Jak se hraje na počítači za půl milionu korun

  • 85
Říkat, že je hraní na výkonné pracovní stanici zážitek, je jako nosit dříví do lesa. Výkon však vynikne prakticky jen v aktuálních hrách. Ostatně přesvědčte se sami.

Na úvod si řekněme, že zapůjčená sestava je pracovní stanice, ne herní stroj. Stejnou parádu by udělala i levnější herní sestava. Na druhou stranu, když se mě Vašek z Technetu zeptal, jestli si ji nechci půjčit na pár dnů domů na hraní, byla to nabídka, která se neodmítá. Zaměřím se tedy čistě na dojmy a ukázky z her, testy výkonu vyjdou v článku na Technetu.

Zapůjčená sestava Fujitsu Celsius R940

Sestava počítače
  • Grafika: NVIDIA Quadro M6000
  • Procesor: 2x Intel Xeon E5-2637
  • Paměť: 128 GB RAM
  • HDD: SSD 6 GB/s

Plná kvalita

Podívejte se, jak vypadají obrázky a video v původní kvalitě bez komprese:

První den, respektive večer jsem nadšeně vyzkoušel hru na hrdiny Zaklínač 3: Divoký hon a alfa verzi českého projektu Kingdom Come: Deliverance. Tedy hry, u nichž lze očekávat, že na pořádné mašině ukážou své grafické kvality. A nebyl jsem zklamán. Obě zmíněné hry totiž vypadají na maximální nastavení grafiky perfektně a hýbou se bez jediného cuknutí.

Zaklínač 3: Divoký hon je nádherná hra...

...jejíž krásy vyniknou zejména na PC.

Pro srovnání, jak hra vypadá na PlayStation 4

Samotného mě překvapilo, jak rychle jsem si na nový počítač zvykl. Zatímco první večer jsem se zájmem sledoval různé detaily ve hrách a vychutnával si například i pouhé procházky krajinou (což se v Kingdom Come jen tak neomrzí), druhý den to byla samozřejmost. Stejně jako tichý provoz, svižný střih videa, záznam či rychlejší spuštění her. Přesto bych podotkl, že ačkoliv jsem nahrávací obrazovky viděl ve hrách méně často, o tolik rychleji jsem se do her zase nedostal.

Kingdom Come: Deliverance (alfa) na maximální nastavení grafiky
Kingdom Come: Deliverance (alfa) na maximální nastavení grafiky

Český projekt Kingdom Come: Deliverance naopak sází na realismus v krajině, která je našincům povědomá. Někdy si říkáte, jestli se ještě díváte na hru nebo na fotku.

Zvláštní kapitolou jsou pak starší hry, které obrovského výkonu většinou nedokážou využít. Například akce Max Payne 3 z roku 2012 vypadá prakticky totožně jako na průměrné sestavě, ani délka nahrávání úrovně se příliš neliší. Ze stejného ranku je taktéž výborná akce Far Cry 3 z roku 2012, která dnes vypadá už jen „celkem dobře“. Ani zde se nastavení všech detailů na maximum příliš neprojevilo.

Far Cry 3 vypadá po třech letech už „jen celkem dobře“, výkonná sestava vizuální stránku hry už nijak nenakopla.

I když samozřejmě i ve Far Cry 3 lze pořád narazit na krásné scenerie.

Návrat k mému zhruba tři roky starému hernímu PC byl bolestný. Neštvalo mě jen, že už nemůžu hrát Zaklínače 3 na maximální detaily, ale i celková odezva sytému, která mi předtím přišla ok. Také jsem si uvědomil, že můj „herní stroj“ je i v klidovém režimu celkem hlučný. Jenže zatímco na lepší jsem si zvykl během večera, obráceně to trvalo pár dnů.

Za zapůjčení sestavy děkujeme společnosti Fujitsu.

World of Warcraft: Warlords of Draenor na maximální nastavení grafiky
World of Warcraft: Warlords of Draenor se vším na minimu

Pro zajímavost, jak vypadá letitá hra World of Warcraft na maximální a minimální nastavení. Porovnání dalších her připravujeme.


Technika

Studia

Očekávané

Elektromobilita

Termíny

Biatlon 23/24

Nepřehlédněte