Cílem atentátu byly mírové protesty (10. října 2015)

Cílem atentátu byly mírové protesty (10. října 2015) | foto: Reuters

Turci identifikovali atentátníky, kteří v Ankaře zabili 106 lidí

  • 50
Turečtí vyšetřovatelé podle listu Hürriyet identifikovali dva sebevražedné atentátníky, kteří v Ankaře zabili podle posledních informací 106 lidí a stovky dalších zranili. Jeden z nich byl bojovníkem Islámského státu, druhý útočník se radikalizoval v Sýrii a jeho otec před ním varoval tureckou policii. Ta však nezakročila.

Prvního z dvojice útočníků policie identifikovala jako Yunuse Emreho Alagöze z Adıyamanu na jihovýchodě Turecka. Alagöz byl údajně členem tamní buňky tzv. Islámského státu. Jeho dvacetiletý bratr Şeyh Abdurrahman se před třemi měsíci odpálil v převážně kurdském městě Suruç u hranic se Sýrií a zabil 33 lidí (o červencovém útoku v Suruçi více zde).

Druhým sebevražedným atentátníkem by podle tureckého listu měl být Ömer Deniz Dündar. Jeho otec novinářům řekl, že Dündar byl v posledních dvou letech dvakrát v Sýrii. Teroristův otec je v příběhu klíčovou postavou. Právě on totiž nahlásil svého syna na policii. Bál se, že by se mohl vydat na dráhu zločince.

„Udal jsem svého syna. Řekl jsem: ‚Dejte ho do vězení‘, ale po výslechu jej propustili. O osm měsíců později odjel do Sýrie,“ uvedl sklíčený otec podle Hürriyetu. Informaci, že v Ankaře zabíjel právě jeho syn, mu turecké úřady zatím nepotvrdily.

Počet mrtvých podle aktuálních informací z tureckých médií vzrostl už na 106. Z téměř 250 zraněných jich 89 stále leží v nemocnicích, přičemž dvacet lidí je na jednotkách intenzivní péče (o výbuších v Ankaře jsme psali zde).

Na tureckých sociálních sítích údajně koloval také seznam potenciálních sebevražedných atentátníků. Jeho pravost zatím policie nepotvrdila, tamní opoziční strany však prohlašují, že by se veřejnost měla dozvědět, zda na útočníci na skutečnému seznamu opravdu figurovali.

Velitelé policie i tajné služby museli skončit

Turecká policie také zadržela dva lidi, kteří poslali na Twitter zprávy naznačující přítomnost bomby v Ankaře těsně před masakrem. S odvoláním na turecké úřady o tom ve středu informovala agentura AP.

Pro oba podezřelé si přišla poté, co provozovatel Twitteru poskytl informace o uživatelích účtů, z nichž byly zprávy odeslány. Podle úřadů mají oba zadržení vazbu na separatisty z Kurdské strany pracujících (PKK), která v současnosti opět bojuje proti tureckým ozbrojeným složkám.

Úřady se snaží zjistit, zda zadržení věděli předem o chystaném masakru nebo zda mají vazbu na pachatele útoku. Turecký premiér Ahmet Davutoglu ve středu řekl, že hlavním podezřelým vyšetřovatelů ohledně výbuchů v Ankaře je Islámský stát. Podle Davutoglua je však v podezření i PKK. Analytici o tom pochybují vzhledem k tomu, že útok byl namířený proti kurdským aktivistům.

Vyšetřování momentálně probíhá i v řadách policie. Podle BBC byli suspendováni velitelé tajných služeb, policie a dalších bezpečnostních složek země. Turecký ministr vnitra to považuje za způsob, jak usnadnit prošetření tragédie.

„Nepochybně se tam stala chyba, nějaký nedostatek. Jakého rozměru? To se zjistí během vyšetřování. Pokud ovšem došlo k nějakému zanedbání povinností, pak premiér i příslušné jednotky učiní potřebné kroky,“ poznamenal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Turecko po útocích, které se odehrály tři týdny před předčasnými parlamentními volbami, výrazně posílí bezpečnost, oznámil ministr vnitra. O odložení či zrušení voleb se ale podle něj neuvažuje.

Turecko od nedělního rána drží třídenní smutek a všechny politické strany přerušily předvolební kampaně. Prokurdská Lidová demokratická strana (HDP) podle svého mluvčího uvažuje o tom, že s ohledem na bezpečnost zruší všechny předvolební mítinky (více zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video