Kyselý, Kadlec, Petrůj. Korupční kauza zná jména obviněných, jsou ve vazbě

  • 184
Náměstek krajského policejního ředitele v Olomouckém kraji Karel Kadlec, šéf hospodářské kriminálky Radek Petrůj a podnikatel s vazbami na bývalého ministra Ivana Langera, Ivan Kyselý. Společně s hejtmanem Jiřím Rozbořilem tvoří čtyři obviněné v aktuální korupční kauze. Všechny kromě Rozbořila soud poslal do vazby.

Redakci iDNES.cz potvrdil identitu obviněných zdroj obeznámený s vyšetřováním. Důvodem vazby, o níž rozhodoval ostravský soud, je obava z ovlivňování svědků i pokračování v trestné činnosti. O vazbu požádalo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, které případ dozoruje.

Policejní akce VIDKUN

„O vzetí do vazby bylo rozhodnuto u tří osob. U jednoho vazební důvody paragraf 67 b, u druhého pak b, c trestního řádu,“ uvedl mluvčí Okresního soudu v Ostravě Lukáš Delong s tím, že usnesení není v právní moci, protože obvinění podali stížnost.

„Ta však nemá odkladný účinek, takže všichni tři jsou ve vazbě a tam budou čekat na rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě, který celé řízení přezkoumá,“ dodal Delong.

Mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták již dříve uvedl, že mezi obviněnými jsou dva policejní důstojníci v činné službě. Podle informací redakce iDNES.cz jsou to Kadlec a Petrůj. O jejich případném dalším setrvání u policie či pozastavení výkonu služby bude rozhodovat Policejní prezidium. „Situaci samozřejmě mapujeme a vyhodnocujeme,“ sdělila mluvčí prezidia Jana Macalíková. Prezidium si dle ní počká na více informací.

Křišťálová Lupa 2015

„Můj klient od začátku obvinění odmítá. Domnívám se, že jsou tam velké nesrovnalosti,“ řekl redakci iDNES.cz obhájce Petrůje Tomáš Vymazal k zahájení trestního stíhání. Petrůj je obviněn ze zneužití pravomoci. Na olomouckém policejním ředitelství pracuje jako vedoucí odboru hospodářské kriminality.

Hejtman Rozbořil je vyšetřován na svobodě. Proti zahájení trestního stíhání podal stížnost. Podle jeho advokáta Petra Konečného byl hejtman pouze v nesprávnou dobu na nesprávném místě. S obviněním nesouhlasí.

O případ se zajímá i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle ČTK uvedl, že se kvůli kauze chce setkat s šéfem Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Ivanem Bílkem a chtít po něm vysvětlení k údajným klientelistickým vazbám mezi olomouckými podnikateli a policií. GIBS je dříve vyšetřovala, Sobotka chce vědět, jak toto vyšetřování dopadlo.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) již ve středu uvedl (více zde), že je na místě prověřit efektivitu GIBS při šetření přečinů policistů.

Bílek patří mezi lidi, kteří kariéru na Policejním prezidiu udělali právě za ministra vnitra Ivana Langera (čtěte zde). I jeho policie v souvislosti s případem vyslechla, mezi obviněnými ale nefiguruje.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue