Karlova univerzita si plní sen, v Hradci učí v nové budově kampusu

  • 0
Univerzita Karlova otevřela v Hradci Králové první budovu nového kampusu u fakultní nemocnice. Její součástí je interaktivní posluchárna s několika obrazovkami, laboratoře i místa pro relaxaci.

Výzkumné a výukové centrum je v první z pěti budov, do kterých by se měla v nejbližších letech nastěhovat celá lékařská a farmaceutická fakulta.

„Je to splněný sen, ale zároveň pouze první krok, musíme napnout všechny síly a pokusit se dostavět zbytek kampusu. Idea je taková, že v jedné lokalitě bude nemocnice, naše dvě fakulty i fakulta vojenského zdravotnictví. Kdyby se to povedlo, byl by to základ pro vznik velkého biomedicínského centra na evropské úrovni,“ říká děkan Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové Miroslav Červinka.

Moderní prosklené budově dominuje aula s několika velkými obrazovkami rozmístěnými tak, aby na ně měli perfektní výhled i studenti v zadních lavicích.

Vysokoškoláci si nový studijní objekt nejspíš zamilují, vždyť mnozí se sem stěhují ze starých a někdy už i nevyhovujících budov. Studenti využijí řadu laboratoří. V podzemí vzniklo parkoviště a v areálu před budovou je příjemné místo s lavičkami a fontánami.

„Vize byla taková, aby zde vzniklo příjemné prostředí pro studenty. Proto je tu spousta stolů, každý má zástrčku na proud a všude je zajištěno wi-fi připojení. Už týden tu učíme a odezva našich studentů je velmi pozitivní,“ říká Červinka.

„Dvě pracoviště naší fakulty tím získají nové a moderní prostory pro výuku i výzkumnou činnost, zároveň bude více místa ve starých budovách,“ uvádí děkan farmaceutické fakulty Tomáš Šimůnek.

Pro další budovy už má univerzita vykoupené pozemky

Výukové a výzkumné centrum je pětipodlažní objekt, který byl navržen tak, aby energetickou náročností splňoval podmínky pro zařazení mezi úsporné stavby. Budova má inteligentní vnitřní systém, který umí optimálně nastavit klima v létě i v zimě.

„Nové prostory v Hradci jsou po plzeňském kampusu druhým velkým projektem Univerzity Karlovy, který letos dokončila. Očekávám, že to zvýší motivaci ke studiu i k vědeckovýzkumné práci,“ říká rektor Univerzity Karlovy v Praze Tomáš Zima. Stavba první budovy kampusu byla zahájena před třemi lety a celkové náklady na ni se vyšplhaly na 315 milionů korun.

Jestli se univerzitě podaří dostavět i zbytek kampusu, závisí podle děkana Červinky hlavně na tom, zda české akademiky podpoří Evropská unie. „Jsme připraveni, máme hotovou projektovou dokumentaci i vykoupené pozemky,“ uvádí Červinka.

Sama stavba výukového a výzkumného centra šla celkem hladce, avšak horší to bylo s jejím následným vybavením. Některé firmy se totiž proti výsledkům soutěže na dodavatele nábytku do kanceláří odvolaly a kvůli tomu nebylo možno už rok hotovou budovu využívat (více čtěte zde).

Do nové budovy se přesunul ústav lékařské biologie a genetiky a ústav lékařské biochemie, z farmaceutické fakulty zde našla nový domov katedra sociální a klinické farmacie a katedra biologických a lékařských věd. Kdo by si chtěl nové výzkumné centrum prohlédnout, může navštívit den otevřených dveří, který se koná 7. listopadu od 9 do 13 hodin.