Je to hra mocností, říká o Sýrii novinářka Klicperová i arabista Weigl

  • 188
Do války v Sýrii nově zasáhlo Rusko. Na otázky čtenářů k blízkovýchodnímu státu odpovídali exšéf kanceláře prezidenta, arabista Jiří Weigl a novinářka Lenka Klicperová, která se nedávno vrátila z Kobani. Popsali situaci v Sýrii a možné vyhlídky, jak může konflikt skončit.

Klicperová i Weigl nevyloučili, že situace v Sýrii může snadno přerůst v globální konflikt.

Svou roli hraje rozdrobenost země, zájmy mocností ale i lokálních „hráčů.“ Mezi ně Jiří Weigel řadí Turecko, Írán, Saudskou Arábii, Izrael a roli podle něj hrají i problémy v Libanonu. Připomněl i to, že nad Sýrií v současnosti operují ruská, francouzská i americká letadla.

„Je to hra mocností,“ řekla Klicperová s tím, že do jejich hlav nevidí. Její oponent v duelu iDNES.cz uvedl, že pokud se velmoci nebudou mít snahu dohodnout a spolupracovat, může dojít ke globálnímu střetu. Mluvil o tom, že důsledkem by mohla být Sýrie rozdělená na několik částí.

Připomněl při té příležitosti roli Ruska. „Nejde mu jen o podporu režimu Bašára Asada, ale o vlastní strategické zájmy. Musíme říci, že se Rusko na Blízký východ vrací po čtyřiceti letech.“ uvedl.

Zároveň však řekl, že Rusko nešlo do Sýrie aby se střetlo s NATO a západní aliancí. „Je to karta, kterou Rusko vyneslo aby ukázalo, že je zpátky, že je silné a schopné hájit své zájmy i silou,“ řekl Weigl. Podle Klicperové jde Rusku zejména o udržení režimu Bašara Asada.

Německo nás zve, vyložili si Syřané slova kancléřky Merkelové

Klicperová uvedla, že lidé v Sýrii si vyložili vstřícný postoj německé kancléřky Angely Merkelové k uprchlíkům jako pozvání „oni nás tam chtějí“. „Následovala živelná reakce,“ řekla.

Bývalý šéf kanceláře prezidenta mluvil o elitách, které měly zájem na příchodu uprchlíků do Evropy a řídili ho. Podle něj si od nich slibovaly, že změní demografický vývoj, budou podnětem pro ekonomiku a změní i určité národnostní dělení Evropy. Mezi představitele takových elit zařadil například německého prezidenta Gaucka.

Podívejte se na celý záznam debaty:

Klicperová strávila v severosyrském městě společně s další novinářkou Markétou Kutilovou deset dní. „Mnozí vidí v Syřanech náboženské fanatiky, ženy minimálně v hidžábech, ale ta země takhle nefungovala ani před válkou, byla nesmírně tolerantní,“ popsala Klicperová v zářijovém rozhovoru pro iDNES.cz (celý rozhovor najdete zde).

Weigl se v komentáři pro iDNES.cz z minulého týdne zaměřil na pozici syrského prezidenta Bašára Asada. Dlouholetý vůdce má podle něj díky podpoře náboženských menšin a Ruska velkou šanci v čele země přežít (komentář si přečtěte zde).

Otázky na Klicperovou a Weigla najdete zde

Šéfredaktorka časopisu Lidé a Země Klicperová pravidelně jezdí zejména do Afriky, kde dokumentuje život původních etnik, například Surmů v Etiopii (za jejich portréty obdržela v roce 2008 čestné uznání v soutěži Czech Press Photo), Dogonů v Mali či Samburů v Keni. Vedle publikační a přednáškové činnosti se věnuje reportážní a portrétní fotografii.

Weigl v letech 1990 až 1998 působil po boku Václava Klause jako poradce na ministerstvu financí a šéf poradců na Úřadu vlády. Klause posléze následoval i na Pražský hrad, kde obě jeho funkční období zastával post kancléře. Od roku 2013 je výkonným ředitelem Institutu Václava Klause.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue