Přestaňte útočit na syrskou opozici, vyzývá Moskvu Evropa i Saúdové

  • 1896
Ministři zahraničí členských zemí EU na svém zasedání vyzvali Rusko, aby okamžitě zastavilo útoky proti rebelům bojujícím proti Bašáru Asadovi. Své nálety má cílit na teroristy z Islámského státu. Podle Saúdské Arábie by mělo Rusko vstoupit do koalice, která útočí pod velením Američanů.

Evropští ministři zahraničí se na zasedání v Lucemburku shodli, že další vojenská eskalace občanské války v Sýrii podkopává snahy o politické urovnání, zhoršuje humanitární situaci a zvyšuje riziko, že se k islámským radikálům připojí další obyvatelé. „Naším cílem by mělo být konflikt uklidnit,“ uvedli ministři.

USA poslaly syrským rebelům 50 tun munice

Spojené státy doručily opozičním bojovníkům balíky s 50 tunami munice a ručních granátů. Americké televizi CNN to řekl jeden z činitelů Pentagonu, který si nepřál zveřejnit své jméno, neboť dodávka výzbroje zatím nebyla oficiálně oznámena.

Několik transportních letounů typu McDonnell Douglas C-17 s municí doletělo k městu Hasaka v severovýchodním cípu Sýrie. Američané potvrdili, že rebelové dodávku bez potíží převzali.

Ruská letadla v pondělí bombardovala 30 cílů v syrské západní provincii Hamá a syrská armáda se spojenci postoupila v boji proti povstalcům. Oznámila to organizace SOHR. Podle ní se Hizballáhu podařilo obsadit jižní část města Kafr Nabúda. "Jsou to nejtvrdší boje na severu Hamá od začátku společných operací armády a Ruska," sdělil Ramí Abdar Rahmán ze SOHR.

Rusko má podle nich okamžitě přestat útočit na opoziční síly a namísto toho mířit letecké útoky proti bojovníkům Islámského státu a organizací, které za teroristy považuje OSN. Evropští ministři Moskvu také vyzvali, aby její letadla přestala narušovat vzdušný prostor okolních států, na což si stěžuje Turecko.

Podobná slova v pondělí zazněla i z Rijádu, píše agentura Reuters. Saúdská Arábie podle podle ní Rusko vyzvala, aby vstoupilo do mezinárodní koalice, která už několik měsíců podniká letecké údery proti Islámskému státu. Pod americkým velením v ní spolupracují armády šesti desítek zemí. Království na Arabském poloostrově podle agentury nadále hodlá rebely vojensky podporovat, syrský prezident Bašár Asad má podle Rijádu skončit.

Terorista je pro Moskvu každý, kdo bojuje s Asadem

Rusko má o „likvidaci teroristů“ od počátku jiné představy než Západ a státy sdružené do koalice. Teroristou je podle Moskvy každý, kdo bojuje proti Asadově vládě. Ruské letectvo tedy bere útokem i opoziční síly včetně bojovníků Svobodné syrské armády, kterou Západ podporuje. Spojené státy například na začátku října oznámily, že Rusové udeřili proti vojákům, které v Jordánsku vycvičili agenti CIA (více se dočtete zde).

Ruský prezident Vladimir Putin o koalici vedené Spojenými státy prohlásil, že její vojáky do Sýrie nikdo nezval. Připomněl, že jakákoli bojová operace v cizí zemi musí proběhnout v souladu s rezolucí OSN nebo na žádost legitimní vlády.

„Naši partneři nemají pro akci v Sýrii ani jedno, ani druhé,“ zdůraznil Putin po zahájení ruských náletů. Moskvu o vojenskou pomoc oficiálně požádal Bašár Asad.

Všechny zainteresované země, převážně ty z Blízkého východu, šéf Kremlu pozval do nového velícího střediska v iráckém Bagdádu. Kromě ruských náletů koordinuje i pozemní operace irácké armády (více čtěte zde).

Západ se Sýrie na operaci neptal, neměl vlastně koho

Západní koalice svou operaci skutečně nemůže opřít o žádnou rezoluci OSN. Rusko, které má jako stálý člen Rady bezpečnosti právo veta, vytrvale blokuje veškerá rozhodnutí, která by mohla ohrozit Asadovu pozici. Koalici v čele se Spojenými státy o pomoc v boji s islamisty požádala vláda v Bagdádu, na iráckém území proto útočí zcela legitimně.

Islámský stát

Jak už loni upozornila britská BBC, operace na území Sýrie je z hlediska mezinárodního práva komplikovanější. Spojeným státům podle televize stačí, že o chystaných úderech Damašek informovala a tamní vláda proti nim neprotestuje. Podle mínění Američanů tím vlastně vyslovila tichý souhlas.

Řada západních států za legitimního zástupce syrského lidu nepovažuje vládu v Damašku, ale opoziční Národní koalici, jejíž bojovníky spojenecké letectvo podporuje. Nikdo však rebely oficiálně neuznal za skutečnou vládu, která by měla mandát na schválení vojenské operace zahraničních sil.

Operace USA a jejich partnerů v Sýrii se tak podle BBC opírají zejména o původní žádost Bagdádu. Likvidace cílů za jeho hranicemi je považována za součást obrany Iráku, neboť bez zničení velitelských center a zásobovacích koridorů na syrském území není možné islamisty zastavit. Syrská vláda navíc nad územím ovládaném Islámským státem prakticky ztratila veškerou kontrolu, nejspíš i proto Západ na jejím výslovném souhlasu příliš nelpí.

7. října 2015

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video