Teroristé zabili v Ankaře 95 lidí. Podezření padá na islamisty a Kurdy

  • 635
Při explozích v centru Ankary zahynulo nejméně 95 lidí, uvedla turecká vláda. Dalších 246 vyvázlo se zraněním. Podle prohlášení vlády se jednalo o teroristický útok. Turecký premiér uvedl, že vyšetřování zatím ukazuje na dvojici sebevražedných atentátníků. Cílem atentátu byly mírové protesty.

Dva výbuchy otřásly okolím frekventovaného hlavního železničního nádraží po 10:00 místního času (09:00 SELČ). Na fotografiích zveřejněných na sociálních sítích bylo vidět, jak oběti ležely na ulici v kalužích krve.

Po výbuchu panoval u nádraží chaos. Reportér agentury Reuters uvedl, že viděl mrtvé přikryté vlajkami a transparenty. Záchranná služba zraněné převezla do několika ankarských nemocnic. Podle serveru al-Džazíra některé nemocnice informují o nedostatku krve a žádají případné dárce o pomoc.

Turecká vláda krátce po výbuchu informovala, že se jednalo o teroristický útok. Premiér Ahmet Davutoglu odpoledne sdělil, že podle dosavadního vyšetřování je velmi pravděpodobné, že za útokem stojí dvojice sebevražedných atentátníků. Premiér odpoledne vyhlásil třídenní celonárodní smutek.

K útoku se podle vládních představitelů zatím nikdo nepřihlásil. Davutoglu však uvedl, že hlavními podezřelými jsou stoupenci Islámského státu, Strany kurdských pracujících či zakázané extrémně levicové Revoluční strany pro lidové osvobození.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že cílem útoků bylo „ohrozit národní mír v Turecku“. Zároveň vyzval k odhodlání a solidaritě v boji s teroristy.

„Občané Turecka a všechny politické díly by měli čelit jednotně teroristům a těm, kdo se snaží zemi destabilizovat,“ uvedli ve společném prohlášení ministryně zahraničí EU Federica Mogheriniová a eurokomisař pro rozšíření Johannes Hahn. Za „bezohledný a barbarský útok“ označil útoky generální tajemník Rady Evropy Thorbjörn Jagland a zároveň připomněl, že svoboda shromažďování je jedním z pilířů demokracie.

Český premiér Bohuslav Sobotka v tiskovém prohlášení uvedl, že důrazně odsuzuje útoky v Ankaře. „Je nutné, aby byl tento odsouzeníhodný čin vyšetřen a viníci postaveni před soud a potrestáni,“ prohlásil.

České ministerstvo zahraničí uvedlo, že momentálně žádné české oběti útoku v Ankaře potvrzeny nemá. „Tamní česká ambasáda kontaktovala všechny občany, o nichž věděla, že v Ankaře jsou. Měli by být všichni v pořádku,“ řekla ČTK mluvčí ministerstva Irena Valentová.

Útok před mírovými protesty

Výbuchy tureckou metropolí otřásly před plánovanými mírovými protesty, které svolala odborová Konfederace pracovníků ve státních službách společně s dalšími levicovými organizacemi. Účastníci této akce chtěli protestovat proti narůstajícímu násilí mezi tureckou armádou a kurdskými separatisty.

Demonstrace se měli účastnit i členové prokurdské Demokratické strany lidu. Ta na svém účtu na Twitteru uvedla, že policie útočila na účastníky demonstrace, kteří se snažili pomáhat zraněným. Později doplnila, že při explozích zahynulo až 97 lidí, což potvrdily i oficiální úřady.

V Istanbulu protestovaly tisíce lidí

Do ulic Istanbulu vyšly v sobotu tisíce demonstrantů skandujících protivládní hesla. Při protestu obviňovali prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a kabinet premiéra Ahmeta Davutoglua, že jsou za bombové útoky v Ankaře zodpovědní. Protest sledovali policisté, kteří měli připravena dvě vodní děla.

Zdroj: ČTK

Strana se stala terčem bombového útoku už v červnu letošního roku. Při výbuchu na mítinku strany ve městě Diyarbakir zemřeli dva lidé a 130 jich vyvázlo se zraněním (více o útoku zde). Útok se tehdy odehrál krátce před volbami. Na ty se Turecko chystá také 1. listopadu.

Turecká vláda v souvislosti se sobotními výbuchy dočasně zakázala místním médiím publikovat snímky okamžiku výbuchu, hrůzné nebo krvavé záběry, případně „fotografie vyvolávající pocit paniky“. Mluvčí vlády zároveň novináře varoval, že pokud neuposlechnou, hrozí jim úplný zákaz zveřejňování zpráv.

Mnoho lidí z Ankary po explozích hlásilo, že se nemohou připojit na Twitter ani jiné sociální sítě. Podle agentury AP není jasné, zda přístup na stránky zablokovalo Turecko. Po podobných útocích to však v zemi není výjimečné.

Sobotní útok v Ankaře je nejkrvavějším podobným incidentem v Turecku za posledních 20 let. Překonal i dosud nejhorší útok, který se odehrál v květnu 2013, kdy při dvou pumových explozích v tureckém Reyhanli u hranic se Sýrií zahynulo 52 lidí a na 140 dalších bylo zraněno. Letos v červenci pak zaútočil sebevražedný atentátník na kulturní středisko ve městě Suruç u hranice se Sýrií, zabil 33 lidí (více zde).

Podívejte se, jak vypadala situace krátce po výbuchu v Ankaře:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue