Jaroslav Dobeš ve filipínské vazbě.

Jaroslav Dobeš ve filipínské vazbě. | foto: archiv J. Dobeše a B. Pláškové

Gurua Járu se únosci snažili z Filipín unést do Česka, tvrdí jeho žáci

  • 14
Stoupenci duchovního učitele Jaroslava Dobeše alias Gurua Járy, který je v Česku obžalovaný ze znásilnění osmi žen, tvrdí, že mu jde ve filipínském vězení o život. Jeho zdravotní stav se prý prudce zhoršuje a neznámí únosci údajně neúspěšně zkoušeli Dobeše dostat z vězení do letadla do Česka.

Jaroslav Dobeš sedí pátý měsíc v manilském vězení. Je tam ve vazbě a snaží se na Filipínách získat náboženský azyl. Podle svých žáků je na tom údajně tak špatně, že mu hrozí smrt.

„Guru Jára opakovaně upadl do bezvědomí, před pár dny přestal přijímat potravu a jeho život visí na vlásku,“ popsal jeho žák, který ho před pár dny navštívil za mřížemi.

„Podmínky ve vazbě se v poslední dny zhoršily. Přibyly tu desítky zadržených osob a navíc se odsud podařilo utéct jednomu Korejci, což mělo za následek nejen výměnu mnoha bachařů, ale také zpřísnění režimu v celém zařízení,“ doplnil.

„Únosci se ho snažili naložit do letadla do Česka“

O den později přišli Járovi stoupenci s dalším tvrzením. Opět od žáka, který se s Dobešem setkal ve vazbě.

„Skupina neznámých únosců odvlekla tajně Gurua Járu v noci z vazby v Manile na letiště s cílem násilně a ilegálně ho deportovat do Česka,“ uvedl svědek a zmiňoval údajnou brutalitu útočníků.

„Bezvládné tělo nemohli únosci do letadla naložit, tak Gurua Járu alespoň brutálně zbili. Mezitím Barbora Plášková (Járova spolupracovnice, která je rovněž ve vazbě) ztropila hrozný křik v věznici, dozorci zjistili, že Guru Jára zmizel a vyhlásili po něm pátrání. Tím mu zřejmě zachránili život, protože ho našli na letišti a odvezli zpět do věznice,“ popsal Járův stoupenec údajné dramatické scény.

Krátký únos Dobeše z vězení popisovala před několika měsíci také jeho blízká spolupracovnice (více zde).

Odháčkování mě naučili svatí muži v Indii, hájí své metody guru Jára

V Česku hrozí Dobešovi za znásilnění 12 let vězení. Při svých seminářích měl ženy „odháčkovat“, tedy je krátkou souloží zbavovat energetických bloků, jež v nich zanechali jejich bývalí partneři.

Dobeš odmítá, že by šlo o znásilnění, podle něho je to část tantrického rituálu. Věří, že se nakonec viny zbaví.

„Bude-li řízení s důkazy nezaujaté, výsledek je jasný. Návrat k pravdě by však mohl mít dalekosáhlé důsledky pro lidi, kteří proti nám vystupovali a jednali,“ napsal před časem z Manily MF DNES Dobeš.

O Járově odvolání ještě ministr nerozhodl

Na Filipínách statut náboženského uprchlíka v první fázi nezískal. Proti zamítnutí své žádosti se však odvolal, takže šanci ještě má.

„O odvolání nebylo dosud rozhodnuto,“ přiblížila zástupkyně ředitelky tiskového odboru ministerstva zahraniční Irena Valentová.

„Interní předpis filipínského ministerstva spravedlnosti stanoví, že o odvolání žadatele rozhodne ministr ‚v přiměřené lhůtě‘,“ dodala.

To může trvat týdny i měsíce, což by pro Dobeše znamenalo další dobu, kterou stráví „vyčerpaný mezi zločinci, krysami a šváby“, jak tvrdí jeho žáci.

Obžalovaný je se svojí dlouholetou spolupracovnicí Barborou Pláškovou, která je také v manilské vazbě. Zlínský soud Dobeše potrestal deseti lety vězení, Pláškovou 9,5 roky. Odvolací soud v Olomouci ale verdikt zrušil a případ vrátil do Zlína. Termín jednání zatím nařízený nebyl.

7. srpna 2015