JE TO TAM! Srbští fotbalisté oslavují gól Aleksandra Kolarova (číslo 11) v utkání proti Albánii. | foto: Reuters

Ticho v Elbasanu. Srbové oslavili zdánlivě nedůležitý triumf v Albánii

  • 24
Srbští „orlové“ umlčeli Albánii. Mistrovské vydání reprezentantů v Elbasanu. Takovými a podobnými titulky oslavil bělehradský tisk čtvrteční výhru srbské fotbalové reprezentace nad Albánií. Vítězství 2:0 zdaleka nemohlo popostrčit k postupu na Euro 2016, přesto se zdůrazňuje jeho důležitost.

Srbští „orlové“ slavili uprostřed Albánie, píše deník Blic. „Naši hráči zanechali v Elbasanu velmi dobrý dojem přesto, že šlo o vysoce rizikový zápas. Sice už dávno ztratili postupové šance, ale po všech událostech, jež zápasu předcházely včetně „aféry dron“ a nedohraného loňského duelu v Bělehradě, překročili vlastní stín a zvítězili zcela zaslouženě.“

List připomněl i politický význam utkání. „Albánci zápas označili za „životní“, a to nejen pro rivalitu, která nemá nic společného se sportem, ale poprvé si mohli zajistit účast na velkém šampionátu. Jenže naši hráči jim tento sen alespoň prozatím překazili. Nehráli o postup, ale pro sebe, pro svou duši, pro každého Srba. O to je vítězství sladší. Protože, co si budeme povídat, když hrají Srbové s Albánci, je to mnohem víc než hra,“ konstatoval Blic.

Deník Večernje novosti citoval brankáře Vladimira Stojkoviče. „Myslím, že jsme udělali radost každému Srbovi. Ukázali jsme, že hrát umíme, a vítězství jsme si zasloužili. Výhru věnujeme všem našim lidem a zejména těm, kteří se narodili v Kosovu, museli se vystěhovat nebo tam dodnes žijí. Věřím, že jsme jim aspoň na chvíli přinesli štěstí,“ pravil gólman týmu Maccabi Haifa.

List Sportski žurnal uvedl, že úloha srbských fotbalistů nebyla lehká, i když středeční házení kameny na autobus se už neopakovalo. „Ale diváci často skandovali „UCK“ (Osvobozenecká armáda Kosova - pozn.), a v takové atmosféře nebylo lehké obstát.“

Napjatá situace na obou stranách mostu

Deník Politika přinesl slova záložníka Nemanji Matiče. „Albánci slavili postup na Euro už před začátkem zápasu, ale to se nám nelíbilo. Nechtěli jsme být klauny při jejich oslavách. A po našich gólech tam nastalo ticho,“ těšilo hráče Chelsea.

List Večernje novosti přinesl reportáž z města Kosovska Mitrovica, které se po válce v roce 1999 stalo symbolem etnického rozdělení. V blízkosti Ibarského mostu, který odděluje obě části města, přičemž na severní žijí Srbové, na jižní Albánci a zatarasený most hlídá policie, se ještě v noci sešlo několik stovek mladých srbských fanoušků.

„Výhru reprezentace v Elbasanu oslavovali zapálenými rachejtlemi a dýmovnicemi, a také skandováním „Kosovo je srdce Srbska“. Situace na obou stranách mostu byla napjatá, ale k žádnému incidentu nedošlo,“ informoval deník.

, Lidové noviny

EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko
Témata: Chelsea FC, Bělehrad