Sherlock, Hra o trůny a další. Televize zažívá dle diváků nejlepší léta

  • 49
Zlatá éra televize je tady. Alespoň podle výsledků rozsáhlého výzkumu americké mediální společnosti Viacom. Populární seriály jako Teorie velkého třesku, Hra o trůny nebo Sherlock totiž naprosto změnily koncept klasického vnímání televize.

„Mnozí se nás snaží přesvědčit, že televize je přežitá záležitost. Náš výzkum, kterého se zúčastnilo téměř 14 tisíc lidí z 18 zemí světa včetně České republiky, však ukazuje, že tomu tak rozhodně není,“ tvrdí John Conlon ze společnosti Viacom. Lidé si podle jejich zjištění začínají zvykat na to, že televize není pouze tím jedním zařízením v obývacím pokoji, ale širokou, technicky i obsahově rozsáhlou platformou.

„Z klasického formátu, kdy byla komunikace mezi divákem a televizí jednostrannou záležitostí, se tento vztah proměnil v téměř rovnocenný dialog,“ vysvětluje Conlon a dává za příklad fanoušky amerického seriálu Veronica Mars. Ti chtěli vidět filmové pokračování série, a tak se jednoduše rozhodli na něj složit. Za pouhých deset hodin vybrali cílovou částku dva miliony dolarů.

Jediným problémem, který diváci podle Viacomu v současné televizní produkci vidí, je nepřeberné množství kvalitních pořadů a seriálů, které mohou sledovat. Od sitkomů přes krimi až po talk show. I nadšený fanoušek televizní produkce, který věnuje jejímu sledování většinu svého volného, nebo dokonce i pracovního času, se musí smířit s tím, že pojmout celé spektrum tvorby je prakticky nemožné.

Televize v mobilu i tabletu

Kromě obsahové stránky však nabízí široký výběr sama technologie. „Ačkoliv většina lidí stále považuje televizor za nejlepší a nejpohodlnější přístroj pro sledování televizních programů, výzkum ukázal, že v průměrné domácnosti se celkem nachází šest zařízení, na kterých je možné takové vysílání sledovat,“ říká Conlon. V Česku je číslo o něco nižší, každá domácnost v průměru vlastní čtyři takové přístroje. Od tabletu, chytrého telefonu, laptopu až po herní konzole a DVD přehrávače. Stejně je to i s poskytovateli vysílání, kterých je podle výzkumu v každé domácnosti pět.

Současní televizní tvůrci by podle Conlona měli věnovat svou pozornost hlavně komunikaci se svým divákem, protože ten je podle něj jediným reálným hybatelem celého televizního procesu. „Protože dobrá televizní show je ta, o které se mezi lidmi mluví,“ dodává Conlon.