Město CITE pro testování technologií vznikne v jižní poušti amerického státu New Mexico. | foto: cite-city.com

Vzniká město robotů. Lidé tam budou dodáváni jako testovací vzorek

  • 17
Jmenuje se CITE a je to město, kam budou zvání lidští obyvatelé jen na návštěvu. To aby si na nich roboti mohli vyzkoušet interakci. Právě testování robotů a automatických systémů je hlavním cílem tohoto miliardového projektu, který vzniká v jižní části amerického státu New Mexico.

Na 63 čtverečných kilometrech hodlá firma Pegasus Global Holdings vybudovat za jednu miliardu amerických dolarů (cca 24,85 miliard korun) testovací město pro telekomunikační a technologické firmy. Odvážný plán na město pro potenciálně 35 tisíc obyvatel má název, který je v angličtině zkratkou pro Centrum inovací, testování a hodnocení. Otevřeno má být v roce 2018. Projekt, o kterém jsme informavali před více než třemi lety dostává postupně konkrétnější obrysy, minimálně na papíře.

CITE má být prostředím, kam se z laboratoří a vývojových center vypustí nové technologie, aby ukázaly, jak se osvědčí v simulaci reálného prostředí.

„Naší vizí je prostor, kde mohou být nové produkty, služby a technologie zkoušeny a testovány bez toho, aby narušovaly každodenní život,“ říká generální ředitel Robert Brumley.

Vědci by zde měli pracovat na vývoji inteligentních systémů pro řízení dopravy, další generace bezdrátových sítí a zřejmě i rozvodu elektřiny. „Jediné, co tu nebudeme dělat, jsou destruktivní věci, například vyhazování něčeho do vzduchu. Aspoň doufám,“ uvedl již dříve Brumley.

Jak připomíná server Fortune, podobná města již existují například ve Spojených arabských emirátech nebo Portugalsku. CITE by měl být jiný minimálně v tom ohledu, že bude otevřenou platformou, kam bude moci přijít testovat každý.

Firma chce do pouště nalákat výrobce robotických aut, stejně jako tvůrce chytrých domů, ale i společnosti zabývající se „zelenou“ elektřinou či pěstováním plodin. Že i v této oblasti je možné automatizaci maximálně využít ukazuje oznámení, které slibuje první pouze robotickou farmu na pěstování salátu v roce 2017.

Město bude mít řadu sekcí. Tou hlavní je City Lab, plně funkční zkušební město, které reprezentuje příklad moderního středně velkého amerického města. Má zahrnovat městské, příměstské a venkovské zóny včetně příslušné infrastruktury. Mozkem celého systému bude podzemní řídící středisko. Vedle řízení systémů, sběru a vyhodnocování dat bude podle požadavků ovládat flexibilní datové, energetické i vodovodní sítě.

Nedílnou součástí je Campus, který zahrnuje laboratoře a jejich podpůrné systémy, místnosti se zcela čistým prostředím, konferenční prostory, výzkumné kanceláře i správu areálu.

Areál bude dočasným domovem pro výzkumné týmy, které tak budou jedinými obyvateli CITE. Pokud ale bude požadováno, aby testované stroje ukázaly schopnost reagovat na člověka, je společnost schopna do města dostat tisíce „obyvatel“. Ti pak budou v této živé laboratoři v podstatě dělat robotům komparz.

Podle některých vědců to však nemusí stačit.

„Lidé a města nejsou zaměnitelní, takže i když budou do CITE obyvatelé přidáni, vědci stále nebudou schopni předpovědět, jak budou reagovat na určité technologie jiná města s různými kulturami a různými vzorci chování,“ řekl pro Fortune Steve Rayner z Oxfordu.