SABMiller, jehož součástí je rovněž Plzeňský Prazdroj, již v polovině září oznámil, že AB InBev má o jeho převzetí zájem. | foto: archiv Plzeňského Prazdroje

Majitel Prazdroje odmítl prodej za 2,4 bilionu korun. Chce ještě víc

  • 97
Pivovarnická skupina SABMiller odmítla neformální nabídku konkurenta Anheuser-Busch InBev na převzetí za zhruba 66,4 miliardy liber (v přepočtu 2,4 bilionu korun). Agentuře Bloomberg to řekly zdroje obeznámené se situací. SABMiller podle nich považuje tuto nabídku za příliš nízkou.

Podle jednoho ze zdrojů Bloombergu je možné, že AB InBev, který je největším výrobcem piva na světě, přestane o převzetí SabMilleru usilovat.

SABMiller, jehož součástí je rovněž Plzeňský Prazdroj, již v polovině září oznámil, že AB InBev má o jeho převzetí zájem (více čtěte zde). Spojení těchto dvou kolosů, které pokrývají zhruba třetinu světové spotřeby piva, by bylo dosud největší transakcí v pivovarnickém odvětví.

Jedná se o cenu za akcii

Neformální nabídka předložená minulý týden podle zdrojů agentury Bloomberg oceňuje každou akcií SABMilleru na zhruba 40 liber. Vedoucí představitelé podniku i někteří akcionáři by ale údajně považovali za adekvátní nabídku kolem 45 liber za akcii. Ta by celou firmu ohodnotila na zhruba 73 miliard liber.

Skupina AB InBev vznikla v roce 2008, kdy belgický pivovar InBev převzal za 52 miliard dolarů (1,3 bilionu korun) amerického konkurenta Anheuser-Busch. Ve svém portfoliu má asi 200 značek z celého světa. Od Anheuseru zdědil AB InBev řadu dlouhodobých právních sporů s českobudějovickým Budvarem o značku Budweiser a její různé obměny. Loni skupina koupila budějovický pivovar Samson (více čtěte zde).

SABMiller, který se z jihoafrického výrobce piva stal světovou pivovarskou dvojkou, expandoval od 90. let prostřednictvím řady akvizic. Začal převzetím Plzeňského Prazdroje a dalších pivovarů ve střední a východní Evropě, pokračoval koupí nizozemského Grolsche a americké Miller Brewing a v roce 2011 převzal velký australský pivovar Foster’s. Nyní má asi 70 tisíc zaměstnanců ve více než 80 zemích světa.

Jak se vyrábí plzeňský ležák:

,