Policie nabírá nováčky. Kdo nezvládne kliky nebo má tetování, neuspěje

  • 67
Pořádková, dopravní i cizinecká policie shání posily. Noví odborníci jsou potřeba také pro boj s počítačovou kriminalitou. Uchazeči musí být i fyzicky zdatní. Testy v Jihlavě potvrdily, že pro mnohé je problém udělat osmnáct kliků. Kdo uspěl, bude ho čekat rok na policejní škole.

Alespoň osmnáct kliků. A kilometr běhu rychleji než za 5 minut a 15 sekund. Například toto museli splnit během pondělních testů v Jihlavě adepti na práci u policie.

Podle jednoho ze zkoušejících komisařů Pavla Sedláčka jsou největším problémem, s jakým se zájemci potýkají, právě kliky. „Pochopitelně hůře je zvládají ženy, osmnáct kliků je opravdu často těžko dosažitelnou hranicí. Je to ale všeobecný problém. Kliky dávají při fyzických testech nejvíce zabrat i mužům,“ řekl Sedláček.

Častý problém představuje tetování. Policista totiž nesmí být tetovaný na viditelné části těla, při výkonu služby je to zkrátka nepřípustné. Kdo má tedy tetování na krku, hlavě nebo v oblasti rukou, práci u policie nezíská.

U žen jsou nároky z tohoto hlediska ještě trochu přísnější: policistky nesmí mít „pokreslené“ ani nohy. Pokud je ale tetování na části těla, která jde zakrýt služebním oděvem, nepředstavuje to překážku pro získání pracovní smlouvy.

Rozšířit řady potřebují nejen kvůli nejdelšímu úseku dálnice

Noví policisté se hromadně přijímají po celé České republice, Vysočina není výjimkou. „Úspěšní kandidáti budou rozprostřeni po útvarech průřezem celého kraje, tento trend bude pravděpodobně pokračovat i v nadcházející době,“ přibližuje jihlavská policejní mluvčí Jana Kroutilová. Přesné číslo, kolik nováčků poputuje na Vysočinu, není podle ní ještě známo.

„Vybíráme zájemce pro pořádkovou, dopravní a cizineckou policii. Hledáme i specialisty do služby kriminální policie a vyšetřování,“ doplňuje Kroutilová. Posily se hledají třeba i pro oddělení zaměřené na potírání počítačové kriminality.

Podle předsedy bezpečnostní komise Rady Kraje Vysočina Jana Slámečky je přijímání nových policistů velmi dobrým a uváženým krokem.

„Podle mého soudu je úměrný počet nových zaměstnanců potřeba. Pokud krajské oddělení obhospodařuje stokilometrový dálniční úsek, což je nejdelší úsek připadající na jeden kraj, pak je zde více než vhodné navýšit policejní řady,“ podotýká Slámečka.

„Kriminality neubývá a hlídky se musí posílat i do ulic. Stávající policisté jsou nadmíru vytíženi,“ upozornil. Přivítal i navýšení stavu u hasičů.

Uchazečky se obávají psychických dopadů práce u policie

„Psychologickou část jsem zvládla bez větších problémů. Sice jsem nad otázkami strávila půl dne, ale většinou odpovědí jsem si byla jistá, pomohl i selský rozum. Fyzické testy jsem si poprvé jen zkusila, abych získala přehled o jejich náročnosti,“ svěřila se jedna z uchazeček, Tereza Žáčková.

Nad obavami z přijímacích testů převažují obavy ze samotného výkonu služby a rizik, která jsou s povoláním policisty spojená.

„Věřím, že mne u policie naučí všemu, co budu v reálu potřebovat. Jediné, na co pravděpodobně nejde dostatečně připravit, je vyšetřování vážnějších případů, například vraždy. Obávám se psychických dopadů a toho, jak to s člověkem otřese,“ přemítala adeptka Kristýna Tománková.

Na tom, že Česko policii posílí, se usnesla vláda. Důvody nespočívají jen v uprchlické krizi. Je potřeba posílit počet policistů v terénu i nahrazovat ty, co odcházejí do penze.

Nastupující policista absolvuje odbornou přípravu, která trvá jeden rok. Policejní školy pro tyto účely jsou momentálně v Brně, Holešově a Praze.