Letadlová loď Theodore Roosevelt | foto: Námořnictvo Spojených států

Perský záliv bude bez americké letadlové lodi, poprvé po osmi letech

  • 235
Perský záliv se poprvé po osmi letech ocitne bez přítomnosti americké letadlové lodi. Domů do USA míří plavidlo Theodore Roosevelt. Absenci bojové síly letadlové lodi, podílející se na úderech na Islámský stát, dokážou spojenci částečně nahradit. Přesto je ale do jisté míry symbolem.

Stažení letadlové lodi z Perského zálivu přichází jednak v době eskalujících bojů s takzvaným Islámským státem, do nichž se stále aktivněji přímými útoky zapojuje Rusko, jednak v době důležité pro naplnění dohody o íránském jaderném programu.

A do jisté míry si Moskva a Teherán mohou americký krok vykládat jako vzkaz: Máte volné ruce. Minimálně do doby, než do Perského zálivu počátkem zimy dorazí letadlová loď Harry S. Truman.

„Americké námořnictvo tím dává najevo vážné oslabení schopnosti operačního nasazení svých letadlových lodí,“ napsal pro The Washington Institute Ryan T. Tewell, bývalý velitel vrtulníkové letky z letadlové lodi John C. Stennis, který sám opakovaně v oblasti Perského zálivu působil.

S letadlovou lodí vždy po ruce

Ve své analýze hodnotí výpadek v přítomnosti letadlové lodi v Zálivu jako očividně rizikové řešení, které nicméně umožní zotavení síly představované letadlovými loďmi po letech intenzivního nasazení ve světě. Američané totiž desítku svých letadlových lodí nasazují na rotačním principu v zájmových oblastech celého světa tak, aby v případě vypuknutí krize měli loď a její doprovodný svaz plavidel rychle po ruce.

Lekli se Rusů? Hezká teorie, ale mimo realitu

Někteří čtenáři v diskusi přišli s výkladem, že se Američané zalekli ruských raket s nečekaně dlouhým doletem, které na pozice syrských protivládních sil odpálila Kaspická flotila, a letadlová loď před nimi "utíká".

Například CNN ale o říjnovém stažení letadlové lodi z Perského zálivu informovala už 6. srpna, tedy dlouho předtím, než Rusko zasáhlo v Sýrii. O tom, že střela systému 3M14 Kalibr má dostřel až 2500 kilometrů, se veřejně také psalo už dříve.

Americké i ruské vojenské síly dlouhodobě působí v oblastech, které může protistrana zasáhnout svými střelami. Být „v dostřelu“ není ani pro USA, ani pro Rusko nic nového.

V posledních letech tak letadlové lodě USA brázdily mezinárodní vody poblíž území potenciálních protivníků, účastnily se cvičení se spojenci nebo nasazení při humanitárních katastrofách - třeba po zemětřeseních v Japonsku, Nepálu či na Haiti.

Průměrná délka jednoho „turnusu“ vzrostla z 6,5 měsíce v letech 2008 až 2012 na nynějších 8,2 měsíce. Ubylo tak času na některé výcvikové aktivity posádek a údržbu lodí. Při té se například opravuje povrch paluby, mění se kabely, elektrické generátory nebo třeba starý software za nový. Vytížení lodí a rozpočtové škrty způsobily, že rozvrh údržeb a nasazení lodí je nyní napjatý.

Výpadek mají vykrýt harriery, vrtulníky i francouzské stíhačky

Spojeným státům bude po odplutí Theodore Roosevelta v zálivu scházet bojová síla reprezentovaná 44 palubními stíhačkami F/A-18 Hornet.

Do útoků na Islámský stát se nicméně bude moci zapojit francouzská letadlová loď Charles de Gaulle (se dvanácti letouny Rafale a devíti stroji Super Etendard) a také výsadková loď USS Essex, se kterou přibude v oblasti šest letounů AV-8B Harrier, čtyři konvertoplány Osprey a dvanáct bojových a dopravních helikoptér. K tomu je zapotřebí přičíst šest letounů F-16, které nedávno Američané rozmístili na turecké základně Incirlik.

První v boji

V případě vypuknutí nenadálé krize mají USA mnohem silnější karty, když v oblasti konfliktu mají svaz vedený letadlovou lodí. Když například Američané zahájili nálety na Islámský stát, vedli je prvních 54 dnů jen z letadlové lodi, než získali povolení okolních zemí a rozmístili se na jejich letištích.

„Tyto prostředky dokážou adekvátně nahradit sílu Theodora Roosevelta. Nicméně dopad přítomnosti uskupení letadlové lodi je také psychologický a politický,“ upozorňuje Tewell.

Už sama přítomnost letadlové lodi podle něj uklidňuje americké spojence - v oblasti to platí zejména o Izraeli či Jordánsku - že je Washington v případě problémů nenechá na holičkách. A je to i prostředek, aby si moc „nevyskakovali“ možní protivníci. Írán například letos vyslal obchodní plavidlo, doprovázené vojenskými loďmi, do válčícího Jemenu. Panovalo podezření, že loď pašuje zbraně pro šíitské povstalce. Když se jí ale do cesty postavil Theodore Roosevelt, íránská flotila se otočila a odplula domů.

„Američtí činitelé by měli odolat pokušení prodlužovat v budoucnu operační nasazení (letadlových lodí, pozn. red.) a využít toho, že jaderná dohoda s Íránem snížila rizika v oblasti, k připravení flotily letadlových lodí na větší ohrožení v budoucnosti,“ uzavírá Tewell svou analýzu.

Podívejte se, jak na palubě letadlové lodě vypadá příprava leteckého útoku:

14. srpna 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video