V migrační krizi jde o charakter Slovenska, zkritizoval Kiska postoj vlády

  • 492
Slovenský prezident Andrej Kiska ve středu odpoledne předstoupil před poslance slovenského parlamentu s projevem k migrační krizi v Evropské unii. Podle Kisky je nutné, aby Slovensko dostálo svým povinnostem, které pro něj vyplývají z členství v mezinárodních organizacích. Vládu Roberta Fica za současný přístup zkritizoval.

„Když Slovensko v červenci oznámilo, ještě na dobrovolné bázi, přijetí stovky lidí z celkového počtu čtyřiceti tisíc, ztratili jsme sympatie ve většině Evropy. Ztratili jsme porozumění a pochopení i pro každý rozumný argument. Slovensko se stalo objektem narážek a zesměšňování evropských a světových medií,“ kritizoval Kiska postoj vlády k otázce zavedení povinných kvót na přerozdělování uprchlíků.

Uprchlická krize

„I v jiných zemích Evropy si lidé uvědomili, že mezi uprchlíky jsou ekonomičtí migranti a že je nutné posílat ty, kteří nesplňují azyl, domů. Přesto si ve většině Evropy lidé i politici myslí, že musíme pomoci lidem, kteří utíkají před válkou a násilím. Jakoby se ze slovenské pozice vytratil člověk,“ kritizoval slovenský prezident s tím, že politika musí mít humanistický rozměr.

Kiska zároveň vyzval poslance, aby, až budou usilovat o znovuzvolení, lidem vysvětlili, že Evropská unie není pouze bankomat. Pro Slovensko je podle něj důležité mít skutečné přátele a spojence, se kterými si mohou vzájemně důvěřovat. „V diskuzi o migrační krizi jde i o srdce a charakter Slovenska,“ prohlásil.

Politici příliš často povzbuzovali strach z migrantů, řekl Kiska

Představitelé jednobarevné vlády sociálních demokratů dlouhodobě odmítají rozmístění migrantů mezi členské státy EU na základě kvót. Slovensko také odmítlo na dobrovolném principu poskytnout azyl většímu počtu migrantů.

Premiér Fico v této souvislosti zmiňoval údajné bezpečnostní riziko či skutečnost, že výrazná většina běženců prý prchá z vlasti pouze za lepšími ekonomickými podmínkami. Ficova vláda se rozhodla, že rozhodnutí většiny členských států EU o zavedení kvót napadne žalobou u soudu EU a že rozhodnutí o kvótách se nepodřídí.

„Zvláště v politické debatě zazníval až příliš silně právě takový tón, který strach ze všech migrantů povzbuzoval. Od bezprostřední bezpečnostní hrozby, kterou by prý představovalo několika stovek nebo tisíc lidí prchající před válkou. Až po necitlivost a podsouvání názoru, jako by téměř všichni migranti byli ekonomičtí spekulanti a do Evropy přicházejí jen kvůli pohodlnějšímu životu,“ uvedl Kiska, podle něhož debatu o vlastním příspěvku Slovenska k řešení migrační krize v zemi nahradilo poučování jiných států, kde selhaly a co by měly dělat.

Kiska už na začátku září prohlásil, že vnímá debatu o uprchlících jako důležitý zápas o srdce a charakter Slovenska. „Chci poděkovat a vyslovit uznání všem občanům, kteří v uplynulých měsících a dnech namísto ‚my na Slovensku nemůžeme‘ řekli ‚i my na Slovensku pomůžeme‘,“ řekl ve svém projevu.

V polovině září pak přijal ve svém bratislavském sídle několik uprchlíků, aby ukázal, že i lidé z Afghánistánu nebo Iráku jsou schopni se začlenit do slovenské společnosti.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video