Ruští vojáci na základně Hmímím v Sýrii nasazují rakety na stroj Su-34. (5....

Ruští vojáci na základně Hmímím v Sýrii nasazují rakety na stroj Su-34. (5. října 2015) | foto: AP

Syřané po zemi, Rusové ze vzduchu. Asad útočí na úrodné srdce Sýrie

  • 1299
Syrské vládní síly za podpory ruských náletů zahájily ofenzivu na syrské planině Sahl al-Gháb u města Homs. Cílí na pozice islamistických rebelů a jejich vybavení. Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že při středečním útoku, který na pozice v Sýrii provedla Kaspická flotila, byly zničeny důležité základny Islámského státu.

O zahájení ofenzivy na planině Sahl al-Gháb informovala Syrská organizace pro lidská práva se sídlem ve Velké Británii. Cílem útoku je obsazení strategicky položeného území a zničení základen extremistů, kteří podle dostupných informací v oblasti disponují mimo jiné palebnou silou raket země-země. O zničení armádní techniky by se měly postarat nálety ruského letectva, píše agentura Reuters.

Rusové v Sýrii

Podle aktivistů vojsko postupuje z provincie Latákíja, kterou ovládá. Sahl al-Gháb leží u města Homs. Operuje tam několik povstaleckých skupin včetně fronty an-Nusra, která se hlásí k al-Káidě. Na místě je podle agentury AP mnoho zahraničních bojovníků, zejména z Asie. Povstalcům se ve městě Hamá podařilo sestřelit vrtulník, ale zatím není jasné, zda byl syrský, nebo ruský.

Náčelník generálního štábu syrské armády Alí Ajúb v televizi prohlásil, že ruské nálety a raketové útoky z minulých dní usnadňují operaci proti teroristům. „Nálety snížily bojovou sílu islamistů a dalších teroristických skupin. Syrská armáda se chopila iniciativy a sestavila pozemní jednotky, z nichž nejvýznamnější je čtvrtá legie. Dnes armáda zahájila rozsáhlý útok s cílem osvobodit oblasti a města sužovaná zločiny teroristů,“ řekl generál Ajúb.

Úrodné pláň Sahl al-Gháb

Islamističtí rebelové sdružení v koalici nazvané Armáda vítězství pronikli na pláň Sahl al-Gháb letos v srpnu. Asi 60 kilometrů dlouhá planina, kterou protéká řeka Orontes, bývala kdysi bažinou. V roce 1968 ovšem byla vysušena, díky čemuž v údolí vzniklo 41 tisíc hektarů úrodné půdy. Pláň se rozkládá východně od přímořské provincie Latakíja, bašty režimu prezidenta Bašára Asada.

Rusové schvalují nálety

Na 72 procent Rusů schvaluje ruské nálety v Sýrii, skoro polovina by podpořila i případné nasazení ruských vojáků do pozemních bojů. Vyplývá to z průzkumu nezávislého střediska Levada. Před nálety se podle obdobného průzkumu 69 procent Rusů stavělo proti vyslání ruských vojáků na Blízký východ. Naopak podle 28 procent Rusů by se země neměla do konfliktu vměšovat. Necelá desetina se pak vyslovila pro to, aby se Rusko přidalo k západní koalici, bojující proti Islámskému státu a Asadovi.

Skoro dvě pětiny dotázaných se obávají, aby ruské zapojení do syrského konfliktu nepřerostlo v "druhý Afghánistán", odkud se sovětská vojska musela po desetiletém válčení stáhnout.

Zdroj: ČTK

Do bojů v Sýrii ve středu odpoledne zasáhla i ruská Kaspická flotila. Prohlášení ruského ministerstva obrany uvádí, že rakety s plochou dráhou letu typu Kalibr byly odpáleny z fregaty Dagestan a korvet Grad Svijažsk, Uglič a Velikij Usťug operujících v jihozápadním sektoru Kaspického moře. Raketový útok byl údajně veden na muniční závody Islámského státu, velitelská stanoviště a skladiště zbraní, munice a paliva.

Šéf NATO Jens Stoltenberg před čtvrteční schůzkou ministrů obrany zemí NATO v Bruselu označil postup Moskvy v Sýrii za „znepokojivé stupňování vojenských aktivit Ruska“. „Budeme tento vývoj studovat a stanovíme, jaké důsledky to má pro NATO,“ řekl (více o pohledu Stoltenberga a schůzce ministrů obrany zde).

Britský ministr obrany Michael Fallon řekl, že by Rusko mělo využít svůj vliv na Damašek a přimět tamní režim, aby přestal útočit na civilisty. Syrský konflikt je podle něj se zapojením Ruska ještě nebezpečnější, než byl dříve.

Bomby a civilisté

Rusové minulý týden zahájili letecké údery proti Asadovým nepřátelům. Podle Moskvy likvidují „známé teroristy“ podle seznamu, který Rusové sepsali ve spolupráci se syrskou vládou. Cílem ruského letectva jsou podle Moskvy radikálové z organizace Islámský stát, ruské bomby však dopadají především na cíle v oblasti ovládané Armádou vítězství.

Podle Západ ruské nálety cílí i na představitele umírněné opozice včetně Svobodné syrské armády, jejíž bojovníky pomáhá cvičit americká CIA (více se dočtete zde).

Za pravdu Západu dávají i civilisté z bombardovaných oblastí. Obyvatelé syrského města Talbísa reportérům agentury Reuters sdělili, že Rusové sice tvrdí, že útočí jenom na Islámský stát, ale v případě Talbísy je to jinak. Jedná se totiž o strategický bod, který musí režim dobýt zpět, má-li si udržet vládu nad velkými západními městy. A to i za cenu vyklizení pouštních a zemědělských oblastí na východě.

„Cílem je přinutit nás kapitulovat, aby Asad mohl začít naplňovat svůj plán o rozdělení země,“ řekl Abdas Salám Táhir z městské rady Talbísy. Obyvatelé označili nedávné ruské nálety za vůbec nejhrozivější útok ze všech vojenských akcí, které prožili v minulých čtyřech letech.

Podívejte se, jak Rusové pálili na Sýrii z lodí v Kaspickém moři:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue