Místnost s mísou je odpuzující už od pohledu.

Místnost s mísou je odpuzující už od pohledu. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Jihlava má pořád ještě domy, v nichž nájemníci stojí frontu na záchod

  • 20
Magistrát v Jihlavě stále ještě vlastní byty, které nemají vlastní toalety. Nájemníci tak musejí využívat společná WC na chodbách. Jde přitom o domy v centru města.

Takové scény bývají vděčné i pro filmaře. Třeba v seriálu Byl jednou jeden dům se nájemníci potkávali před společnými záchody a ­čekání si krátili debatami. To bylo z dob před válkou.

Nebo herec Bolek Polívka pronesl jako Bohuš v komedii Dědictví na adresu svých hostitelů, že dělají machry a onu místnost přitom mají na chodbě.

Jaké to je, nemít toalety v bytech, vědí třeba na některých jihlavských adresách v ulicích Úvoz, Srázná či Žižkova. Jedná se přitom o centrum města.

„Na čtyři byty tady máme dva záchody na chodbě. Bývají i fronty, a ­když už se nedá dál čekat, musí někdo i na kýbl. My v bytě nemáme ani koupelnu, ani teplou vodu. Přítel se sprchuje v práci,“ popsala jedna z nájemnic městského bytu ve Srázné ulici.

Do špatně těsnících oken si ­nájemníci dávají polštáře

Dveře jedné z toalet jsou tam proražené pěstí, někdo už zřejmě hodně potřeboval být uvnitř. Druhá místnost s mísou je odpuzující už od pohledu. V jednom z bytů na Srázné se starají o tetu, která už nezvládá chodit na toaletu po schodech na chodbě. Přímo doma by ještě mohla chodit na WC – kdyby tam nějaké bylo. A tak o ni příbuzní pečují jako o nemohoucí.

„Vybudování záchodu nám tady ani neslibují, prý tady nejsou stoupačky. A za tohle všechno tady platíme 2 700 měsíčně v bytě 1+1. Navíc je tady velké vlhko. V zimě míváme v kuchyni plíseň černou jako vaše bunda,“ podotkla nazlobená nájemnice. A ukázala na nedoléhající okna.

Nájemníci ve starém domě na Srázné si do nich dávají polštáře, aby je více utěsnili. „Přitom ta okna jsou skoro nová, ale netěsní,“ dodala obyvatelka jednoho z bytů.

Okna nechala radnice vyměnit před pěti lety. „Na jejich stav nebyly od nájemců doposud stížnosti, až v poslední době od nájemce jednoho z bytů. Věc řeší technik bytového oddělení,“ uvedl Josef Břehovský, vedoucí bytového oddělení jihlavské radnice.

Co se týká toalet na chodbách, vedení magistrátu se s tímto problémem potýká už několik let.

„Není dobré, aby v jednadvacátém století měli řádně platící nájemníci společné záchody na chodbách. Cítím nutnost urychlit zkvalitňování těch ‚špatných‘ bytů tak, aby nájemníci mohli být spokojenější,“ říkal už před osmi lety tehdejší náměstek primátora Martin Hyský (ČSSD).

Ve třech ulicích město prodává domy s toaletami na chodbách

Dnes má tuto oblast na starosti náměstek Jaroslav Vymazal (ODS). Město byty postupně prodává. Za náměstka Hyského jich mělo 1 873. Počet klesl na současných devět stovek. „V budoucnu by mělo městu zůstat 500 až 600 bytů,“ uvedl Vymazal.

Nájemné v bytech

Jihlavská radnice vlastní celkem 903 bytů. Z nich je 135 se sníženou kvalitou, 432 ve standardní kvalitě a­ 336­ v­ Domech s pečovatelskou službou (DPS) též ve standardní kvalitě.

Kolik se v nich platí měsíčně za metr čtvereční?

Snížená kvalita 66,08 Kč

Standardní kvalita 73,42 Kč

DPS 64,92 Kč

Zdroj: magistrát

Podle něj se ještě bude rozhodovat, které se opraví či nabídnou k prodeji. „Snažíme se, aby budovy byly v dobré kondici,“ dodal s ­tím, že na jejich stavu je stále ještě „dluh“ z minulosti, kdy se neopravovaly celá desetiletí.

K prodeji už je určeno několik domů bez nájemníků, kde jsou toalety na chodbě. Stojí v ulicích Havířská, Mlýnská a U Hlavního nádraží.

Před osmy lety vlastnilo město i ­dům na Brněnské ulici pod Mahlerovým penzionem. Tam neměli někteří nájemníci WC ani teplou vodu. „Tento dům je od roku 2010 kompletně zprivatizován,“ sdělil Břehovský.

Toalety neměly v roce 2007 ani některé byty v domě naproti Horáckému divadlu v Komenského ulici. Dnes už WC mají.

Co ale v tomto domě zůstalo i po letech, je velký zápach šířící se z jeho hlavního vchodu zvláště v teplejších dnech. Line se z kontejnerů stojících hned za vraty. Někdy je cítit až ke vstupu do divadla.

Podle Vymazala je naopak jihlavskou předností, že má velký počet bytů s pečovatelskou službou ve srovnání s jinými městy.