VIDEO: Boule, můstky, rampy. Bikeři budou v Olomouci řádit v novém areálu

  • 0
Salta, otočky o 360 stupňů a další triky mohou olomoučtí bikeři pilovat ve zbrusu novém parku na okraji města. Areál za 3,5 milionu korun, který jeho správci otevřou na přelomu října a listopadu, si ale mohou vyzkoušet i úplní začátečníci. Nejlehčí trasy zvládnou děti na odrážedlech.

Hektarový areál pro adrenalinovou jízdu na horském či bikrosovém kole vyrostl v místě bývalé slavonínské pískovny. Jeho součástí jsou umělé překážky z hlíny, ale také dřevěné můstky a rampy.

„Na největším skokánku vyletíte i dva a půl metru do výšky a letíte až šest metrů. Skákat se tu dají i salta, otočky o 360 stupňů, kolo můžete v letu protočit kolem řídítek. Plánujeme, že tu budeme pořádat exhibice ve skocích,“ popsal spoluautor podoby bikeparku a jezdec světového poháru Kamil Tatarkovič.

Zdůraznil, že areál ale není určený jen zkušeným freestylistům. Dvě ze čtyř zdejších tras jsou určeny i úplným začátečníkům, nejmenší boule podle něj zvládnou i děti na odrážedlech.

Nový olomoucký bikepark

„Tento typ areálů nemá přesně dané hodnocení obtížnosti. Pokud bych ale použil terminologii horských středisek, pak tu máme černou, červenou, modrou a ještě lehčí než modrou sjezdovku,“ usmál se Tatarkovič.

Podobný bikepark podle něj v Olomoucké kraji není.

„Svým způsobem je ojedinělý i v rámci celého Česka. V republice máme několik velkých areálů v kopcích mimo velká města nebo bikrosové tratě ve městech, ale takovéto tratě a podobný areál v Česku opravdu není,“ podotkl.

Olomoučtí bikeři čekali na překážky dlouhých dvacet let. „Původně tu byly dvě bikrosové dráhy, a to v Neředíně a na Lazcích. Obě ale zanikly - pokud se nemýlím - kolem roku 1995. Od té doby se tyto aktivity v Olomouci nedaly moc dělat,“ doplnil Tatarkovič.