Trosky malajsijského boeingu na základně v nizozemském městě Gilze Rijen (13....

Trosky malajsijského boeingu na základně v nizozemském městě Gilze Rijen (13. října 2015) | foto: Reuters

Boeing nad Donbasem sestřelila raketa Buk, potvrdila zpráva Nizozemců

  • 3249
Malajsijský boeing MH17 sestřelila loni nad Ukrajinou raketa Buk ruské výroby. Vyplývá to z konečné zprávy nizozemských vyšetřovatelů. Dokument neuvádí, kdo je za loňskou tragédii, při níž zahynulo 298 lidí, odpovědný.

„Hlavice 9n314m explodovala mimo letadlo nalevo od kokpitu. Odpovídá hlavicím instalovaným v raketovém systému země-vzduch Buk,“ uvedl šéf vyšetřovatelů Tjibbe Joustra. Raketa podle zprávy byla odpálena z oblasti o velikosti 320 čtverečních kilometrů jižně od města Snižne.

Podle nizozemských vyšetřovatelů měl být vzdušný prostor nad východem Ukrajiny zcela uzavřen. Kyjev po vypuknutí bojů na východě země sice zakázal lety v nižší letové výšce, let MH17 se ale pohyboval nad ní.

V době tragédie se nad Donbasem pohybovala další tři civilní letadla. V týdnech předcházející zřícení boeingu bylo nad Donbasem sestřeleno šestnáct vojenských letadel a helikoptér, uvádí zpráva (celou zprávu v angličtině si můžete prohlédnout zde).

Výbuch prý okamžitě zabil tři členy posádky v kokpitu a zbytek posádky. Cestující podle vyšetřovatelů zabila dekomprese, nedostatek kyslíku, extrémní zima, vzdušné proudy nebo létající předměty. „Nemůžeme ale vyloučit, že někteří pasažéři byli při vědomí během pádu, který trval 60 až 90 vteřin,“ uvedli vyšetřovatelé.

Nizozemští vyšetřovatelé se závěry zprávy nejdříve seznámili pozůstalé po obětech tragédie. Jedním z nich byl i Barry Sweeney, který při tragédii přišel o syna Liama. Nizozemští experti podle jeho slov pozůstalé ujistili, že lidé na palubě před smrtí netrpěli. „Nemůžeme si být stoprocentně jistí, ale myslíme si, že to tak bylo. Musíme se domnívat, že netrpěli,“ řekl BBC.

Vyšetřovatelé pozůstalým promítli i animaci zásahu. Na tiskové konferenci novinářům za hmatatelného ticha ukázali části nosu letadla, kokpitu a byznys třídy, které sestavili z trosek a z nichž většina byla pokroucená a plná děr.

Nizozemská zpráva se zabývá příčinami katastrofy, o viníkovi má rozhodnout souběžné policejní šetření. Vyšetřování, které organizuje nizozemská prokuratura, má skončit letos v prosinci, podle některých zdrojů však možná až v polovině příštího roku.

MAPA: Odkud vylétla raketa, která sestřelila let MH17

Ruský pokus s Bukem

Letoun společnosti Malaysia Airlines na cestě z Amsterdamu do Kuala Lumpur se v polovině loňského července zřítil nad územím válkou zmítaného Donbasu. V troskách stroje zahynulo 298 lidí, z toho asi dvě třetiny byli Nizozemci. Na palubě bylo také asi 80 dětí.

Kyjev a jeho západní spojenci obviňují z útoku na letoun povstalce vyzbrojované Moskvou či přímo ruskou armádu. Rakety typu Buk podle některých tvrzení údajně používali povstalci, ve výzbroji ji však má i ukrajinská a ruská armáda.

Rusko v reakci na nizozemskou zprávu uvedlo, že „není důvod tvrdit, že letadlo bylo sestřeleno z území ovládaného povstalci“. Podle náměstka ruského ministra zahraničí Sergeje Rjabkova je „politováníhodné, že i přes opakované snahy Ruska zorganizovat vyšetřování tak, aby bylo komplexní a nezaujaté... jde o jasnou snahu dělat zaujaté závěry a plnit politické zadání“.

V ruských médiích se už v pondělí objevily argumenty proti předpokládaným nizozemským závěrům. Tím hlavním je skutečnost, že prý vyšetřovatelé zcela ignorovali poznatky a závěry ruských partnerů.

Ruskou verzi tragických událostí má podpořit alternativní vyšetřovací zpráva, kterou v úterý vydal výrobce ruských raketových zbraní Almaz-Antej. Zbrojovka, která vyrábí rakety Buk, v úterý uspořádala v Moskvě vlastní tiskovou konferenci, na níž představila výsledky svého experimentu s raketami Buk. Výsledky pokusu podle společnosti ukazují, že pokud boeing skutečně sestřelila raketa Buk, musel to být typ 9M38, který má údajně v arzenálu jen ukrajinská armáda.

Podívejte se na pokus firmy Almaz-Antej s raketou Buk:

Podívejte se na animaci systému BUK:

19. července 2014

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video