Policie zadržela několik lidí kvůli korupci. Byla i u exministra Langera

  • 1044
Detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu od úterního rána zasahovali na několika místech republiky. Jako důvody uvedli přijímání úplatků, zneužití pravomoci úřední osoby a podplácení. Zadrženo bylo několik lidí. Policisté zasahovali i v bydlišti exministra vnitra Ivana Langera či na krajském policejním ředitelství.

„V dnešních ranních hodinách přistoupil Útvar pro odhalování organizovaného zločinu k realizaci případu s krycím názvem VIDKUN. V této souvislosti probíhají naplánované úkony trestního řízení na několika místech České republiky. Trestní řízení dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci,“ uvedl v úterý ráno mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Pavel Hanták s tím, že policisté zadrželi, předvedli či vyzvali k podání vysvětlení „celou řadu osob“.

Doplnil také, že policisté zasahovali v Olomouckém kraji a v Praze. Detektivové se podle něj případem zabývají řadu měsíců. O konkrétním počtu zadržených bude policie informovat až se zahájením trestního stíhání.

Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan pro iDNES.cz zásah potvrdil. Na otázku, na koho míří, odmítl odpovědět. „Konkrétní místa ani osoby nekomentujeme,“ uvedl. Stejný postoj volí i policie. Na webu útvaru pouze potvrdila, že zasahuje, detaily však odmítá jakkoli komentovat.

Detektivové zapečetili kanceláře na policejním ředitelství

Z uvedených důvodů zásahu, kam detektivové řadí i trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby, je jasné, že zásah míří i na zaměstnance státní správy, případně i výše. „V průběhu realizace nebude ÚOOZ ani dozorující státní zastupitelství odpovídat na jakékoliv dotazy ani poskytovat jednotlivě svá vyjádření,“ dodává však policie v tiskové zprávě.

ÚOOZ zasahoval také na krajském ředitelství olomoucké policie. Zdroj MF DNES popsal, že krátce po osmé hodině ráno dorazily na krajské ředitelství týmy vyšetřovatelů ÚOOZ. Detektivové zapečetili několik kanceláří a další zabrali, aby tam mohli provádět výslechy. Podle informací MF DNES je mezi zapečetěnými místnostmi také kancelář náměstka policejního ředitele Karla Kadlece nebo šéfa hospodářské kriminálky Radka Petrůje.

Česká televize (ČT) uvedla, že ÚOOZ zadržel jednoho z náměstků olomouckého krajského ředitelství policie, zasahuje i na policejním prezídiu. Detektivové se také zajímají o ředitele úřadu kriminální policie Milana Pospíška a náměstka ředitele protikorupční policie Jiřího Jacha. Policisté údajně kryli některé transakce v solárním byznysu.

„Nejsme kompetentní se jakkoliv vyjadřovat,“ řekl však krajský policejní mluvčí Josef Bednařík. Policisté byli i na olomouckém krajském hejtmanství. Jeho mluvčí Kamila Navrátilová potvrdila, že policie na úřadu zasahovala, bližší informace však neuvedla.

Zásah se týká solárního byznysu i exministra Langera

Podle ČT policie zátah spustila v souvislosti s prodejem některých solárních elektráren, zejména té v Ševětíně na jihu Čech. Policisté prováděli několik domovních prohlídek, mimo jiné i v domě bývalého ministra vnitra Ivana Langera v centru Olomouce. Podle redaktora ČTK na místě stála minimálně tři policejní auta, do Langrova domu vešel také muž s policejní páskou, videokamerou a posléze také s objemným kufříkem. Langer, jehož advokátní kancelář se v prodeji elektráren angažovala, nezvedá telefon.

Detektivové se prý také zajímají o podnikatele Ivana Kyselého, Langerova přítele. V souvislosti s podezřením na úzké vazby na Kyselého a bývalého vysoce postaveného politika Langera vyšetřovala v minulosti Generální inspekce bezpečnostních sborů právě jednoho z náměstků olomouckého policejního ředitele. Zabývala se tehdy také tím, zda mohly mít jejich vztahy vliv na vyšetřování některých kauz. Inspekce však nakonec případ odložila.

Elektrárna Ševětín se nachází asi 15 kilometrů severovýchodně od Českých Budějovic. Podle společnosti ČEZ ročně vyrobí elektřinu pro zhruba osm tisíc domácností na jihu Čech. Nedávné informace časopisu Respekt hovořily o tom, že při stavbě parku v Ševětíně zmizelo sto milionů korun. Stejnou sumu detektivové zmrazili na účtech jednoho z hlavních garantů stavby elektrárny, olomoucké firmy IES Recycling, kvůli podezření, že je vyplatil ČEZ za vícepráce na stavbě, které se ve skutečnosti nestaly.

Druhým garantem projektu byla firma Mapro. Její tři bývalí majitelé tvrdí, že desítky milionů korun odcházely z Mapra například do pražské advokátní kanceláře, v níž od roku 2010 působí Langer. Za projektem stála od začátku neznámá firma Gentley, ještě před prodejem do rukou ČEZ koncem roku 2009 firmu převzala pražská společnost Energy Home System.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue