Lukašenko si vychovává následníka, levobočka Kolju vozí po světě

  • 228
Jedenáctiletý Nikolaj Lukašenko nevynechá žádnou vojenskou přehlídku, pokorně mu salutují i běloruští generálové. Na oficiálních fotografiích pózuje s papežem či americkým prezidentem Obamou, šéf Kremlu mu věnoval zlatou pistoli. Běloruský prezident Alexandr Lukašenko tak svého syna připravuje na převzetí vlády.

Na půdě Valného shromáždění OSN letos usedl nečekaný delegát. Běloruskou kóji v jednacím sále, který bývá vyhrazen politickým a diplomatickým špičkám jednotlivých států, obsadil jedenáctiletý chlapec.

Nikolaj Lukašenko bedlivě sledoval projev svého otce, který si za autoritářskou vládu nad Minskem a tvrdé potlačování opozice vysloužil od novinářů titul posledního diktátora Evropy. Nešlo přitom ani zdaleka o první příležitost, kdy vzal Alexandr Lukašenko svého nejmladšího syna do práce, všímá si BBC.

Malý Kolja, jak mu otec říká, už se setkal s americkým prezidentem Barackem Obamou, bývalým papežem Benediktem XVI. nebo venezuelským prezidentem Hugo Chávezem. Když mu bylo pět let, tehdejší ruský prezident Dmitrij Medveděv mu věnoval zlatou pistoli. Jeho otec mu nechal na míru vyrobit i vojenskou uniformu, byť se zatím musí obejít bez typické furažky běloruských generálů.

Nikolaj Lukašenko se svým otcem navštívil i New York, kde dvojici přivítal...
Alexandr Lukašenko a jeho syn Kolja

Nikolaj Lukašenko se letos v New Yorku setkal i s Barackem Obamou a jeho ženou Michelle. Od malička se účastní i vojenských přehlídek, letos byl například v Číně.

Prezident si levobočka zamiloval, nikdo jiný ho nesměl krmit

Běloruský prezident dostal třetího syna vlastně jako dárek k životnímu jubileu. Nikolaj se totiž narodil 31. srpna 2004, pouhý den po jeho padesátých narozeninách. Lukašenkova manželka Galina, se kterou má hlava státu už dva dospělé potomky, se krátce po jeho zvolení do čela státu odstěhovala na venkovskou farmu a s mužem se téměř nevídá. Koljovou matkou je podle agentury AFP bývalá prezidentova osobní lékařka Irina.

Lukašenko přiznává, že výchově nejmladšího syna se osobně věnuje. Jeho matka prý Kolju vídá zhruba tak často, jako se zbytku národa ukazuje v televizi. Prezident byl podle svých slov dlouhé roky jediným člověkem, který mohl malého chlapce krmit a oblékat, aniž by se mu dítě pod rukama začalo zmítat a křičet.

Prezidentův levoboček se v prvních letech života na veřejnosti takřka vůbec neukázal, po jeho třetích narozeninách se však situace obrátila. Alexandr Lukašenko syna nejprve bral na hokejová utkání, záhy ho však začal doprovázet i při státních návštěvách. Před letošními volbami se oba netradičně objevili i v reportáži o sběru brambor (více se dočtete zde).

Kromě setkání se světovými vůdci s otcem absolvoval i méně příjemné povinnosti. Třeba v roce 2011 si oba Lukašenkové ruku v ruce přišli prohlížet následky teroristického útoku na minské metro. Ve stanici Okťabrskaja tehdy výbuch bomby zabil 11 lidí, nejméně stovka dalších utrpěla zranění.

Mého prezidentování už mají kluci dost, říká Lukašenko

Během Lukašenkovy návštěvy Venezuely v roce 2012 si novináři všimli, že běloruský prezident s malým Koljou zřejmě počítá jako se svým nástupcem. O možné budoucí roli svého potomka se prezident zmínil během setkání s tamním prezidentem Hugo Chávezem.

„Správně poznamenáváte, že je tu s námi i můj syn. Dokazuje to, že jsme navázali vážné a dlouhodobé základy pro naši spolupráci, a že tu za 20 až 25 let bude někdo, kdo převezme její otěže,“ citovali běloruského prezidenta reportéři Rádia Svobodná Evropa.

„Přísahám, že nikdy nepředám moc svým příbuzným, přiženěncům ani dětem. To nepřipadá v úvahu,“ prohlásil Lukašenko krátce poté v rozhovoru s Kremlem placenou televizí RT. „Abyste získali moc, musíte vyhrát spravedlivé volby,“ dodal s tím, že právě tak se do čela státu dostal i on sám.

Kandidátovi na prezidenta navíc podle zákona musí být alespoň 35 let. „Tou dobou už by mi bylo aspoň devadesát. Tak dlouho žít nebudu,“ vyvrací Lukašenko spekulace o výchově svého nástupce. Jeho dospělí synové mu prý navíc říkají, že prezidentování už bylo v rodině dost.

Návštěva valného shromáždění OSN je povinností každého budoucího diktátora, žertují uživatelé sociálních sítí:

29.září 2015 v 11:58, příspěvek archivován: 13.října 2015 v 16:56

UN General Assembly session visit is a must for dictators of the future .#Lukashenkoo#Belaruss#UNGAA via@maxseddonnpic.twitter.com/FeXLhZgBkss

Ústava se dá v Minsku snadno přepsat

Oba plnoletí potomci Alexandra Lukašenka ovšem z otcovy politické funkce značně těží. Jeho nejstarší syn Viktor pracuje přímo pro prezidentskou kancelář, je bezpečnostním poradcem svého otce.

Podle serveru GlobalSecurity.org usedl i v bezpečnostní radě státu, v minulosti pracoval i pro ministerstvo zahraničí a Lukašenko v minulosti jako o nástupci uvažoval právě o něm. Viktorův mladší bratr k politice tak blízko nemá, řídí prezidentův sportovní klub.

Prezident v citovaném rozhovoru pro ruskou televizi poukázal na to, že nástup mladého Kolji je až do jeho 35. narozenin nemyslitelný kvůli běloruské ústavě. Tentýž dokument ovšem před dekádou zakazoval, aby kdokoli obsadil prezidentský post více než dvakrát za sebou.

Alexandr Lukašenko nechal pravidlo zrušit a Bělorusové jej tento víkend do čela státu zvolili již popáté. Neměl žádného protikandidáta, opozice totiž v zemi prakticky neexistuje. Aktivisté, kteří protestují proti autoritářskému režimu, končí v rukou policie a stát má pod kontrolou i místní média.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue