Propuštění, přeložení a vyčkávání. Korupční kauza mění struktury policie

  • 68
Policie zatím nijak nepostihne dva vazebně stíhané policejní důstojníky. Podle náměstka policejního prezidenta Zdeňka Laubeho pro to není nyní důvod. Na vlastní žádost byl propuštěn ředitel kriminální policie Milan Pospíšek, náměstek protikorupční policie Jiří Jach požádal o přeložení k jinému útvaru.

Personální změny Laube oznámil na krátkém pátečním brífinku. „Pokud budou propuštěni z vazby, lze velmi pravděpodobně předpokládat, že tito policisté budou takzvaně postaveni mimo službu,“ řekl Laube ke dvěma vazebně stíhaným policistům. Podle dosavadních informací je to náměstek krajského policejního ředitele v Olomouckém kraji Karel Kadlec a šéf hospodářské kriminálky Radek Petrůj.

„Vzhledem k jejich vazebnímu stíhání by byla další opatření v rámci zákona o služebním poměru neadekvátní a mohla by zkomplikovat budoucí řešení v oblasti personální a kázeňské,“ dodal Laube důvod k vyčkávání. „Po dobu trvání vazby oběma příslušníkům nenáleží služební příjem,“ doplnil mluvčí policie v Olomouckém kraji Josef Bednařík.

Korupční kauza VIDKUN

Mezi další opatření patří propuštění jednoho z policistů, další byl přeložen k jinému útvaru. Jejich jména Laube nespecifikoval.

„Policista, který patří do mé kázeňské pravomoci, mě včera požádal o propuštění z pracovního poměru a já mu vyhověl,“ uvedl Laube. Podle ČTK o propuštění požádal ředitel Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Milan Pospíšek.

„Ředitel jednoho z celorepublikových útvarů mě informoval, že jeho podřízený - vyšší policejní důstojník - požádal o přemístění v rámci policie na jiný útvar a tomuto bylo vyhověno,“ popsal Laube poslední z personálních změn kvůli korupční kauze.

Později policie na webu doplnila, že o přeložení požádal náměstek protikorupční policie (ÚOKFK) Jiří Jach. „Plukovník Jach se k tomuto kroku rozhodl v zájmu uklidnění situace a zachování dobrého jména ÚOKFK, neboť jeho osoba je neustále uváděna v médiích v souvislosti s případem, kterým se zabývá Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Ředitel ÚOKFK Jaroslav Vild jeho přístup ocenil a žádosti vyhověl,“ informoval mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

„Vedení policie bude samozřejmě dál situaci monitorovat. Lze důvodně předpokládat, že vedení policie přijme další organizační a personální opatření,“ uzavřel Laube své krátké vystoupení, na němž poděkoval všem „policistům, kteří vykonávají svoji službu řádně“.

Pospíšek má v tuto chvíli nárok na odchodné i výsluhový příspěvek. Ten podle zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů zanikne, pokud bude v rámci trestního řízení pravomocně odsouzen pro úmyslně spáchaný trestný čin. To platí i v případě udělení podmínky nebo rozhodnutí o narovnání.

Policie akci spustila v úterý, vyslýchala exministra Langera

Policie spustila akci s krycím názvem VIDKUN v úterý, zasahovala na mnoha místech v Olomouci a v Praze. Mimo jiné skončil u výslechu i bývalý ministr vnitra Ivan Langer. Postupně se však ukázalo, že se ho kauza zřejmě týká jen okrajově. Policie byla a stále je na bližší informace ke kauze skoupá.

Křišťálová Lupa 2015

Policejní prezident ve středu na krátkém brífinku pouze potvrdil, že akce míří do řad sboru. Ve čtvrtek pak padla první obvinění, které míří na hejtmana Olomouckého kraje Jiřího Rozbořila, náměstka krajského policejního ředitele v Olomouckém kraji Karla Kadlece, šéfa hospodářské kriminálky Radka Petrůje a podnikatele s vazbami na exministra Langera, Ivana Kyselého.

Kromě hejtmana, který byl vyzván k opuštění funkce a jenž se v pátek kvůli tomu sejde s premiérem Bohuslavem Sobotkou, poslal soud obviněné do vazby (více o obvinění najdete zde). Advokát Rozbořila tvrdí, že policie jeho obvinění opírá „o jednu větu u piva“ (rozhovor s advokátem Konečným zde).

Obvinění souvisí se stavbou olomouckého jezdeckého areálu a penzionu Lazce. Podle policejních záznamů, jejichž část zveřejnil server Neovlivní.cz, Rozbořil chtěl po Kadlecovi, aby zametl pod koberec podezření ministerstva financí na dotační podvod při výstavbě (více o areálu Lazce najdete zde).

Policejní prezident Tuhý poodkrývá pozadí korupční kauzy:

13. října 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video