Mopsíci jsou kamarádští. Dobře snášejí nejen lidi, ale i ostatní psy.

Mopsíci jsou kamarádští. Dobře snášejí nejen lidi, ale i ostatní psy. | foto: Milan Raba

Mopsík je líný milující povaleč, který prospí i čas, kdy jste v práci

  • 23
Traduje se o něm, že jen chrochtá a v noci chrápe. Není moc sportovně založený, brzy se zadýchá. Ale miluje společnost, děti a celou rodinu. Prostě „gaučák“ jako vyšitý.

Mops pochází z Číny, váží 6 až 8 kg a podle klasifikace FCI patří mezi společenská plemena. Je velmi důstojný a šarmantní, s pevně stavěnou kostrou a velmi pevně osvalený (karta plemene v Atlasu psů zde).

„Má rád klid, společnost lidí i jiných psů. Rozhodně není nijak konfliktní,“ říká Milan Raba, který je čestným prezidentem Mops klubu. Podle něj by si jej však neměli pořizovat hodně aktivní lidé, kteří by od něj očekávali velké sportovní výkony. Má krátký čenich, hůře se chladí a mívá delší měkké patro, takže mu dýchání dělá problémy,“ naráží na to, že mops občas i chrápe.

Mops je vhodný i k dětem, ale bouřlivá společnost mu moc nesedí. Raba by jej spíš doporučil pro starší lidi nebo osamělé manžele, kterým bude dělat vděčnou společnost.

Tím však není řečeno, že by se štěně nemělo naučit základní povely jako sedni či zůstaň. „V tom je to pes jako každý jiný. Jsou i výjimky, kdy zkušený chovatel dokáže mopse vytrénovat i pro trénink agility, ale to je spíš výjimka. Já bych běžným lidem spíš radil, aby zůstali u základních povelů jako přivolání nebo odložení,“ říká chovatel. Mops rád jí, takže s pomocí pamlsků ho to rychle naučíte.

Největší boom chovu mopsů u nás byl v devadesátých letech minulého století, v současné době se registruje kolem 150 mopsů ročně.

Chovatelé si nejvíce stěžují na pokoutní prodeje psů z množíren bez průkazu původu. „Množiči“ sázejí na lidskou šetrnost. Vědí, že někoho nalákají na nižší cenu.

Užitečné odkazy

„Když narazíte na inzerát, kdy někdo nabízí mopse za pět tisíc, vsaďte se, že je to podvod. Cena papírového psa může začínat minimálně na dvojnásobku. Také nemá cenu věřit tvrzením, že matka byla papírová, ale je to například páté štěně, které už nemůže dostat papíry. To je oblíbená fáma,“ varuje Raba.

Problém, který čeká majitele mopsů bez průkazu, je úplně stejný jako u ostatních plemen. Pes může být zatížený například poruchou pohybového ústrojí, která se sleduje, a takový pes nemůže být připuštěn do chovu. „Takže sice ušetříte na bezpapírovém štěněti, ale v případě nemoci tu samou částku nebo víc pak dáte veterináři,“ počítá chovatel. Tím není samozřejmě řečeno, že papírový pes nemůže nikdy onemocnět, ale ta pravděpodobnost je výrazně nižší.

28. července 2008

Mops nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Má krátkou srst, takže nepotřebuje stříhání. A když přijde po dešti domů, stačí ho jen osušit, rozhodně není třeba psa jednou týdně koupat.

Má tvrdé chlupy, takže je nepouští l jako dlouhosrsté plemeno. Ten, kdo ho chová v teplém paneláku, by se měl i tak smířit s tím, že na gauči nějaké zůstanou. Občas je dobré srst vyčesat drátěným kartáčem.

Krmit ho můžete zvlhčenými granulemi. Má sklony k tloustnutí, proto je vhodné ho nepřekrmovat, případně pro něj zvolit dietu, která se dá běžně koupit v potřebách pro chovatele.

Mops byl hlavním hrdinou také v legendární reklamě:

7. října 2015