Mohammed Emwazi

Mohammed Emwazi | foto: Reuters

Džihádista John mě mučil tangem, vzpomíná Dán na vězení Islámského státu

  • 147
Vězni Islámského státu si musí podle výpovědí dezertérů prožívat nekonečné bití a mučení. Za nejobávanějšího tyrana je považován Džihádista John. Dánský rukojmí, kterému se podařilo dostat na svobodu, popsal, že John ho trápil i psychicky. Například s ním tančil tango, načež mu hrozil uříznutím nosu.

Mohammed Emwazi, který je známý spíše pod přezdívkou Džihádista John, je postrachem rukojmí Islámského státu. V minulosti se opakovaně objevoval na videozáznamech z brutálních vražd zajatců ze Západu. Bývalí bojovníci z řad islamistů ho popisují jako nelítostného člověka se sklony k sadismu.

Islámský stát

Daniel Rye, 26letý dánský fotograf, který byl více než rok rukojmím Islámského státu, v rozhovoru pro dánskou televizní stanici DR popsal další stránku Emwaziho osobnosti. Život plný násilí se podle všeho podepsal na jeho psychickém stavu. Jedna z mediálních tváří islamistů tak v soukromí čas od času prováděla přinejmenším velmi podivné věci.

Rye vzpomíná na jednu z takových epizod, ve kterých musel hrát hlavní roli. „Vybral si mě a musel jsem s ním tančit tango. John a já. Koukal jsem při tom do země. Bál jsem se, že mě zmlátí. Vedl mě napříč vězením. Najednou se změnil, zatlačil mě k zemi. Pak mě začal kopat a mlátit. Zakončil to výhrůžkami, že mi ustřihne nos kleštěmi,“ popisuje bizarní scénu Rye.

Islamisté ho věznili od května 2013 do června 2014, píše server CNN. Několikrát sdílel vězení i s dalšími vězni ze Západu včetně Jamese Foleyho, který se později stal jednou z obětí Emwaziho (více o vraždě Foleyho najdete zde). Rye pro dánský deník Berlingske vypověděl, že Foley byl i v zajetí dobrosrdečným člověkem.

Foley mu jednoho dne svěřil dopis, který měl předat jeho rodině. „Bylo to strašné, bylo to poslední rozloučení s jeho nejbližšími,“ vzpomíná Rye. Na svobodu se dostal, když jeho rodina zaplatila vysoké výkupné. Dva měsíce předtím, než se v médiích objevilo video s vraždou Foleyho.

Násilí z Mechanického pomeranče

Křišťálová Lupa 2015

Michael Weiss, spoluautor oceňované knihy ISIS: Inside the Army of Terror, popisuje, že Emwazi si mučení podle výpovědi Rye a dezertérů užívá se zvráceným smyslem pro humor. „Téměř jako v Mechanickém pomeranči,“ odkazuje Weiss na slavnou knihu Anthonyho Burgesse a snímek režiséra Stanleyho Kubricka, v němž hlavní hrdina velí skupině výtržníků, které zajímá pouze násilí. „Je to další střípek do obrazu toho, jak Islámský stát jedná s lidmi,“ myslí si.

Emwazi se na videu Islámského státu neobjevil od ledna letošního roku. Podle Weisse není jisté, zda je stále v Sýrii. „Podle všeho uprchl. Takže už není tou celebritou a mluvčím Islámského státu, jakým býval,“ myslí si Weiss.

Bývalý analytik CIA Aki Peritz nabízí poněkud odlišný pohled – Islámskému státu podle něj mohou docházet rukojmí ze Západu. „Pokud ale zajmou nějakého dalšího, Emwazi se ve videu opět objeví,“ tvrdí Peritz.

Z Británie do Sýrie

Mohammed Emwazi před lety přicestoval do Velké Británie z Kuvajtu. Na cestu radikálního islámu se vydal během studií na University of Westminster. V této době se stýkal s Bilalem al-Berjawím, známým britským islamistou, kterého před třemi lety v Somálsku zabil bezpilotní letoun.

V srpnu roku 2009 Emwazi odletěl do Tanzánie. Úřady východoafrické země ho zadržely a Emwazi se přes Nizozemsko musel vrátit do Británie. Při zastávce v Nizozemsku Emwaziho vyslýchal jeden z pracovníků britské MI5. Obvinil ho, že plánoval cestu do Somálska, kde se chtěl přidat k islamistům z aš-Šabábu. Emwazi to odmítl.

Na několik měsíců se poté přestěhoval do rodného Kuvajtu. Po návratu do Británie ho policie odmítla pustit zpět do staronové vlasti. V roce 2013 utekl z domu svých rodičů. Ti ho posléze spatřili až na videích Islámského státu (více o Emwazim se dočtete zde).

27. února 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue