Dravci mířili k drakovi do výšky tří set metrů, vyhráli sokoli stěhovaví

  • 1
V Opočně na Rychnovsku začalo ve čtvrtek 48. mezinárodní setkání sokolníků. Předzvěstí třídenních lovů bylo středeční mistrovství sokolovitých ptáků ve stoupavém letu. Dravci v soutěži mířili k drakovi do výšky skoro tří set metrů.

Asi třicet sokolníků a návštěvníků hledí do výšky a sledují jednoho z prvních vypuštěných dravců. Výškoměr už ukazuje asi 290 metrů. Jakmile se sokol chytí vábítka, publikum zajásá obdivem. Zvládl vykroužit k cíli za 3:56 minut, nakonec z toho bude druhý nejlepší čas závodu. Dolů sjede sokol s kořistí po lanku a dostává odměnu od svého sokolníka Jiřího Rybáře.

„Je to výcviková metoda, ve které se konají i soutěže. Hodnotí se rychlost stoupání. Drak je na lanku zhruba ve 250 metrech. Počítá se čas od vzlétnutí po chycení vábítka upevněného pod drakem,“ vysvětlil předseda Klubu sokolníků Českomoravské myslivecké jednoty Jiří Veselý.

Metoda je stará jen asi dvacet let a pochází z Ameriky. Za bezvětří se může použít balon plněný heliem, jenže to je drahé. Drak je nejlepší možností ve větrném počasí. Většina sokolníků trénuje také s pomocí dronů.

48. mezinárodní setkání sokolníků v Opočně

  • Renesanční zámek v Opočně na Rychnovsku hostí 48. mezinárodní setkání sokolníků.
  • Letos se přihlásilo 95 sokolníků z Česka, Slovenska, Polska, Rakouska, Německa, Francie, Anglie a Belgie.
  • Zájemci mohou vyrazit na slavnostní nástup lovců na nádvoří v pátek od 10 hodin a v sobotu od 9 hodin, výřady s ulovenou zvěří se konají za zvuků fanfár vždy v 19 hodin. Pražský sokolník Petr Kolomazník předvede ukázky sokolnického umění v sobotu od 10 hodin na Vodětínském kopci.
  • Sokolnickou tradici ocenilo UNESCO jako světové kulturní dědictví.

„Dravci tímto výcvikem získávají kondici a svalovou sílu. U výškového sokolnictví se pak využívá efekt volného pádu,“ řekl předseda klubu Veselý, profesí mikrochirurg a přednosta Kliniky plastické chirurgie Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně.

Velkým favoritem závodu byl Michal Hortai, který získal se svými kříženci tři vítězství v posledních čtyřech letech. V roce 2013 samice kříženého raroha loveckého dosáhla rychlosti ve stoupání 1,91 metru za sekundu. Tentokrát to však nebylo příliš nadějné, sokolník seděl sklesle na louce a sledoval, zda samice vůbec stihne závod v desetiminutovém limitu.

„Letos se jí to nepovedlo, viděla příliš mnoho lidí a čekala spíš, že je někde na lovu a odněkud jí vyletí bažant,“ posteskl si sokolník Hortai.

Mistrovství se konalo v Opočně počtrnácté. V závodu se objevili čtyři sokoli stěhovaví, dva rarozi velcí a čtyři kříženci. První tři místa obsadili právě sokoli. Vítězem poháru předsedy Klubu sokolníků se stal stejně jako vloni Petr Kuběnka se sokolím samcem, který k vábničce vystoupal rychlostí 1,39 metru za sekundu. Druhý byl Jiří Rybář, třetí Petr Heidler.