Uprchlíkům se do Drahonic nechtělo, předstírali rodinné vazby i sňatky

  • 487
Do bývalé věznice v Drahonicích na Lounsku přijeli v pondělí odpoledne první uprchlíci. Dva policejní autobusy přivezly 80 mužů z tábora v Bělé pod Bezdězem. V oploceném a střeženém areálu je připraveno 240 lůžek.

Přesun uprchlíků provázely incidenty v Bělé pod Bezdězem. Řada mužů nechtěla areál na Mladoboleslavsku opustit.

„Někteří začali předstírat neexistující rodinné vazby, vydávali se za bratrance a strýce rodin. Někteří nám dokonce sdělili, že uzavřeli přímo v zařízení muslimský sňatek a trvali na jeho akceptování ze strany policie,“ řekla ČTK mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

I proto se převoz o několik desítek minut pozdržel. Do Drahonic kolona dorazila až ve tři čtvrtě na tři, příjezd byl původně plánován po poledni.

Policejní autobusy vjely do oploceného areálu, policisté pak cizince postupně vyváděli z autobusů po pětičlenných skupinkách. Poté, co si vzali tašky a batohy s oblečením, odváděli je do administrativní budovy.

Někteří se ohlíželi směrem k oplocení, s novináři ale nekomunikovali, až na několik, kteří přihlížejícím zamávali. Jejich příjezd sledovalo i několik lidí z obce.

Místní se obávají, že se běženci dostanou ven. Starosta bude na ministerstvo apelovat, aby areál ještě více zabezpečilo (o obavách místních zde).

Starosta chce ještě jeden žiletkový plot

„Obyvatelé mají obavy z útěků uprchlíků. Očekávám, že policie dostojí svému závazku, že areál ohlídá. Jeden žiletkový plot, který je na vnitřním ze dvou oplocení, nestačí. Chci, aby byl i na vnějším dvoumetrovém oplocení. Nevidím také kamerový systém,“ říká Jiří Chaloupecký, starosta Lubence, pod který Drahonice spadají.

Ještě v pondělí probíhaly poslední přípravy před příjezdem uprchlíků. Během dopoledne přijela podlahářská firma, po areálu se pochybovali pracovníci v montérkách. V jakém rozsahu práce provádějí ale nekomentovali. Všichni lidé, kteří mířili z areálu ven či dovnitř, s novináři odmítali mluvit, že nesmějí nic říkat.

„Nelíbí se nám to, ale nic s tím už neuděláme. Hodně nám vadí dým, který se valí z kotelny, která má vytápět areál. Kouří nám to přímo pod okny a v zimě to bude ještě horší,“ ukázal jeden z místních Pavel Horn na komín v areálu, ze kterého se valil štiplavý černý kouř.

Ministerstvo již dříve upozornilo, že bezpečnost zajistí. Areál budou hlídat pracovníci bezpečnostní agentury, vnější ostrahu zajistí policie. Policistů má být 85 a budou se střídat ve směnách. Ministerstvo navíc přislíbilo posílit služebnu státní policie v nedalekých Podbořanech.

Poté, co ministerstvo oznámilo, že věznice uzavřená od roku 2013 bude přeměněna na záchytné zařízení pro uprchlíky, lidé začali protestovat. Nesouhlasnou petici během deseti dní podepsalo 1200 lidí. Nesouhlas vyjádřil i Ústecký kraj.