvčí Povodí Tomíčková. První krok už podnik udělal. Zadal zpracování technicko-ekonomických studií. Tedy jakési aktualizace již značně zastaralých podkladů k vytipovaným lokalitám.

„Od nich k výstavbě, a to jen v případě skutečně prokázané potřeby, vede ještě hodně dlouhá cesta. Ale právě proto je potřebné, abychom byli připraveni,“ podotkla.

Suchu obnažilo základy zatopené vesnice v přehradě pod hradem Bítov: