Neuvirtha vyvolávali fanoušci Flyers. Jsem silná dvojka, říká o sobě

• 10
Fanoušci týmu Philadelphia Flyers mají nového oblíbence. Je jím 27letý hokejový brankář z Česka, jmenuje se Michal Neuvirth. Český gólman prožívá v novém angažmá parádní start. Naposledy vychytal šampiony NHL z Chicaga (3:0).

Neuvirth neinkasoval už 132 minut a pět sekund, ve dvou utkáních s nulou si připsal 61 zákroků. Stal se teprve druhým brankářem v klubové historii, který debutoval dvěma čistými konty v řadě. Tím prvním byl Jeff Hackett (v říjnu 2003). I když Sportsnet uvádí ještě Robbieho Moorea z roku 1979.

Každopádně jde o výjimečný kousek. „Lepší start do sezony jsem si opravdu nemohl přát,“ řekl Neuvirth reportérům po domácí výhře nad Chicagem. „Jestli si připadám jako ve snu? Asi jo.“

Neuvirth přitom vystřídal kolegu Stevea Masona po pár minutách sobotního střetnutí na Floridě. Mason dostal čtyři góly, v dalších utkáních však chyběl z rodinných důvodů.

Jaká je tady pozice českého brankáře? Bude z něj ve Philadelphii silná dvojka?

„Asi tak, půjdu zápas od zápasu, sezona je dlouhá, může se stát cokoli.“

Vztah s Masonem má podle svých slov výborný. „Je to super kluk a dobrý gólman,“ tvrdí Neuvirth o svém vrstevníkovi z Kanady. „Trénujeme spolu, chodíme před každým tréninkem tak dvacet minut na led s trenérem gólmanů.“

Ale kdo ví, zda Neuvirth vůbec spoluhráče ještě do branky pustí.

„Letci“ jsou z nového muže v brankovišti nadšení. „Podal skvělý výkon. Chytal fantasticky,“ prohlásil hvězdný Claude Giroux. Krajan Jakub Voráček chválí jeho klid.

A fanoušci v domácí aréně navíc na konci středečního duelu skandovali jeho jméno. „Kluci mi to řekli, ani jsem tomu nerozuměl. Ale pochopitelně mám obrovskou radost, že jsme vyhráli. Ta nula je takový bonus. Každopádně zůstávám při zemi, dva zápasy sezonu nedělají,“ uvědomuje si Neuvirth.

„Jsem uvolněný, bavím se hrou a věřím si,“ snažil se ústecký odchovanec popsat zámořským novinářům příčiny nebývalé herní pohody. „Čím víc hraju, tím víc mám sebevědomí.“

Snad Neuvirth nevypadne z tempa, vždyť Philadelphia hraje další utkání příští úterý, kdy hostí Dallas Stars.