Ruční výroba hodinek Prim ve společnosti Elton hodinářská v Novém Městě nad...

Ruční výroba hodinek Prim ve společnosti Elton hodinářská v Novém Městě nad Metují. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Příběhy českých značek: Primky pro davy i celebrity

  • 26
Značka Prim se za desítky let stala synonymem pro hodinky. Luxusní Prim Manufacture zdobí zápěstí Baracka Obamy, Angely Merkelové nebo Václava Klause. Lidovější hodinky s nápisem Prim má kdekdo. Obě značky mají ambice počítat se do českého „rodinného stříbra“. Která to nakonec bude, rozhodnou až soudy.

Jedno je jisté. Značka Prim, ať už bude právo na užívání v budoucnu patřit firmě Elton hodinářská nebo konkurenční MPM Quality, je natolik známá, že ji můžeme zařadit do rodiny tradičních značek jako je Kofola, Eta či Baťa. Vzhledem k tomu, že název Prim zná s výjimkou nejmladších snad každý, není divu, že se o něj vedou divoké soudní spory.

V disciplíně „jak se lépe zviditelnit“ má jasnou převahu firma Elton hodinářská z Nového města nad Metují. Vyrábí v místě původní fabriky a nikdy nezapomene zdůraznit tradici, ryze českou výrobu a exkluzivitu. Cena mechanických hodinek začíná zhruba na 35 tisících korun a nejdražší platinové verze stojí i 1,5 milionu. Jsou však jen na objednávku, v obchodech je ale většinou neuvidíte. Firma má pouze dvě své značkové prodejny v Praze a Ostravě. Elton vyrábí také bateriové hodinky, kde cena začíná na pěti tisících korun.

Reportáž z výroby luxusních hodinek Prim

Elton se však už přes deset let o značku Prim soudí s konkurenční společností MPM Quality z Frýdku Místku. Jak sám přiznává, na začátku 90. let v době privatizace zaspal a ochranné známky z národního podniku Chronotechna našly jiného majitele.

Oživit značku Prim se rozhodl až v roce 2001 zakladatel a spolumajitel firmy MPM Quality Petr Hanko. Trh se tak zaplavil hodinkami Prim za několik tisíc korun, které byly dostupné obyčejným lidem. V tom se mnohem více podobají původním socialistickým hodinkám.

Za deset let sporů se rozehrála právní, ale i mediální přestřelka o to, kdo je právoplatným nástupcem značky. Elton tahá z rukávu jako svůj hlavní trumf starší rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, podle kterého mu ochranné známky patří. Opírá se i o rozhodnutí Úřadu průmyslového vlastnictví o autorství loga Prim. Na bitevním poli právníků však nemá jednoznačnou převahu. Například soud v Bratislavě rozhodl, že Elton hodinářská nesmí používat značku v Bratislavě.

V současnosti probíhá několik soudních pří a o tom, kdo v souboji o vlastnictví tradiční české značky tahá za delší provaz, rozhoduje i Evropský soudní dvůr.

Stranou právních sporů je však jasné, že mnohem větší prestiž a jméno v očích veřejnosti získal Elton. Jeho luxusní hodinky se propagují samy. Úřad vlády jimi obdarovává světové státníky, zdobí například zápěstí Baracka Obamy nebo Angely Merkelové. Netají se jimi ani byznysmeni, umělci a tuzemští politici. Své primky za desítky či stovky tisíc má Václav Klaus, Zdeněk Bakala nebo Martin Roman. Tím se však tento drahý šperk odlišuje od tradice, nejde už o nástupce socialistických hodinek, které si mohl dovolit každý. O to však v soudních bitvách nejde.

7. května 2009