VIDEO: Slabinou chlebíčků je unavený vzhled a levné suroviny, ukázal test

  • 130
Ačkoliv je chlebíček tradiční česká specialita, ne všude ho umějí dobře a kvalitně připravit. Test MF DNES ukázal, že v některých lahůdkářstvích se snaží používat co nejlevnější suroviny anebo moc nedbají o to, aby byl chlebíček čerstvý.

Chlebíčky, oschlé chlebíčky, pohrobci včerejších svátků, ty šunkové, i ty s vajíčky, ze čtvrtka i z pátku...,“ mohly si notovat expertky Testu DNES písničku Marka Ebena v některých lahůdkářstvích a cukrárnách.

Výsledky testu

čtěte na serveru AkčníCeny.cz.

Nejčastějším problémem bylo použití rostlinného tuku místo klasického másla, objevovala se také špatně nařezaná veka nebo nesprávně uvařené vajíčko. Potíže mohou mít také alergici, kteří se v některých prodejnách nedozví, jaké alergeny chlebíček obsahuje.

MF DNES otestovala 12 cukráren a lahůdkářství v Praze a v Brně. Zaměřila se vždy na jeden šunkový chlebíček s bramborovým salátem a na jeden chlebíček na másle. Jejich chuť a kvalitu pak hodnotily dvě odbornice, lékařka a specialistka na výživu Václava Kunová a gastronomická novinářka Jitka Rákosníková (autorka prvorepublikové kuchařky).

„Vadilo mi, že často používají místo másla ramu a mnohdy ani nevědí, jaký je v tom rozdíl,“ řekla po testu Kunová. Možná v tom ani nebyl záměr klamat, spíš se ukázalo, že oba tuky nerozlišují. Rozdíl v chuti je ale zásadní, obzvláště když je vrstva silnější - to pak zcela přehluší chuť salámu. „Vždyť jsou sami proti sobě. Připraví chlebíček s výbornou uzeninou a sýrem, dobrým vajíčkem a pěknou zeleninou a pak ho umělým tukem úplně zabijou,“ říká Rákosníková.

Za vrchol špatného přístupu pak obě hodnotitelky považovaly ozdobné „pusinky“ z rostlinných tuků, které zdobily některé chlebíčky. A vyskytla se i cukrárna, o které expertky řekly, že zde lze chlebíčky konzumovat pouze na vlastní riziko - přestože prodavač tvrdil, že jsou dnešní, zcela jistě měly za sebou několik dní. I při opakované návštěvě prodejna nabízela ne zcela čerstvé zboží.

Křišťálová Lupa 2015

Jak se ukázalo, některým výrobcům dělá problém i tak jednoduchá věc, jako je vejce uvařené natvrdo - někde byla vajíčka převařená. „Žloutek musí mít jasnou barvu. Když má tmavší okraj, je to jasná známka převařenosti. Ztratí tak chuť a získá gumovou konzistenci,“ vysvětluje Kunová. Jen málokde bylo vejce správně nakrájené na osminky, aby každý dostal obě části - bílek i žloutek.

Ne všechny chlebíčky však dopadly špatně. Skvěle si například vedly výrobky zakoupené v prodejnách Chlebíčky Letná nebo v pražském Světozoru.