Afghánští vojáci na cestě do Kundúzu (1. října 2015)

Afghánští vojáci na cestě do Kundúzu (1. října 2015) | foto: Reuters

Byl to válečný zločin, zuří Lékaři bez hranic po náletu na nemocnici

  • 201
Lékaři bez hranic jsou „znechuceni“ prohlášením, kterým afghánská vláda ospravedlňuje sobotní letecký útok na jejich nemocnici MSF ve městě Kundúz na severu Afghánistánu. Toto prohlášení je „přiznáním k válečnému zločinu“, uvedl na webu organizace její generální ředitel Christopher Stokes.

Z afghánského prohlášení podle Stokese vyplývá, že americké a afghánské jednotky vědomě bombardovaly nemocnici kvůli tvrzením, že se uvnitř ukrývají příslušníci hnutí Taliban a útočí odtud na afghánské vojáky a civilisty. Při náletu zahynulo 12 pracovníků MSF a deset pacientů.

„Toto prohlášení svědčí o tom, že afghánské a americké síly se společně rozhodly srovnat se zemí plně funkční nemocnici - s více než 180 zaměstnanci a pacienty uvnitř - kvůli tvrzením o přítomnosti bojovníků Talibanu,“ uvádí organizace Lékaři bez hranic. „To se rovná přiznání k válečnému zločinu. Je to zcela v protikladu k původním snahám americké vlády útok banalizovat jako ‚vedlejší ztráty‘,“ dodala organizace.

Americký generál: Afghánci byli pod palbou a žádali pomoc

Americký generál John Campbell, který řídí vojenské operace USA v Afghánistánu, vyjádřil „nejhlubší soustrast s civilisty zabitými během náletu v Kundúzu,“ uvedla v pondělí odpoledne agentura Reuters.

Obyvatele města podle něj smrtelnému nebezpečí vystavili bojovníci Talibanu, kteří se rozhodli město neopustit a útočit přímo z jeho území. „Afghánské jednotky nahlásily, že jsou pod přímou palbou a žádaly o pomoc,“ vylíčil Campbell okolnosti leteckého úderu.

Spojené státy podle něj mohou zaručit nezávislé vyšetření útoku. Do Kundúzu už dorazil brigádní generál Richard Kim, který společné vyšetřování NATO a afghánských bezpečnostních složek povede.

Afghánské vládní síly, podporované zahraničními vojsky, stále bojují o významné město Kundúz na severu země, jehož se minulé pondělí zmocnil Taliban. Afghánská armáda většinu Kundúzu, kde žije 300 000 lidí, v průběhu týdne získala zpět, bojovníci Talibanu se ale pořád ukrývají v některých budovách a pokračují v palbě.

Pentagon připouští „vedlejší ztráty“

Mluvčí americké armády Brian Tribus v sobotu připustil, že v rámci bojů proti Talibanu se v Kundúzu uskutečnil útok, který mohl mít za následek „vedlejší ztráty v nedalekém zdravotnickém zařízení“.

Lékaři bez hranic jsou přesvědčeni, že nemocnici bombardovaly síly NATO vedené Američany. USA sdělily, že incident vyšetřují. Podle NATO vyšetřování potrvá řádově dny. MSF žádá nezávislé mezinárodní vyšetřování.

Všichni lidé, kteří při bombardování zahynuli, byli Afghánci, sdělila Míla Janišová z pražské kanceláře MSF. „Byli mezi nimi lékaři a další zdravotnický personál, například farmaceut,“ uvedla Janišová.

Při náletu, který trval více než hodinu od sobotních 2:00 místního času, byly rovněž desítky lidí zraněny. „Nemocnice byla opakovaně zasahována přesně mířenými leteckými útoky... Žádný zaměstnanec přitom před americkým leteckým útokem nehlásil boje v nemocničním komplexu,“ podotkla organizace MSF na svém twitterovém účtu.

Po náletu Lékaři bez hranic stáhli většinu svých zaměstnanců z oblasti, někteří ale zůstali a ošetřují zraněné na jiných klinikách. Podle MSF byla zničená nemocnice klíčovým zařízením pro tisíce pacientů v Kundúzu i v dalších částech severního Afghánistánu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue