Dungeon Keeper (2014)

Dungeon Keeper (2014) | foto: Electronic Arts

Jsou to značky, které jsme zbožňovali. Ale vracet se raději nemusely

  • 31
Vybrali jsme sedm klasických sérií, jejichž návrat se příliš nepovedl. Část projektů vznikla díky komunitnímu financování a část zaplatily vydavatelské domy. Ani jedno se zatím nejeví jako lepší, či horší varianta.

1. Carmageddon: Reincarnation

Závody Carmageddon patřily v devadesátých letech k nadstandardně kontroverzním titulům. Za srážení chodců v nich hráč získával body a například za přejetí stařenky s chodítkem jste získali bonus. Oživení hry v podobě Carmageddon: Reincarnation se však mediální poprask vyhnul.

Tvůrci slibovali modernizaci prvního dílu, ale to právě s nedostatkem inovací a bídnou optimalizací vedlo k podprůměrnému výsledku. Zatímco v devadesátých letech herní principy fungovaly na jedničku, dnes už by hra zasloužila citelnější úpravy. Bonusweb proto hru hodnotil 60 % (čtěte recenzi) a světový průměr se pohybuje okolo 54 %.

2. Jagged Alliance: Flashback

Nový díl Jagged Alliance není vyloženě katastrofální, klasická série by si však zasloužila plnohodnotné pokračování s větším rozpočtem. Hra totiž vznikala díky Kickstarteru, kde vybrala úsměvných 386 tisíc dolarů. Vývojáři tak pracovali s necelými devíti miliony korun a na výsledku je to znát.

V rámci grafického zpracování se s úkolem popasovali se ctí. Hře však chybí osobitost a pojetí je spíše průměrné. Jak už název napovídá, Flashback působí spíše jako závan minulosti. Vývojáři těží z nápadů v předchozích dílech a titul postrádá výraznější inovace.

Opět se vydáváte na fiktivní ostrov do Karibiku, kde se pokoušíte obnovit demokracii. Tentokrát však neuslyšíte propracované konverzace mezi žoldáky, které výtečně oživovaly předchozí díly. Postavám proto chybí osobnost, díky které byste si některé z nich mohli oblíbit. Světový průměr hodnocení se tak pohybuje okolo 52 %.

Jagged Alliance: Flashback
Jagged Alliance: Flashback
Jagged Alliance: Flashback
Jagged Alliance: Flashback

Jagged Alliance: Flashback

3. Tony Hawk’s Pro Skater 5

Nebudeme lhát, nový díl sportovní hry Tony Hawk’s Pro Skater nám již od začátku připadal jako kandidát na průšvih. Bídná grafika naznačovala nízký rozpočet a malé množství informací před vydáním nesvědčilo o vydavatelské důvěře v tento projekt. Hra však nakonec vyšla ještě v horším stavu, než jsme očekávali.

Britský server Eurogamer zveřejnil dvouminutové video plné technických chyb, na které redaktor narazil během první hodiny hraní. Kromě průměrnosti je tedy titul i na hranici funkčnosti a pár měsíců před vydáním musel být ve fatálně nedokončeném stavu.

Na povrch totiž vyplul fakt, že hru instalujete z jednoho DVD a ihned po vydání je třeba stáhnout ještě aktualizaci o velikosti 7 GB. Ta má tedy více než hra na médiu v krabicové verzi. Světový průměr hodnocení pro PlayStation 4 verzi se proto nevyšplhal nad 34 % a verze pro Xbox One si vysloužila 48 %.

zdroj: www.youtube.com

4. Mobilní Dungeon Keeper

Loňský díl Dungeon Keepera má hned několik problémů. Kromě odpudivého obchodního modelu především fakt, že s původní značkou má společné zřejmě jen jméno. „Je skoro zločin, že ze hry, která ve své době bodovala originalitou, se stal jen jeden z mnoha klonů free to play strategie Clash of Clans,“ psal o hře Ondřej Zach (čtěte recenzi).

Dungeon Keeper navíc není ani příliš povedenou kopií zmiňované značky. Herního obsahu je minimum a působí mělce. Přesto se vývojáři rozhodli použít neskromný obchodní model, ve kterém lze nakupovat herní výhody. Jinak v titulu většina úkonů trvá absurdně dlouhou dobu a svým způsobem chybí důvod, proč ho hrát. Bonusweb proto titul hodnotil 35 % a průměr světového hodnocení je 42 %.

Dungeon Keeper (2014)
Dungeon Keeper (2014)
Dungeon Keeper (2014)
Dungeon Keeper (2014)

Dungeon Keeper (2014) ve verzi pro iOS.

5. Rollercoaster Tycoon 4 pro mobilní zařízení

Pokud lze obchodní model mobilního Dungeon Keepera označit za agresivní, ten pro Rollercoaster Tycoon 4 byl jednoduše drzý. Hru totiž bylo potřeba zakoupit, přesto obsahuje časem omezené akce a mikrotransakce. Tvůrci však v reakci na kritiku umožnili stažení zdarma.

Graficky titul odkazuje na povedené díly série a řada prvků fanouškům připomene onu zbožňovanou minulost. Dotykové ovládání však příliš zvládnuté není a se zvětšujícím se parkem se zvětšuje i obtížnost další stavby. Chybí totiž možnost otáčet obrazovku či nastavit průhlednost objektů.

Počin je navíc v některých ohledech až zbytečně zjednodušený. Nebudujete tak například samostatné cesty pro vstup a východ z atrakcí. Titul navíc neunikl moru free2play her, kterým jsou časovače pro jednotlivé úkony. Že chcete postavit větší horskou dráhu? Počkáte si hodiny.

Výsledkem je hra, která si ve světě vysloužila hodnocení okolo 35 %.

RollerCoaster Tycoon

6. Armikrog

Nakolik lze Armikrog považovat za pokračování, je diskutabilní. Vytváří ho stejní vývojáři, kteří pracovali i na hře Neverhood. Opět jde o klikací adventuru a i tentokrát využívá unikátní vizuální styl, který je založený na fotografování modelovací hlíny.

Recenzenti však hře vyčítají, že se její principy zasekly v minulosti a kromě působivé grafiky nemá až tolik co nabídnout. Vyšla navíc se zásadním technologickými chybami, kvůli kterým má nevalné hodnocení i v rámci uživatelských recenzí na Steamu. Tam titul doporučuje pouze 56 % hráčů.

Armikrog
Armikrog
Armikrog
Armikrog

Armikrog

Co se jinam nevešlo

Naše recenze letošního oživení adventury King’s Quest se rozchází se zahraničními názory. Expert Bonuswebu na adventurní hry Jan Srp titul považuje za nevýrazný projekt, který žánrová konkurence lehce převálcuje. Zklame již úvodní půlhodina, kdy místo adventurního hraní řešíte akční minihry.

O hře samotné pak Srp píše: „Co se týče logických problémů, je vše omezeno pouze na přenášení věcí z místa na místo. Což je nakonec v pohodě, protože kdybyste u hry byli nuceni přemýšlet, asi byste se pozastavili nad chatrnou konstrukcí celé zápletky.“ Titul má vycházet epizodně a nabídnout celkem pět částí.

S ohledem na nedokončenost série Bonusweb hru zatím nehodnotil, Srp však první část nepodoručuje (čtěte recenzi). Průměr světového hodnocení přitom dosahuje 80 %.


Témata: herní série