Nová liška Bystrouška bude opět bronzová. Nahradí tu ukradenou

  • 3
Adam Krhánek pochází z Jeseníku, ale v Brně plně rozvinul svou profesi sochaře, kyber sochaře, grafika a uměleckého kováře. Hlavně však rozumí 3D technologiím, díky nimž nyní vymodeloval novou lišku Bystroušku pro Hukvaldy, jejíž originál někdo ukradl.

Bronzová socha lišky Bystroušky stála na jednom z bludných kamenů hukvaldské obory víc než půl století a její zloděje se nepodařilo vypátrat. Na oblíbené místo turistů se však vrátí. „Lidé chodili k bronzové lišce. Kdyby byla z něčeho jiného, nebylo by to ono,“ řekl před časem MF DNES mluvčí Biskupství ostravsko-opavského Pavel Siuda. Její nová podoba bude zaplacena z pojistky.

Původní socha lišky Bystroušky, která zmizela z obory u hradu Hukvaldy.

Nový model lišky Bystroušky Krhánek v kuřimské firmě MCAE Systems složí z jedenácti dílů. „Budeme ji vyrábět v 3D tiskárně tak, aby se tam jednotlivé její části vlezly. Nevyjde z toho ovšem přesný tvar lišky, ten budu ještě domodelovávat plastelínou,“ vysvětlil Krhánek.

Povrch nové sochy totiž musí mít původní sochařský rukopis. „Kdybych to vytiskl, tak bych to musel tmelit a dobrušovat, abych dosáhl správného povrchu a abych dosáhl pocitu ručně modelovaného povrchu. Takže to dělám trochu jinak a zkombinuji to s klasickou sochařinou,“ popsal. Z konečného modelu se pak udělá sádrový odlitek, který půjde do slévárny.

Tentokrát si ji dobře pohlídají

Krhánek byl zástupci Ostravsko-opavské diecéze vyzván, aby se zúčastnil veřejné soutěže na autora nového modelu Bystroušky. „Cena vrácení sochy na původní místo půjde do stovky tisíc,“ vysvětlil odborník s tím, že biskupství předvedl jen své předchozí práce a schopnosti – model v počítači udělal až později.

Původní liška plnila přání

Původní bronzovou lišku, která stála v oboře od roku 1962, navrhl sochař Karel Vávra. Liška měla zlatý ocásek, kterého se měl člověk dotknout a přitom si něco přát. Přání se mu mělo splnit do roka a do dne.

Na Hukvaldech byl, aby si naskenoval prázdný kámen, na kterém liška stála. „Ta liška je modelovaná přímo na ten kámen. Toho kamene jsme pro jistotu sejmul víc, takže tam přesně sedne,“ upřesnil.

Každá bronzová socha je někde osahaná. „I my ji dotáhneme do perfektního technického stavu v jakém byla, než ji ukradli - včetně naleštěného ocásku, pacek a čumáku.“

Nová bronzová liška by snad už měla na místě vydržet. „Ukotvení nové lišky se zesílí, aby už nebyla tak snadno odcizitelná. Počítá se i se senzory pohybu a nějakými bezpečnostními čidly,“ upozornil kyber sochař.

Krhánek má na svém kontě už jeden pomník hasičů, kteří zahynuli při požáru brněnského kasina v Nádražní ulici, na jehož místě vyrostlo obchodní centrum Letmo. Vymyslel tam vysoký plechový hranol, v němž se „scházejí“ dvě postavy tragicky zesnulých hasičů.