Tohoto robůtka dětem neukazujte, utrhnou mu hlavu

  • 28
Otestovali jsme robotickou hvězdu z Hvězdných válek, droida BB-8. Na děti působí jako magnet. Alespoň na ty, které ho během našeho testování vyzkoušely.

Tahle hračka není žádný sofistikovaný a programovatelný robot s umělou inteligencí. Je to „jen“ stará známá koule Sphero s přidanou hlavičkou a příslušným nátěrem, která se podle vašich příkazů (někdy) kutálí po místnosti. Přesto vás pravděpodobně okouzlí.

Před prvním spuštěním je potřeba robota s tabletem nebo mobilem spárovat přes Bluetooth. Vše proběhne bez nutného zásahu, pouze musíte mít modrý zub zapnutý a robota v těsné blízkosti zařízení. K tomu všemu hraje Wiliamsova hvězdná „znělka“.

BB-8 se ovládá přes dotykovou obrazovku tabletu nebo mobilu. Vyžaduje to trochu cviku a dobrou orientaci v prostoru, takže nic pro menší děti. Těm ovšem bude stačit se dívat. Koule má na sobě (respektive uvnitř sebe) modrou diodu, kterou pohybem prstu po displeji vždy musíte natočit k sobě, aby směr pohybu droida odpovídal vašim rozkazům.

Legrace spočívá v tom, že koule se pochopitelně kutálí a nezmění směr hned ve chvíli, kdy prstem na virtuálním ovladači přejedete do protisměru. Alespoň zpočátku tak není nouze o nejrůznější kolize. A právě sem směřuje asi největší výtka. Hlavička robota drží na kouli díky magnetu a při každém i jen trochu prudším nárazu upadne. Každou chvíli tak musíte lézt pod postel nebo za křeslo a rozpůleného robůtka kompletovat.

Pohled do nitra droida.

Samotná hlavička v sobě žádnou elektroniku nemá. Zdánlivě ji lze na tělo droida „přilepit“ kamkoliv, ale ve skutečnosti drží pouze v určité výseči (viz schématický obrázek). Díky konstrukci s pohyblivým magnetem, která kopíruje zevnitř povrch koule, může robůtek na povel kývat hlavou, kroutit s ní nebo ji nechat zdánlivě volně pojíždět po těle. Za tímto účelem najdete v ovládání tlačítka s přednastavenými úkony jako pro již zmiňované pokyvování hlavou, vyjádření záporu nebo třeba projížďku robota po trase ve tvaru osmičky či čtverce.

BB-8 se může pohybovat také zcela samostatně. Stačí zvolit režim „patrolování“ a droid si začne pro sebe cosi štěbetat (zvuk je pochopitelně slyšet pouze z reproduktoru mobilu), kroutit hlavou a pojíždět po prostoru. Takhle se vydrží chovat klidně hodinu, než mu dojdou baterky. V reálu však tento režim není příliš využitelný, protože BB-8 se neumí vyhýbat překážkám a každou chvíli tak ztrácí hlavu.

Droid samozřejmě umí natáčet a vysílat holografické zprávy. Využívá k tomu takzvané rozšířené reality. Na displeji mobilu vidíte robota a jeho reálné okolí, do kterého se promítne vzkaz. Bohužel ve stávající verzi firmwaru ho nemůžete nikomu poslat nebo nasdílet přes Facebook. A i když výrobci slibují postupem času nové funkce, žádné zásadní se zatím neobjevily.

Dobíjení trvá zhruba tři hodiny. Stačí droida položit do přibalené dokovací stanice. Energie vystačí robotovi na necelou hodinu hraní. Fakt, že potřebuje šťávu, dává BB-8 najevo tím, že začne červeně blikat.

BB-8 je vlastně Sphero s přidanou hlavičkou. Vodotěsná koule vyrobená z tvrzeného polykarbonátu o velikosti přibližně tenisáku. Uvnitř je gyroskop a několik LED diod.

Droid BB-8 z Hvězdných válek.

Vyzkoušeli jsme účinek droida BB-8 na děti od 2,5 do šesti let. Reakce byly vždycky stejně nadšené. Ty, které ho ještě nedokázaly ovládat, ho alespoň neustále proháněly po místnosti. Takže na závěr jedna důležitá rada, pokud nehodláte za jednu hračku utratit téměř pět tisíc (4 800 Kč), existenci robůtka před dětmi zatajte.