Výslech exministra Langera trval několik hodin. Nerozumím tomu, řekl

  • 509
Bývalý ministr vnitra Ivan Langer dosud nerozumí tomu, co se odehrálo. V souvislosti s úterním zásahem jej detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu vyslýchali několik hodin. Expolitika policisté ve středu ráno propustili, žádné obvinění dosud nepadlo. Stále také není jasné, čeho přesně se vyšetřování korupce a zneužití pravomocí týká. Podle MF DNES však nesouvisí se solárním byznysem.

Policisté exministra vnitra odvezli v úterý pozdě večer z jeho olomouckého domu. Detektivové z budovy odnášeli pytle a papírové krabice, v expolitikově bydlišti zasahovali od úterního rána. Langer ve středu pro Český rozhlas - Radiožurnál uvedl, že policii podal vysvětlení a řekl vše, co chtěli vědět. Co u něj kriminalisté hledali, prý netuší a doteď nerozumí tomu, co se odehrálo. Případ dál nechtěl komentovat s odkazem na policejní vyšetřování.

Advokát Tomáš Sokol, který je Langerovým právním zástupcem, ke kauze nic bližšího neřekl. „Mému klientovi nebylo sděleno žádné obvinění a není k čemu se vyjadřovat,“ řekl ve středu dopoledne redakci iDNES.cz.

Prohlídka v olomouckém domě bývalého místopředsedy ODS a Poslanecké sněmovny Langera trvala od úterního rána, žalobci dům opustili bez jediného slova kolem 23:00 (více čtěte zde). Langera odtud odvezli dva policisté. Kam byl převezen, nikdo nesdělil. Mohl tedy strávit noc v cele předběžného zadržení.

Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) kvůli podezření z korupce a zneužití pravomoci zasahovali v úterý také v Praze. Podle vrchního státního zástupce z Olomouce Ivo Ištvana jsou detektivové teprve v polovině lhůty: „Úkony probíhaly celou noc a budou ještě probíhat během dne a přes celou noc. Teprve po skončení osmačtyřicetihodinové lhůty, kterou má policejní orgán, budeme výsledky zpřístupňovat,“ sdělil redakci iDNES.cz Ištvan.

Stále není jasné, čeho se kauza týká

Nadále není jasné, čeho se rozsáhlý úterní zásah ÚOOZ týká. Podle serveru Neovlivní.cz Langera vyšetřovatelé vyslýchali kvůli odposlechům, ve kterých ho jmenují policisté jako člověka, který něco zařídil. Podle serveru se angažoval například při výběru šéfa městské policie.

V kauze se policie podle médií zaměřila také na jeho známého, olomouckého podnikatele Ivana Kyselého. Zadržen prý byl rovněž náměstek z olomouckého krajského ředitelství policie Karel Kadlec. Vedení olomoucké policie nechtělo nic komentovat. Právě o vazbách Kadlece na Langera a Kyselého se v minulosti spekulovalo, prověřovala je také Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), případ však nakonec odložila.

Podle středečního vydání MF DNES může případ souviset s nákupem domu v centru Olomouce, který si pořídil před několika lety Kyselý. Podezřelým nákupem se zabývala policie. „Zástupce olomouckého krajského policejního ředitele Karel Kadlec - dnes jeden z vyšetřovaných policistů - tehdy údajně vyvíjel nátlak na své podřízené, kteří Kyselého nákup vyšetřovali,“ uvádí MF DNES. Možný nátlak Kadlece tehdy prověřovala i GIBS, konkrétně inspektor Petr Netušil (více zde). Nakonec sám skončil jako obviněný. Od policie ho propustili, nakonec ho ale museli přijmout zpátky (čtěte zde).

V úterý přitom dávala Česká televize zásah do souvislosti s jihočeskou solární elektrárnou v Ševětíně. Nedávné informace časopisu Respekt hovořily o tom, že při stavbě parku v Ševětíně zmizelo sto milionů korun. Stejnou sumu detektivové zmrazili na účtech jednoho z hlavních garantů stavby elektrárny, olomoucké firmy IES Recycling, kvůli podezření, že je vyplatil ČEZ za vícepráce na stavbě, které se ve skutečnosti nestaly (více najdete zde).

Hned dva dobře informované zdroje MF DNES však tvrdí, že o solární podvody v případu kolem Ivana Langera nejde. Kauza se podle deníku týká převážně pouze olomouckého regionu.

Policie zasahovala i na hejtmanství

Policisté v úterý zasahovali také na olomouckém hejtmanství. Telefon hejtmana Jiřího Rozbořila byl po celé úterý nedostupný. Budovu však neopustil, podle zjištění ČTK se ještě po 20:00 v jeho pracovně svítilo. Informace o něm však neměli ani jeho nejbližší kolegové. Podle serveru lidovky.cz byl Rozbořil šest hodin zavřený s policisty ve své pracovně a nesměli k němu ani jeho náměstci. Ve středu pak vůbec nepřišel (čtěte zde).

Média uvedla, že policie se zajímala i o Radka Petrůje z krajského ředitelství policie v Olomouci a Tomáše Uličného z olomouckého oddělení GIBS, detektivové se prý budou zajímat i o ředitele úřadu kriminální policie Milana Pospíška a náměstka ředitele protikorupční policie Jiřího Jacha. Policejní prezident Tomáš Tuhý novinářům v úterý řekl, že zásah se týká jednoho z krajských policejních ředitelství a celostátního útvaru spadajícího pod policejní prezidium.

V kauze dosud nepadlo žádné obvinění, jak redakci iDNES.cz potvrdil mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták. „Zadrženy nadále zůstávají zájmové osoby podezřelé z dokumentované trestné činnosti,“ sdělil dále Hanták. Kriminalisté případ vyšetřují jako zneužití pravomoci úřední osoby, přijímání úplatku a podplacení. Přesnější informace ani částku, o niž se mělo jednat, Hanták nespecifikoval. Uvedl pouze, že akci s krycím názvem VIDKUN připravovali řadu měsíců.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue