Jiří Rozbořil, hejtman Olomouckého kraje za ČSSD | foto: Petr Janeček, MAFRA

Policie po úterní razii obvinila čtyři lidi včetně olomouckého hejtmana

  • 440
Policie v souvislosti s úterní razií obvinila čtyři lidi, mezi nimi je olomoucký hejtman Jiří Rozbořil. Podle MF DNES detektivové věří, že nabídl úplatek vlivnému policistovi za to, že zařídí odložení vyšetřování údajného dotačního podvodu. Hejtman bude stíhán na svobodě. Podle premiéra Bohuslava Sobotky by měl opustit funkci.

„Vyšetřovatel Útvaru odhalování organizovaného zločinu obvinil čtyři zadržené osoby. Dva z obviněných jsou stíháni pro zneužití pravomoci úřední osoby, jeden z nich navíc i pro přijetí úplatku. Třetí osoba je stíhána pro účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby a čtvrtý z obviněných je stíhán pro podplacení,“ uvedl v tiskové zprávě mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.

Korupční kauza VIDKUN

Mezi čtveřicí obviněných jsou i dva důstojníci Policie ČR v činné službě. V případě prokázání viny v rozsahu obvinění hrozí obviněným tresty odnětí svobody v rozsahu od jednoho do deseti let. Na tři z obviněných byl podán státním zástupcem návrh na vazbu.

„Případem se detektivové ÚOOZ i nadále zabývají. Další informace, vzhledem k probíhajícímu vyšetřování, nebudou ze strany ÚOOZ poskytovány a k případu se bude vyjadřovat výhradně dozorující Vrchní státní zastupitelství v Olomouci,“ uvedl dále Hanták.

„V případu byly ve čtvrtek v ranních hodinách podány tři návrhy na vazbu. Soud o nich rozhodne do 24 hodin,“ sdělil vrchní státní zástupce z Olomouce Ivo Ištvan. Důvod navržené vazby specifikovat před rozhodnutím soudu nechtěl.

Byl ve špatnou chvíli na špatném místě, říká Rozbořilův advokát

Obvinění Rozbořila potvrdil MF DNES jeho advokát Petr Konečný s tím, že hejtman byl obviněn z podplácení. „Obvinění ale jednoznačně odmítá a podal proti němu stížnost. Stíhaný je na svobodě, návrh na jeho vzetí do vazby ani nebyl podáván,“ uvedl Konečný.

To, čeho se podle policistů Rozbořil dopustil, ale moc komentovat nechtěl. „Policii i státnímu zastupitelství jsme přislíbili, že to zatím nebudeme podrobněji rozvádět. Každopádně role pana hejtmana v celém případu je pouze okrajová. Byl prostě v nesprávný čas na nesprávném místě a s nesprávným člověkem. Schůzku interpretuje jinak, než bylo prezentováno,“ řekl Konečný.

Podotkl, že Rozbořil po celou dobu maximálně spolupracoval s policií. Veškeré procesní úkony skončily až ve čtvrtek v pět hodin ráno. „Respektoval i prosbu policie, aby do té doby nikde nevystupoval, proto měl vypnutý mobilní telefon. Předpokládám, že během následujících hodin se do médií vyjádří,“ uvedl advokát.

Z ČSSD, jejíž je Rozbořil členem, již skrze ústa premiéra Bohuslava Sobotky i ministra vnitra Milana Chovance zaznělo, že by měl hejtman funkci opustit. „Pokud je obviněný aktivní politik, měl by funkci opustit. V tomto případě platí padni komu padni,“ reagoval na obvinění Chovanec (více o reakci ČSSD zde).

Rozbořil na tiskové konferenci v Olomouci prohlásil, že rezignovat v tuto chvíli nehodlá. „Ctil bych presumpci neviny,“ řekl. Své vazby na náměstka olomouckého policejního ředitele Karla Kadlece, který v kauze také figuruje, označil za pracovní. „Nejsme žádní přátelé a v takovém vztahu, abychom si předávali informace,“ řekl. S Kadlecem se prý poprvé potkal na jednání Bezpečnostní rady (více z tiskové konference Rozbořila čtěte zde).

Kauza ukazuje na jezdecký areál Lazce

Křišťálová Lupa 2015

Mezi aktéry případu je kromě hejtmana Olomouckého kraje právě policejní náměstek Kadlec. Zbývající obvinění jsou podle informací ČTK šéf tamního odboru hospodářské kriminality Radek Petrůj a vlivný olomoucký podnikatel a blízký přítel Ivana Langera Ivan Kyselý. Jejich jména policie nepotvrdila.

Podle policejních záznamů, jejichž část zveřejnil server Neovlivní.cz, Rozbořil chtěl po Kadlecovi, aby zametl pod koberec podezření ministerstva financí na dotační podvod při výstavbě olomouckého jezdeckého areálu a penzionu Lazce (více najdete zde).

Přestože se v prvních dnech případu pozornost médií upřela na exministra vnitra za ODS Ivana Langera, který v případu rovněž figuruje, hlavní postavou je podle dostupných informací hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil.

Podle serveru Neovlivni.cz, který citoval z povolení k prohlídce Langerova bytu, nabídl Rozbořil náměstkovi krajského policejního ředitele Karlu Kadlecovi 13. srpna úplatek za to, aby policie odložila vyšetřování okolností dotace týkající se jezdeckého areálu v Olomouci. Kadlec žádost napoprvé odmítl, napodruhé přijal a pak si to rozmyslel, uvádí MF DNES.

Na případu pracovali detektivové ÚOOZ přes rok. Podle mluvčího Hantáka se postupně zaměřili na lidi, kteří se dle policie podíleli na ovlivňování některých trestních kauz a únicích informací z trestních spisů, což negativně ovlivnilo vyšetřování.

Detektivové ÚOOZ od úterního rána zasahovali na několika místech republiky, jako důvody uvedli přijímání úplatků, zneužití pravomoci úřední osoby a podplácení. Podle ministra vnitra Milana Chovance může obviněných být více.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video