Nakládání armádní techniky na železniční vagóny. Ilustrační snímek. | foto: Lubomír SVětnička, natoaktual.cz

Vojáci pomůžou Maďarům s uprchlíky. S vrtací soupravou a kuchyněmi

  • 55
Skupina jednadvaceti českých vojáků vyrazí v úterý do Maďarska, kde bude tamější armádě až do poloviny prosince pomáhat se zajištěním hranic před přílivem migrantů. Kromě těžkých nákladních vozidel s sebou povezou vrtnou soupravu pro instalaci sloupů hraničního plotu nebo desítku polních kuchyní.

Armádní technika poputuje do maďarského Kaposváru po železnici z Olomouce. Většinu jednotky, která v rámci cvičení „Balaton 2015“ bude pomáhat maďarským kolegům se zajištěním hranice, tvoří vojáci ze 153. ženijního praporu z Olomouce a 151. ženijního praporu z Bechyně.

Vláda rozhodla o vyslání nepočetné jednotky před týdnem s tím, že chce Maďarsku se zvládáním přílivu uprchlíků pomoci. „O nutnosti ochrany vnější schengenské hranice se v Evropě mluví stále hlasitěji, ale bohužel pouze mluví. My nebudeme čekat a aktivně pomůžeme,“ řekl ministr obrany Martin Stropnický.

Nabídka pomoci vzešla ze strany jeho ministerstva a byla předem konzultována s maďarskými partnery. „Maďarské straně poskytujeme materiál, který si sama vyžádala k podpoře plnění svých úkolů při ostraze schengenské hranice,“ konstatoval náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

Kromě pěti těžkých terénních automobilů pro přepravu nákladu s sebou vojáci do Maďarska berou vrtací soupravu pro instalaci sloupů hraničního plotu a také desítku polních kuchyní. Každá z nich je přitom určena až pro 60 lidí.

Podle maďarského ministra obrany Istvána Simicskó je Česko první zemí, která přišla s konkrétní pomocí. „Skutečný přítel je ten, který pomůže v nesnázích. Česká republika jako první pochopila náš problém a hrozbu našim hodnotám,“ řekl během zasedání ministrů obrany v Bruselu.

V Maďarsku počet žadatelů o azyl během léta zdvojnásobil. V červenci maďarský imigrační úřad evidoval 31 tisíc žádostí, v srpnu se však jejich počet zvýšil na 47 tisíc. Nejvyšší procento žadatelů pochází ze Sýrie. Úřady za prázdninové měsíce zaevidovaly celkem 35 000 syrských žádostí. Další početnou skupinou žadatelů jsou Afghánci, Pákistánci a Iráčané. Celkově přes maďarské hranice letos prošlo víc než 330 tisíc migrantů.

Situace na jižních hranicích Maďarska už byla několikrát velmi vyhrocená:

, natoaktual.cz

Nejlepší videa na Revue